חפש
Languages
דגל טורקיה בשגרירות טורקיה בת"א בחצי התורן, היום
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

50 ח"כים הצטרפו להצעת החוק להכרה ברצח העם הארמני

אל ההצעה הצטרפו ח"כים מהליכוד, המחנה הציוני ש"ס ומרצ; יו"ר הכנסת אדלשטיין התגייס אף הוא למהלך: אעשה הכל לקדם את החוק כמה שיותר מהר
זאב קם
16 במאי 2018
21:55

היוזמה להכרה רשמית של ישראל ברצח העם הארמני בידי הטורקים במלחמת העולם הראשונה, שעליה פורסם לראשונה בכאן חדשות, צוברת תאוצה בקצב מרשים. אל הצעת החוק של ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) שמבקשת להכיר רשמית ברצח העם הארמני, הצטרפו לא פחות מ-50 חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה. 

על הצעת החוק, שהוגשה בעקבות דברי נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן נגד ישראל, חתמו על ח"כים מהליכוד, המחנה הציוני, הבית היהודי, מרצ, יש עתיד וש"ס. הצעת החוק של שמולי קובעת כי כנסת ישראל תכיר רשמית ברצח העם הארמני ותציין את הדבר ביום מיוחד מדי שנה. פרט לכך מבקשת הצעת החוק שישראל תכיר רשמית גם בטבח האוכלוסייה האשורית, שאירע אף הוא על ידי הטורקים במהלך מלחמת העולם הראשונה בו נרצחו כ-300 אלף בני אדם על פי ההערכות. בטבח באוכלוסייה האשורית הכירו פחות מדינות בהשוואה להכרה ברצח העם הארמני.

לדברי חבר הכנסת שמולי "מעבר לעובדה שמדינות רבות כבר הכירו ברצח העם הארמני, מצטרפת העובדה שאין עוד טעם לנהוג ברגישות מיוחדת מול הטורקים לאור דברי ההסתה של משיא טורקיה ארדואן נגד מדינת ישראל". שר התחבורה ישראל כץ התייחס בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב' להצעת החוק ואמר כי "אין מניעה מוסרית להכיר בשואה הארמנית. ארדואן מבצע טרנספר בכורדים וראוי להשיב לו.

האזינו לריאיון עם כץ:

הצעה דומה הוגשה על ידי ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד. "אין זה מאוחר לרדוף צדק. הגיע הזמן להכיר באופן רשמי בעוול הנורא שנעשה לארמנים", אמר. "הייתכן שמדינת הלאום של העם היהודי, אחרי כל מה שעברנו, לא תכיר בו?". 

בנוסף, גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שנמצא בצרפת החליט להתגייס למהלך. בשיחה עם כאן חדשות אמר אדלשטיין כי יעשה הכל כדי לקדם את הצעת החוק כמה שיותר מהר בכנסת וישתמש בכל הכלים העומדים לרשותו. לא ברור כיצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יגיב ליוזמה.

היום שב לישראל השגריר באנקרה, איתן נאה, לאחר שגורש מהמדינה בעקבות האירועים ברצועת עזה. נאה עבר בידוק ביטחוני מחמיר לעיני מצלמות כלי התקשורת הטורקיים. במשרד החוץ באנקרה הכחישו ואמרו כי לא הזמינו את התקשורת לצלם. בתגובה, ישראל זימנה את בגם השגריר הטורקי בישראל לשיחת נזיפה והתבקש להציג תעודה בכניסה.