הגעת הטייסים הפצועים לבתי החולים רמב"ם
צילום: שי וקנין, TPS

התקיפה בסוריה: טייס קרב נפצע קשה בנטישת F-16 בצפון

הטייס פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה, שם נותח. מצבו יציב אך הוא עדיין מונשם ונרדם. טייס נוסף שהיה במטוס נפצע קל
כתבי כאן
10 בפברואר 2018
10:35

טייס קרב של חיל האוויר נפצע הבוקר (שבת) קשה לאחר שנאלץ לבצע נטישת חירום של מטוס F-16 באזור בית נטופה בצפון הארץ. טייס נוסף שהיה במטוס נפצע קל בעת הנטישה. המטוס ננטש בעת תקיפה נרחבת של חיל האוויר נגד מערך ההגנה האווירית הסורי ונגד מטרות איראניות במדינה. ההערכה בצה"ל היא כי המטוס ננטש בעקבות שיגור נ"מ סורי, והאירוע עדיין מתוחקר.

הסלמה בצפון" מל"ט איראני הופל בשטח ישראל

הסלמה בצפון: מל"ט איראני חדר מסוריה לשטח ישראל, צה"ל תקף בתגובה בסוריה ובמהלך ההתקפה התרסק מטוס F-16. אחד הטייסים נפצע קשה בעת הנטישה. צפו בשידור החי

‎Posted by ‎כאן חדשות‎ on‎ שישי 9 פברואר 2018

שני הטייסים פונו במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה. מבית החולים נמסר כי לאחר הגעת הטייסים התגלה כי מצבו של הטייס שנפצע קשה מחייב ניתוח. בתום הניתוח מסר סגן מנהל רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל: "מצבו של הפצוע קשה יציב אך הוא עדיין מונשם ומורדם. הטייס השני הגיע עם פציעות קלות וגם הוא במצב יציב. המשפחות של שניהם נמצאות לצדם".

צה"ל תקף בסוריה בעקבות חדירה של מל"ט איראני לשטח ישראל. את המל"ט האיראני ששוגר מסוריה יירט מסוק אפאצ'י. מדובר צה"ל נמסר כי כלי הטיס זוהה במערכות ההגנה והיה במעקב עד הפלתו.

תיעוד אחד הטייסים שנטש את מטוס ה-F-16:


בעקבות חדירת המל"ט לשטח ישראל הופעלה מוקדם יותר היום אזעקה באזור עמק בית שאן. מצה"ל נמסר כי היה מדובר בהפעלה תקינה של האזעקה ולא נשקפה סכנה לתושבים. לאחר מכן, בעקבות תקיפת חיל האוויר בסוריה ושיגור טילי נ"מ לעבר המטוסים הישראלים הופעלו אזעקות גם באזור רמת הגולן. אזעקות נשמעו גם בהמשך בכל אזור רמת הגולן והגליל העליון. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי מערכות ההגנה האוויריות של סוריה ירו בתגובה לתקיפה ישראלית באזור פרברי דמשק.

מדובר צה"ל נמסר כי "הסורים והאיראנים משחקים באש בפעולה ישירה נגד ישראל, כשהסורים מאפשרים לאיראנים לפעול משטחם ולהוריד את המסכה מעל המהלך האיראני להתבססות בסוריה. ישראל נכונה לגבות מחיר כבד ויחד עם זאת פנינו אינן להסלמה. ביצענו פעולה הגנתית. האירוע בשליטה מלאה בכל שלביו".

ד"ר מיקי הלברטל, סגן מנהל בית החולים רמב"ם, מוסר עדכון לגבי מצב הטייסים הפצועים:


ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים התייעצויות ביטחוניות בקריה יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, בכירי מערכת הביטחון וצה"ל בעקבות ההסלמה. גם שרי הקבינט עודכנו באירועים האחרונים. לשכת ראש הממשלה ביקשה משרי הקבינט שלא להתייחס למצב בצפון. עם זאת, שר בקבינט אמר לכאן חדשות כי יש אינטרס ישראלי להרגיע את המצב, אך ההמשך תלוי גם במעשי הצד השני.

המסוק שפינה את הטייסים שנטשו את מטוס ה-F-16 - נוחת ברמב"ם: