הפגישה ההיסטורית עם מנהיגי הקוריאות
צילום: אי-פי

"קוריאה הצפונית תסגור את אתר ניסויי הגרעין בחודש הבא"

במסגרת הצעדים לפיוס בחצי האי הקוראיני, נשיא קוריאה הדרומית מסר כי קים ג'ונג און צפוי להזמין עיתונאים ומומחים מארצות הברית לנכוח בסגירת המתקנים. טראמפ: "אלה חדשות טובות לעולם"
סוכנויות הידיעות
29 באפריל 2018
10:24

קוריאה הדרומית הודיעה הבוקר (ראשון) כי מנהיגה של קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, יסגור את אתר הניסויים הגרעיניים של ארצו בחודש הבא. לדברי נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין, ג'ונג און אמר לו בפגישה עימו כי בכוונתו להזמין מומחים ועיתונאים מארצות הברית ומקוריאה הדרומית לכבוד האירוע.

במהלך פגישה היסטורית בין מנהיגי המדינות שנערכה בסוף השבוע, השניים הצהירו ביום שישי האחרון על פירוז מוחלט של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני וסיום מצב המלחמה בין המדינות עד סוף השנה. למרות ההצהרה, הם לא הודיעו על צעדים ממשיים כדי להגיע למטרה זו.

שני הצדדים הודיעו כי ישאפו להגיע להסכם שיכונן שלום "קבוע ומוצק". ההצהרה כללה הבטחות להמשיך לצמצם את הנשק הצבאי, להפסיק את "פעולות העוינות", להפוך את הגבול המבוצר ל"מרחב של שלום" ולגשר על הפערים עם מדינות המערב כמו ארצות הברית.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שיבח את ההסכמים בין קוריאה הדרומית ומנהיג קוריאה הצפונית ואמר כי הן "חדשות טובות לעולם". את הדברים ציין טראמפ בשיחת טלפון עם מנהיג קוריאה הדרומית. הוא הוסיף במהלך עצרת במישיגן כי הפגישה בינו לבין קים עשויה להתקיים בחודש הקרוב.

טראמפ ממשיך להיערך לפגישתו המתוכננת עם קים ג'ונג און. הוא צייץ אתמול בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "הרגע הייתה לי שיחה ארוכה ומאוד טובה עם נשיא קוריאה הדרומית מון. הדברים מתקדמים נהדר. המועד והמיקום של הפגישה עם קוריאה הצפונית – נקבעים". הוא הוסיף כי שוחח על ההתפתחויות גם עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, ועדכן אותו על המשא ומתן המתקיים בימים אלה.