הכתובות על לוח המודעות
צילום: דוברות המשטרה

כתובות נאצה וצלבי קרס צוירו בכניסה לשגרירות פולין בתל אביב

שעות אחרי שראש ממשלת פולין אמר כי בעמו היו משתפי פעולה עם הנאצים כשם שהיו יהודים, נכתבו הכתובות על שער הכניסה לשגרירות. המשטרה פתחה בחקירה
רום ליאור
18 בפברואר 2018
14:55

כתובות נאצה וצלבי קרס צוירו היום (ראשון) על לוח מודעות ושער הכניסה לשגרירות פולין בתל אביב. המשטרה הגיעה למקום, אספה עדויות ופתחה בחקירה על מנת לאתר את המבצעים. האירוע התרחש לאחר התבטאותו של ראש ממשלת פולין לפיה לנאצים "היו משתפי פעולה פולנים כשם שהיו גם משתפי פעולה יהודים".

הכתובות שרוססו בכניסה לשגרירות (צילום: דוברות המשטרה)

ראש הממשלה הפולני, מטאוש מורבייצקי, התבטא אתמול בוועידת הביטחון במינכן באופן מעורר מחלוקת. הוא הגיב לשאלה של העיתונאי הישראל רונן ברגמן על "חוק השואה", שאושר לאחרונה בפולין. בדבריו הוא השווה בין מעשי הפולנים בתקופת השואה לבין מעשי היהודים באותה תקופה.

דובר ממשלת פולין הגיב היום לדבריו וטען כי דבריו של מורבייצקי אינם מהווים הכחשת שואה, וכי הם "לא נועדו בשום אופן להאשים את הקורבנות היהודים בשואה". בהודעה הממשלה נטען: "פולין מעוניינת להמשיך את הדיאלוג עם ישראל ברוח האמת והאמון ההדדי. דבריו של ראש הממשלה צריכים להתפרש כצורך אמיתי לדיון פתוח על פשעים שבוצעו נגד יהודים בתקופת השואה, ללא תלות באזרחותם של המעורבים בפשעים".

בנאומו בוועידה במינכן התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנושא ואמר: "שישה מיליון יהודים נרצחו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם". הוא הוסיף בעברית: "לא נשכח ולא נסלח. נילחם על האמת. זוהי צוואת הנספים".

דבריו של מורבייצקי עוררו תגובות נזעמות בישראל מכל קצוות הקשת הפוליטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "הדברים מקוממים. יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו. אני מתכוון לדבר איתו בהקדם".