דיון בביהמ"ש השלום בתל אביב במסגרת פרשת בזק
צילום: פלאש 90

פרשת בזק: מעצרם של בכיר בחברה ויועץ לנתניהו הוארך בחמישה ימים

הגורם, יחד עם המקורב לראש הממשלה, נעצרו הבוקר במסגרת תיק 4000. מעצרם של אשת הבכיר, קרוב משפחתה ושל אדם נוסף, המקורב לנתניהו, הוארך אף הוא בחמישה ימים. מנכ"ל וואלה אילן ישועה ועורך האתר לשעבר ינון מגל מסרו עדות
רועי ינובסקי וליאל קייזר
18 בפברואר 2018
16:32
עודכן ב 19:51

בבית משפט השלום בתל אביב התנהל היום (ראשון) דיון בעניינם של חמישה חשודים בפרשת בזק, בהם בכיר בחברה ואדם המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שחשודים בעבירות שוחד. הם נעצרו הבוקר במסגרת הפרשה. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם בשמונה ימים. מעצרם של הבכיר, של אשתו, של אדם המקורב לו ושל יועץ תקשורת לשעבר של ראש הממשלה הוארך בחמישה ימים .

הוארך בחמישה ימים גם מעצרו של חשוד נוסף, המקורב לנתניהו. העבירות שבהן הוא חשוד הן: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, לקיחת שוחד ושיבוש מהלכי חקירה ומשפט. נציג של רשות ניירות ערך אמר במהלך הדיון כי הפרשה שבמסגרתה הוא נחקר היא פרשה חדשה ואחרת מזו שעליה נחקר בחקירותיו הקודמות.

בית המשפט האריך בארבעה ימים את מעצרו של מנהל בבזק, שחשוד בקבלת דבר במרמה, עבירות מנהלים בתאגיד, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ומתן שוחד. השופטת קיבלה באופן חלקי את בקשת המעצר של המשטרה ורשות ניירות ערך וקבעה כי "לא ניתן להתעלם מהעובדה כי יש הבחנה בין עניינו לבין המעורבים האחרים שבהם דנו היום".

הבכיר בבזק, היום בבית המשפט (צילום: רועי ינובסקי)הבכיר בבזק, היום בבית המשפט (צילום: רועי ינובסקי)

השופטת אמרה בדיון: ״יש פה עליית מדרגה. יש פה עליית מדרגה בהיסט הרחב ובנוגע לכל אחד מהמעורבים בפרט. בשלב הזה עניינו של החשוד אינו שונה מעניינם של אחרים. ישנה התפתחות חקירתית משמעותית. זה לא שעוצרים אותו על משהו שכבר נעצר״.


מוקדם יותר היום מסר העורך לשעבר של אתר "וואלה! NEWS", ינון מגל, עדות פתוחה במשטרה במסגרת חקירת תיק 4000. בנוסף,  זומנו גם שני בכירים לשעבר בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למסור עדות פתוחה בתיק. בבוקר עצרה המשטרה כמה חשודים חדשים בפרשה, ובהם בכירים בבזק ומקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הורה על השלמות חקירה בתיק, בעקבות מידע חדש שהתגלה על מעורבות לכאורה של מקורבי נתניהו בקשר פסול עם בזק.

ברקע המעצרים החדשים וההתפתחויות בפרשה, בזק דיווחה היום כי מזכירת החברה, לינור יוכלמן, הנחשבת לאשת אמון של בעל השליטה שאול אלוביץ', הודחה מרוב תפקידיה. בהודעה שמסרה לבורסה בנוגע לחקירה, מסרה בזק כי יוכלמן נחשפה למידע שלא אמור היה להגיע אליה.

למרות החשדות החמורים נגד יוכלמן, היא תישאר בקבוצת בזק גם אחרי הדחתה מהתפקידים הבכירים שנשאה. יוכלמן תהיה כפופה למנהל הפעילות האסטרטגית והפיתוח העסקי בחברה, שמניותיה איבדו 2.7% מערכן עם פתיחת יום המסחר בבורסה בעקבות ההתפתחויות בתיק.

פרשן כאן חדשות, מרדכי גילת, פרסם לראשונה בכאן 11 לפני יותר משבוע כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר לחוקרי הרשות לניירות ערך לפתוח מחדש את תיק בזק לטובת חקירת החשדות החדשים בפרשת אתר "וואלה". מנדלבליט עשה זאת בעצה אחת עם פרקליט המדינה, שי ניצן, ועם פרקליטת מיסוי וכלכלה בתל אביב, עו"ד ליאת בן-ארי.

מנדלבליט העריך שניתן יהיה להוכיח במסגרת החקירה את קשרי ה"תן וקח" בין בעל השליטה בבזק ומבעלי וואלה, שאול אלוביץ', לראש הממשלה בנימין נתניהו. החשד שנבדק הוא שאלוביץ' רתם את הסיקור באתר וואלה לטובת ראש הממשלה, וזה קידם החלטות שהטיבו כלכלית עם העסקים שלו.