אסתר חיות בבית המשפט
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נשיאת העליון חיות: "מערכת משפט עצמאית - ערובה לדמוקרטיה"

אסתר חיות תקפה את היוזמה לפסקת ההתגברות, שמשמעותה הגבלת כוחו של בג"ץ. "חייבים להילחם בהקצנת השיח הציבורי", אצרה
גיא מולדבסקי
15 באפריל 2018
14:04

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, הביעה היום (ראשון) את התנגדותה למהלך לקידום החוק לעקיפת בג"ץ. "אחת הערובות ההכרחיות לדמוקרטיה היא שמירה על מערכת בתי משפטית עצמאית ובלתי תלויה", אמרה חיות בנאום באוניברסיטת תל אביב בהתייחסה לפסקת ההתגברות המאפשרת קידום חוקים שנפסלו על ידי בג"ץ. היא הוסיפה כי "חייבים להילחם בהקצנת השיח הציבורי שנעשה בוטה ואלים יותר ויותר".

"מדינת ישראל נולדה מתוך חלום, וב-70 שנות עצמאותה הגיעה להישגים כבירים ומעוררי השתאות. כל זאת הושג גם מתוך התלכדות עיקשת סביב חזון משותף, הקושר אותנו לארץ הזאת ומעצב אותנו כחברה אזרחית אחת", פתחה חיות. "המפתח בעיניי לחברה אחת הוא חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית, שנבנתה על ערכי יסוד אוניברסליים. האבות המייסדים שלנו הבינו את זה וחוקקו שורה של חוקי יסוד חשובים שנשמרו עד היום".

"הערכים הדמוקרטיים הם הגרעין הקשה שמאפשר המשך חיינו המשותפים כאן. נמשיך לשגשג רק אם כל חלקי החברה יהיו מחויבים לעקרונות אלה. זהו תהליך מורכב שחייב פעולה משותפת של גורמים רבים".

"לעיתים נוצר חיכוך בין ערכים של שוויון הפרט ומחויבותנו לפלורליזם ורב תרבותיות. כל רבדי השלטון חייבים להתמודד עם הדברים האלה, כל אחד בתחומו. הכול שווים בפני החוק", המשיכה הנשיאה. "אין לבית המשפט נוסחת קסם כדי לשמור על האיזון בין כל חלקי החברה. אנו השופטים נדרשים למצוא פתרונות יצירתיים יום ביומו. מילת המפתח כאן – סובלנות".

לדברי השופטת חיות, "חשוב להדגיש כי שאנו מבקשים להתהדר, ובצדק, בהיותנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, עלינו לזכור כי אחת הערובות ההכרחיות לכך היא שמירה על מערכת בתי משפט עצמאית, מקצועית ובלתי תלויה, המקיימת ביקורת שיפוטית המגנה על עקרונות היסוד החוקתיים של השיטה".

שר התיירות יריב לוין מהליכוד אמר הבוקר בתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', כי תיקון הנוגע רק לסוגיית המסתננים אינו אפשרי. "מקרה התערבות בג"ץ בסוגיית המסתננים הביא את הדברים לידי נקודת קיצון ושיבוש מוחלט של מדיניות הממשלה", אמר לוין. "ברור שאי אפשר להשלים עם המצב וכדי לתקן אותו אי אפשר לבצע תיקון הנוגע רק לסוגיית המסתננים. הדבר הנכון לעשות הוא לאמץ מודל שיביא למצב שבו בית המשפט לא יוכל לפסול חוקים ואם יפסול אותם תוכל הכנסת להתגבר בהליך פשוט יחסית על הפסילה"

האזינו לראיון עם לוין:

מוקדם יותר היום נערך דיון בפורום ראשי המפלגות בנוגע לחוק לעקיפת בג"ץ. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהשתתף בדיון הסביר כי הוא תומך בתיקון חוק יסוד החקיקה כך שבג"ץ יוכל לפסול חוקים ברוב של שישה שופטים מתוך תשעה שישבו בהרכב שידון בפסילת חוק של הכנסת. בד בבד תוכל הכנסת לחוקק שוב את החוק בתמיכת 70 ח"כים לחמש שנים. ראשי הקואליציה סיכמו לשוב ולדון בנושא מחר. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי הדיון על יחסי בג"ץ והכנסת מתקיים לראשונה זה כעשור. "זה דיון חשוב ואנו מתייחסים אליו ברצינות", אמר.