t
נתנאל קהלני
צילום: מתוך פייסבוק

ההרוגים בפיגוע הדריסה: סרן זיו דאוס וסמל נתנאל קהלני

דאוס, בן 21 מאזור, היה מפקד מחלקה בחטיבת החילוץ. קהלני, בן 20 מאליקים שבצפון, היה נהג ביטחון שוטף בחטיבה המרחבית מנשה. אמו: "היה ילד מתנה, מודה לאלוהים שהיה לי אותו"
רועי שרון ואורלי אלקלעי
17 במרץ 2018
21:22

הקצין והחייל שנהרגו בפיגוע הדריסה בצפון השומרון אתמול (שישי) הם  סרן זיו דאוס, בן 21 מאזור, וסמל נתנאל קהלני, בן 20 ממושב אליקים שבצפון. הלווייתו של האחרון תיערך הלילה בשעה 01:00 ביישובו, וזו של דאוס תתקיים מחר בשעה 12:00 בבית העלמין הצבאי בחולון.

דאוס היה מפקד מחלקה בחטיבת החילוץ. הוא הועלה מדרגת סגן לסמל לאחר מותו. קהלני היה נהג ביטחון שוטף מהחטיבה המרחבית "מנשה", שהועלה מדרגת רב-טוראי לסמל לאחר מותו. 

אימו של קהלני, נעמי, אמרה היום בכאב: "הוא היה ילד מתנה, מודה לאלוהים שנתן לי את הילד הזה היה לו לב זהב. נשמה טהורה. תמיד היה מחייך". 


אין שינוי משמעותי במצב הפצועים בפיגוע, שאירע אתמול  בכביש 585, בין מבוא דותן לחרמש בסמוך לכפר יעבד. מצבו של אחד מהם עדיין מוגדר קשה מאוד, על אף שחל שיפור קל, והוא לא יצא מסכנת מוות. הוא עבר כמה ניתוחים ומאושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה. מצבו של החייל השני נותר בינוני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום כי ישראל תבוא חשבון עם המחבל ותהרוס את ביתו. "אני שולח תנחומים מעומק ליבי למשפחותיהם של קצין וחייל צה"ל שנרצחו אתמול בידי מחבל בן עוולה ומאחל החלמה מהירה לפצועים. נפעל להריסת בית המחבל ונמצה עמו את הדין".

נשיא המדינה ראובן ריבלין מסר: "תפילותינו ומחשבותינו היו נתונות כל השבת אל משפחות נרצחי הפיגוע הנורא שהתרחש בכניסת השבת. אני שולח חיבוק של נחמה וכוחות אל משפחות ההרוגים ואת תפילותינו להחלמה מהירה של הפצועים. תחזקנה ידי כוחות הביטחון כולם, הפועלים בכל הזירות, בשטח ובחקר המודיעין, לפיענוח הפיגוע על מסייעיו. לא נשקוט עד אשר נביא את כל המשתפים פעולה עם הטרור לדין ולא נאפשר לטרור להפוך מציאות קיימת".

אביו של המחבל לכאן חדשות: "זה לא פיגוע, אלא תאונה"

בני משפחתו של המחבל טוענים כי מדובר בתאונת דרכים ולא בפיגוע. בשיחה עם כאן חדשות אמרו אביו ואחותו של עלאא קבהא, בן 26 מהכפר ברטעה, כי הסימנים מצביעים על כך שלא תכנן דבר כזה.

"לא היה לו שיוך לשום ארגון פלסטיני, חמאס ניסה לקחת על גבינו טרמפ", אמר האב ראתב כבהא. אחותו של המחבל, נסרין, סיפרה כי היא שביקשה ממנו לאסוף את אחיהם הצעיר במכוניתה, ולא היה מדובר בנסיעה מתוכננת. עוד אמרה כי אחיה שוחח איתה זמן קצר לפני שיצא לדרך ואמר לה כוונתו להתארס לאחת מבנות הכפר.

משב"כ נמסר כי מתחקיר האירוע עולה כי מדובר בדריסה מכוונת על רקע לאומני. עוד נמסר כי בשלב זה של החקירה לא מזוהים נוספים שהיו מעורבים או מודעים לכוונת הפיגוע. קבהא ריצה בעבר שנה וחצי מאסר בגין יידוי אבנים.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט קיים היום הערכת מצב בזירת הפיגוע. מתחקיר פיגוע הדריסה עולה כי הוא נמשך שניות בודדות, וכי לאחר שפגע בחיילים, פגע המחבל בגדר ונעצר. במקום לא היו חיילים נוספים ולא הייתה אפשרות לפתוח באש לעברו, נקבע בתחקיר.

כמה שעות קודם לכן, במהלך פעילות לילית, עצר כוח צה"ל את אחיו של המחבל. במסגרת המבצע גם בוצעו סריקות לאיתור אמל"ח ונמשכו פעולות בידוק הרכבים בצירים במרחב. בנוסף לכך, ביתו של המחבל מופה לצורך הריסה.