ולדימיר פוטין וסרגיי לברוב
צילום: אי-פי

רוסיה מזהירה: "התקיפה בסוריה - התפתחות מסוכנת מאוד"

שר החוץ הרוסי הגיב לתקיפה הלילה בבסיס חיל האוויר הסורי, שבה נהרגו לפחות 14 בני אדם. ארדן התייחס לאירועים ברמיזה: "מה שמייחסים לנו מראה על העצמאות של מדינת ישראל". רגב: "למדינת ישראל יש זכות לשמור על האינטרסים שלה"
זאב קם וכרמלה מנשה
09 באפריל 2018
13:30

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הגיב היום (שני) לתקיפת בסיס T4 של חיל האוויר הסורי ואמר כי מדובר ב"התפתחות מסוכנת מאוד". במסיבת עיתונאים שערך במוסקבה, נמנע השר מלציין מי עומד מאחורי התקיפה, לאחר שצבא רוסיה טען מוקדם יותר כי מדובר בפעולה ישראלית. לברוב גם דחה את הדיווחים שלפיהם המשטר הסורי ביצע שימוש בנשק כימי נגד אזרחים בדומא, וכינה אותם "פרובוקציה".

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, השר גלעד ארדן, התייחס היום במרומז להאשמות של סוריה ורוסיה, שלפיהן מטוסי קרב ישראלים ביצעו את התקיפה. במהלך אירוע בכנסת בהשתתפות רכזים בשירות הלאומי, אמר ארדן כי "עצם זה שבבוקר כזה מייחסים לנו את מה שמייחסים - מראה על העצמאות של מדינת ישראל בכל ההיבטים. ישראל היא היום מדינה עצמאית וחזקה, כלכלית וביטחונית, ומהווה מושא להערצה בכל רחבי העולם". 
שרת התרבות, מירי רגב, נשאלה אף היא בנוגע לדיווחים סביב התקיפה והדגישה כי מדיניות העמימות לא השתנתה מאז שימשה כצנזורית ראשית. "מדינת ישראל שומרת על חופש פעולה באירועים כאלה ואחרים. למדינת ישראל הזכות לשמור על האינטרסים והביטחון של תושביה. אני שמחה על הפעולות שצה"ל נוקט", אמרה רגב לכאן חדשות.

רגב התייחסה גם למתקפה הכימית בסוריה, ואמרה כי "תפקידן של כל המדינות הוא להוקיע את הרצח וההרג של חפים מפשע, בעיקר של ארצות הברית. יש לעשות הכל כדי להפסיק את הרצח".

ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון לשעבר האלוף (במיל') עמוס גלעד אמר היום לאסתי פרז בכאן רשת ב' כי "פוטין מחבב את ישראל, אך רואה באיראן שותף אסטרטגי. כל עוד לא נפגעים רוסים, רוסיה די פסיבית לפעולות ישראל בסוריה. פעולות אלימות על רקע כזה עלולות להביא להסתבכות".

האזינו לראיון עם האלוף (במיל') עמוס גלעד בכאן רשת ב':

ראש ארגון נתיב לשעבר, יעקב קדמי, אמר הבוקר בתוכנית "בחצי היום" כי התקיפה הכימית בסוריה מזויפת ואף אחד לא בדק את הדיווחים. לדבריו, לאסד אין שום סיבה להפעיל נשק כימי בדומא, ומדובר בהצגה מבויימת.

האזינו לראיון עם יעקב קדמי בכאן רשת ב':

בתוך כך, צבא לבנון פרסם הודעה בנוגע לתקיפה הלילה בסוריה, שבה מסר כי ארבעה מטוסיקרב  ישראליים חדרו למרחב האווירי הלבנוני לפנות בוקר והגיעו עד לאזור בעלבק בבקעת הלבנון. עוד נטען כי המטוסים הישראליים חגו באותו אזור כעשר דקות, בין השעה 03:25 עד לשעה 03:35.

הבוקר האשימו סוריה ורוסיה את ישראל בביצוע התקיפה האווירית בבסיס חיל האוויר הסורי ליד חומס, שבה דווח כי נהרגו לפחות 14 בני אדם – בהם איראנים, שלושה קצינים בצבא אסד ובעלי אזרחויות זרות נוספות. בהודעה מטעם צבא רוסיה נטען כי שני מטוסי קרב ישראליים מסוג F15 שיגרו את הטילים לעבר יעד התקיפה, שבוצעה מתוך המרחב האווירי של לבנון.

הודעת הצבא במוסקבה חזרה על הטענה הסורית, שלפיה מערכות ההגנה האווירית של צבא סוריה יירטו חמישה מתוך שמונה טילים ששוגרו בתקיפה. לפי דיווח של רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, מל"טים ישראליים חגו בצפון בקעת הלבנון בעת התקיפה של בסיס T4. בדיווח של סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" צוין כי "מטוס ריגול ישראלי" נצפה בשמי הבסיס שהותקף. בעקבות ההאשמה הרוסית, סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה ציטטה גורם צבאי רשמי בדמשק, שאמר: "התוקפנות הישראלית נגד בסיס חיל האוויר T4 בוצעה באמצעות מטוסי F15, ששיגרו מספר טילים משטח לבנון".

ברקע הדיווחים, משרד החוץ הרוסי פרסם בבוקר הודעה שבה הזהיר כי "התערבות צבאית תחת מסווה מזויף בסוריה, שם שוהים נציגים רוסים לבקשת השלטון הלגיטימי – היא לחלוטין לא מקובלת, ועלולה להוביל לתוצאות קשות ביותר". בנוסף, חבר הפרלמנט הרוסי ולדימיר ג'אברוב טען כי שרי ההגנה והחוץ של מוסקבה דרשו מישראל לספק הסברים בנוגע לתקיפה.

בסיס חיל האויר הסורי שהותקף, T4, הוא אותו המתקן ממנו יצא המל"ט האיראני לעבר ישראל לפני כחודשיים. אז מטוסי חיל האוויר תקפו את הבסיס לאחר היירוט. 

בארצות הברית הכחישו את הטענות, ובהודעת הפנטגון נאמר כי כוחות ארה״ב אינם מבצעים בשעה זו תקיפה בסוריה. עוד נאמר בהודעה שארה״ב מוסיפה לעקוב אחר המתרחש במדינה, ותומכת במאמצים הדיפלומטיים שמטרתם להבטיח שמי שמשתמש בנשק כימי- יהיה אחראי למעשיו.


אמש דיווחו כלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה הסורית כי כוחות של צבא רוסיה המוצבים בסוריה העלו את הכוננות מחשש לתקיפה אמריקנית. זאת, בתגובה להתקפה הכימית על דומא שבה נהרגו 150 בני אדם. לפי הדיווחים, הכוננות הועלתה בבסיס חיל האוויר הרוסי חמיימים שבמערב המדינה. 

גורמי אופוזיציה סורים טענו כי הצבא הרוסי אף פרס את מערכת הטילים אס-400, ליירוט מטוסים וטילים. כמו כן, מועצת הביטחון אישרה בלילה כי היא מכנסת דיון חירום בנושא התקיפה הכימית בסוריה, לבקשת ארצות הברית, בריטניה, צרפת ומדינות נוספות. לפי דיפלומטים בישראל ובאו"ם, רוסיה מבקשת פגישה של מועצת הביטחון בשל "איומים לשלום ולביטחון".