חפש
Languages
כוח צה"ל בגבול רצועת עזה, בחודש שעבר
צילום: עבד רחים חאטיב, פלאש 90

צה"ל: העימותים על גדר המערכת צפויים להיפסק; כוחות בעוטף עזה ידוללו

בצבא מעריכים כי המהומות בגבול הרצועה לא יימשכו עוד זמן רב בהתאם לכך, חיילים יוצאו מהיישובים בעוטף עזה. לפחות שישה בתים בשדרות נפגעו מירי מקלע כבד, ובהם זה של ראש העיר לשעבר אלי מויאל, שנורה מעזה
רועי שרון, אסף פוזיילוב ואיציק זוארץ
16 במאי 2018
17:02

העימותים האלימים על גדר הגבול ברצועת עזה צפויים להיפסק, ובהתאם לכך כוחות צה"ל באזור ידוללו – כך עלה היום (רביעי) במסגרת הערכת מצב בצבא. בהתאם לכך הוחלט גם להוציא חיילים מן היישובים בסביבה.

התושבים בעוטף עזה עודכנו על המהלך. "האזור נמצא בשגרה מלאה ואין הנחיות מיוחדות, לרבות פעילות חקלאית צמודת גדר", נמסר ממועצה אזורית שער הנגב. 

בתוך כך, לפחות שישה בתים בשדרות נפגעו היום מירי מקלעים, ובהם זה של ראש העיר לשעבר אלי מויאל. לא היו נפגעים באירוע. מצה"ל נמסר כי מדובר בירי מקלע כבד שבוצע מעזה על ידי פעילי טרור.


אחד מבעלי הבתים שנפגעו מהירי סיפר כי הוא שמח שהאירוע הסתיים ללא פגיעה בנפש. "זו הפעם הרביעית שהבית שלנו נפגע. בפעמים הקודמות שלוש פעמים קסאם פגע בבית, הרכב הלך. הספקנו כבר לשכוח... שרק ימשיכו הניסים. אם נברח לא תהיה לנו ארץ. למזלי רק אני ואישתי היינו בבית", אמר.


שעה קלה לפני כן תקף צה"ל עמדה של חמאס בצפון רצועת עזה, בתגובה לירי שבוצע לעבר כוח של הצבא במקום. לא היו נפגעים.בכיר חמאס בעזה סלאח ברדוויל הודה היום כי 50 מההרוגים בעימותים עם צה"ל בגבול רצועת עזה ביום שני האחרון הם אנשי הארגון. ברדוויל נשאל בנוגע לטענות שחמאס שולח את תושבי הרצועה למות בהפגנות על גדר המערכת, והשיב כי מדובר במספר רשמי.


אתמול במהלך יום הנכבה נרשמה רגיעה יחסית בגבול הרצועה, ודווח על עימותים בהיקף מוגבל בלבד בין מפגינים לצה"ל. כלי תקשורת פלסטיניים דייוחו על שני הרוגים ממזרח למחנה הפליטים אל בורייג' שבמרכז הרצועה. בכך, עלה מניין ההרוגים ברצועה ל-61.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום לאירועים האחרונים בגבול רצועת עזה, וכינה את הנהגת חמאס "חבורת קניבלים". במהלך סיור שקיים באוגדת עזה, האשים ליברמן כי הנהגת הארגון "מתייחסת לילדים ולנשים כמו אל חימוש".

לדבריו, על אף הרגיעה היחסית מאתמול, יש לנקוט משנה זהירות. "שלא יהיו אשליות, הם לא ויתרו על הפרות הסדר ותהלוכות טרור. גם בסופי השבוע עד 5 ביוני, התהלוכה הבאה שלהם, נראה עוד ניסיונות. הם חטפו מכה משמעותית, וזה מה שגרם להם קצת להיכנס חזרה למלונה".