ראובן שמרלינג

שני פלסטינים הורשעו ברצח ראובן שמרלינג: "המניע לאומני"

ביהמ"ש המחוזי בלוד פסק כי יוסף כמיל ומחמד אבו אלרוב ניצלו את שהותם הלא-חוקית בישראל לשם "ביצוע פיגוע דקירה והרג יהודי". במקביל, פלסטיני מחברון הורשע בניסיון רצח עובד שופרסל ביבנה על רקע לאומני
שלי טפיירו
25 במרץ 2018
18:56
עודכן ב 19:05

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד הרשיע היום (ראשון) את יוסף כמיל ומחמד אבו אלרוב ברצח ממניע לאומני של ראובן שמרלינג בשנה שעברה. עוד הורשעו שני הפלסטינים בעבירה של כניסה לישראל בניגוד לחוק.

על פי כתב האישום, בו הודו הנאשמים תושבי קבאטיה, השניים נכנסו לישראל לעבוד בלא אישור בחודש ספטמבר 2017. כמיל תכנן לנצל את שהותו בישראל לשם ביצוע פיגוע דקירה ולהרוג יהודי, והציע לאבו אלרוב לבצע עמו פיגוע, אך בתחילה הוא סירב. לאחר שהשניים החלו לעבוד במחסן פחמים בכפר קאסם, בניהולו של שמרלינג, קשרו קשר בהמשך לרצוח את אחד היהודים אשר עבדו במקום, ממניע לאומני.

שני הפלסטינים רכשו סכין לחיתוך בשר, אותה החביא כמיל במחסן, מתחת למזרן בחדר בו לנו. בנוסף, וכדי להבטיח את הימלטותם מישראל לאחר ביצוע הרצח, השיגו מספר טלפון של אדם אשר יוכל להסיעם מכפר קאסם אל מקום מגוריהם.

זירת הפיגוע שבו נרצח ראובן שמרלינג בכפר קאסם (צילום: רוי אלימה, פלאש 90)

כחלק מהחלטתם המשותפת לגרום למותו של יהודי, ועל רקע תחושת כעס כלפי שמרלינג, החליטו הפלסטינים לגרום למותו של מעסיקם. כחודש לאחר שהחלו לעבוד במחסן הפחמים של שמרלינג, הגיע שמרלינג אל המחסן, נזף בשני הפלסטינים וביקש מכמיל להעמיס מצבר של מלגזה מהמחסן לרכב שלו. עם שובו של כמיל אל החדר, סיכמו הרוצחים כי זוהי העת לפעול, ותכננו, כי אבו אלרוב יוביל את שמרלינג אל החדר בטענה כי המקרר מקולקל ויסיח את דעתו, וכמיל ידקור אותו עם הסכין.

לאחר שכמיל התקשר למסיע ותיאם עמו שיבוא לקחת אותם, הוביל אבו אלרוב את שמרלינג אל החדר והסיח את דעתו. לאחר מכן דקר כמיל את שמרלינג מאחור, בכתף שמאל. שמרלינג ניסה להתגונן באמצעות כיסא שהיה בחדר, אולם אבו אלרוב דחף אותו והיכה אותו באמצעות מאוורר, בעוד כמיל המשיך לדקור אותו. בהמשך, הביא אבו אלרוב מכוש שהיה סמוך לדלת החדר, והשניים הכו את המנוח, עד אשר התמוטט על הרצפה. לאחר מכן, שני הרוצחים התקלחו, החליפו בגדיהם, עזבו את המקום ונסעו למקום מגוריהם.

הורשע בניסיון רצח ניב נחמיה: "ג'יהאד נגד הכיבוש היהודי"

בתוך כך, בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע היום בנוסף גם את איסמעיל אבו עראם, בן 19 מאזור חברון, בעבירה של ניסיון לרצח בנסיבות של מעשה טרור. זאת, לאחר שניסה לרצוח את ניב נחמיה, סגן מנהל סניף שופרסל ביבנה בחודש אוגוסט 2017.

לפי כתב האישום, אבו עראם, שהתחזק מבחינה דתית, קיבל השראה ועידוד לקיים מצוות "ג'יהאד נגד הכיבוש היהודי- ישראלי". כחלק מהתחזקותו הדתית הוא שהה במהלך חודש הרמדאן האחרון בסעודיה במשך כ-12 ימים. במטרה לקיים הלכה למעשה מצוות ג'יהאד, החליט אבו עראם לרצוח יהודי ישראלי, באמצעות פיגוע דקירה בתוך שטחי מדינת ישראל.

לשם ביצוע מעשה הטרור, יצא אבו עראם באוגוסט 2017 מביתו אל תוך שטחי מדינת ישראל, ללא היתר חוקי, תוך שהוא מחליט לבצע את זממו באדם שמוכר לו כמעסיקו לשעבר, באמצעות סכין אותה ישיג ומיכל גז פלפל אותו הביא עמו. הוא הגיע בתחבורה ציבורית אל יבנה. משלא עלה בידו לאתר את מעסיקו לשעבר, החליט כי יבצע את הפיגוע כלפי קורבן אחר, באמצעות סכין אותה יגנוב מסניף שופרסל הסמוך.

ראש הממשלה, בימין נתניהו, בעת ביקור הפצוע ניב נחמיה (צילום: קובי גדעון, פלאש 90)

לשם כך, נכנס אל סניף שופרסל, הגיע למעבר בו מוצגות סכינים למכירה, נטל לידיו סכין בעלת להב באורך 15 ס"מ והסליקה במכנסיו. בהמשך, פנה אבו עראם לאתר קורבן, גבר יהודי. במהלך שיטוטיו בין מעברי המרכול איתר הנאשם את סגן מנהל סניף המרכול, בעודו מסדר מוצרים במעבר. הוא הוציא את הסכין מתוך מכנסיו, הסתער על נחמיה כשהוא מניף את הסכין ודקר אותו בצווארו, בחזהו, בבטנו ובראשו.

בתגובה, וחרף פציעותיו הקשות, נאבק נחמיה באבו עראם, תוך שהשליך לעברו כל חפץ שאיתר בסמוך אליו. במהלך המאבק נשברה הסכין ונשמטה מידיו של אבו עראם. בשלב זה, הוא הוציא את מיכל גז הפלפל וכשהבחין כי נחמיה נס ממנו, ריסס באמצעות הגז את פניו ובהמשך ברח בריצה מן המרכול.  כתוצאה ממעשי אבו עראם נגרמו לנחמיה חבלות קשות והוא אושפז בבית החולים.

בעקבות זעקותיו של נחמיה, רדפו אחרי אבו עראם מספר עוברי אורח במטרה ללכוד אותו. לאחר מרדף קצר הצליחו בכך והחזיקו אותו עד שהגיעו כוחות המשטרה למקום.