שרידי המטוס שננטש והתרסק, הבוקר
צילום: פלאש 90

חיל האוויר: הסברה המובילה היא שהמטוס נפגע מטיל קרקע-אוויר

ראש מטה החיל סיפר, כי המטוס נפגע במהלך משימה כשהיה מעל שטח ישראל. על המל"ט האיראני: "חיכינו שיגיע למדינת ישראל ואז הפלנו אותו, היה חשוב לנו שיפול בשטחנו"
כרמלה מנשה וענבל תמיר
10 בפברואר 2018
16:13

צה"ל מעריך כי מטוס חיל האוויר שננטש והתרסק הבוקר (שבת) נפגע מטיל נ"מ (נגד מטוסים) סורי, כך אמר היום ראש מטה חיל האוויר, תא"ל תומר בר. ככל הנראה מדובר בטיל סובייטי מיושן. "המטוס נפגע מעל שטח ישראל ועדיין היה במשימתו", אמר בתדרוך לכתבים. לדבריו, תקיפת מערך ההגנה הסורי שביצע חיל האוויר הייתה הגדולה ביותר מאז מלחמת לבנון הראשונה ב-1982. 

בר, שסקר את האירועים בצפון, אמר כי בסביבות השעה 04:00 לפנות בוקר זיהה חיל האוויר מטוס ללא טייס (מל"ט) איראני, חיכה שיחצה לתוך שטח ישראל ואז יירט אותו. מיד לאחר הפלת המטוס תקף חיל האוויר את קרון השליטה והבקרה של המל"ט בסוריה, תקיפה שבמהלכה נורו עשרות טילי קרקע-אוויר לעבר מטוסי חיל האוויר. אחד מהם, ככל הנראה, פגע במטוס. כלי הטיס האיראני עצמו שהה בשטח ישראל כדקה וחצי לפני שיורט, וחצה דרך ירדן.

"המטוסים לא היו בחזור ממשימתם, המטוסים היו תוך כדי משימתם. מאז 1982 לא נפגע לנו מטוס בפעילות מהסוג הזה", אמר בר שהוסיף כי הרוסים עודכנו על הפעולה - אולם סירב לפרט באיזה שלב. לדברי בר, מהרגע שהטייסים נטשו החילוץ שלהם היה אפקטיבי ומהיר ובוצע בצורה טובה. לגבי פציעתם של הטייסים אמר ראש מטה חיל האוויר כי "יכול להיות שהם נפגעו מהטיל עצמו. יכול להיות שבמהלך הנטישה, נטישה זה אירוע אלים, שאתה יוצא מהקוקפיט עם רקטה, גם בזמן היציאה, גם בזמן הצניחה, גם בזמן הפגיעה בקרקע". בתשובה לשאלה האם כל המערכות ההגנה למטוסים פעלו במשימה, השיב תא"ל בר כי "זו ליבת התחקיר. יש מעגל בתוך מעגל בתוך מעגל, סוגיית ההגנה על המטוסים היא סוגיה משמעותית".

תיעוד אחד הטייסים שנטש את מטוס ה-F-16:

בהתייחס למל"ט האיראני הוסיף ראש מטה חיל האוויר: "היה חשוב לנו שיופל בשטחנו, מבלי לסכן כמובן ולא היה סיכון לתושבי מדינת ישראל. היה חשוב לנו לשים את היד כי זה לראשונה כלי טיס איראני שמגיע וחוצה לתחומי מדינת ישראל, קרי מוטס על ידי איראנים, כלי טיס בלתי מאויש. מדובר בכלי טיס מאתגר, דל חתימה, הכלי בידינו". תא"ל בר אמר כי בשלב זה טרם ברור מה הייתה משימתו או מטרתו של הכטב"מ האיראני ואם היה חמוש.

"המטוס ללא טייס הזה מוטס מרחוק על ידי קרון שליטה ובקרה עם איראנים בתוכו. הקרון הזה נמצא בעומק סוריה בשדה תעופה טי 4, תקיפה מורכבת, בלילה בתנאי עננות, כאשר בסופו של דבר הקרון הושמד גם תוך כדי זה שהוא בתנועה, פעולה מורכבת ומוצלחת", אמר תא"ל בר.


לאחר תקיפת קרון השליטה, בשעה 07:55, התבצעה מה שתא"ל בר הגדיר "התקיפה הרחבה ביותר של חיל האוויר אל מול מערך ההגנה האווירית הסורי, מאז (מלחמת) שלום הגליל". בר פירט כי בנוסף לסוללות הטילים הותקפו גם מטרות איראניות נוספות בסוריה. "הסוללות, ככל שאנחנו יודעים יצאו מכלל שימוש או הושמדו. גם תוך כדי התקיפה הזאת, שוגרו טילים נוספים".

תא"ל בר הדגיש כי התקיפה הייתה רחבה ובתנאים מורכבים. "הייתה פה הצלחה מבצעית מלאה. גם בסיכול של החדירה של המטוס ללא טייס האיראני, גם בתקיפת מקורות הירי, קרי תקיפת אותו קרון עם אלה שהפעילו, את האנשים שהפעילו את המשימה הזאת, ואחר כך תגובה למול החוצפה הסורית של ניסיון לשגר עלינו טילים בזמן שחיל האוויר מבצע את משימותיו. לא נשלים לא עם ההתבססות האיראנית ולא עם התוקפנות כלפי חיל האוויר", סיכם בר.

שיפור במצבם של שני הטייסים

מנהל בית החולים רמב"ם פרופסור רפי ביאר, עדכן אחר הצהריים כי חל שיפור במצבם של שני הטייסים. הטייס שנפצע קשה עבר ניתוח ומצבו יציב אך הוא עדיין מונשם ומורדם. הטייס השני הגיע עם פציעות קלות וצפוי להשתחרר מבית החולים מחר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים התייעצויות ביטחוניות בקריה יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל בעקבות ההסלמה. השרים עודכנו באירועים, אך לשכת ראש הממשלה ביקשה משרי הקבינט שלא להתייחס למצב בצפון. עם זאת, שר בקבינט אמר לכאן חדשות כי יש אינטרס ישראלי להרגיע את המצב, אך ההמשך תלוי גם במעשי הצד השני.