המורה שאול שמאי
צילום: רועי אלימה, פלאש 90

אחרי גזר הדין: 12 תלמידים נוספים התלוננו נגד המורה הפדופיל שאול שמאי

בשיחה שהתקיימה בבית הספר היסודי שבו לימד שמאי, סיפרו תלמידי כיתה ד' כי שמאי נגע בהם באופן בלתי הולם בעת שהיה מורה מחליף. ח"כ נחמיאס ורבין: "מערכת החינוך והמערכת המשפטית חייבות להורים תשובות"
לירן כוג'הינוף ושרון עידן
23 במאי 2018
08:38
עודכן ב 10:53

מנהלת בית הספר בצפון תל אביב שבו לימד המורה הפדופיל שאול שמאי פנתה אתמול (שלישי) למשטרה לאחר ש-12 תלמידים בכיתה ד' בבית הספר סיפרו כי שמאי נגע גם בהם, מתוכם שבעה בנים. בשיחה שהתקיימה בבית הספר בעקבות גזר הדין שניתן לשמאי שלשום, שכלל שבע שנות מאסר, סיפרו ילדים נוספים כי שמאי נגע בהם באופן בלתי הולם בעת שהיה מורה מחליף. בהודעה ששיגרה המנהלת להורי הכיתה נכתב כי צוות פסיכולוגי יגיע הבוקר לבית הספר לשוחח עם התלמידים.

לפחות שלושה תלמידים שנפגעו סיפרו כי שמאי הזהיר אותם לבל יגלו את העניין, ואמר להם כי זה ״יהרוס לו את הקריירה״. לתלמיד אחר בכיתה ד', שהיה איתו ביחידות ופתר תרגיל, אמר שמאי כי הוא "אלוף״ ושלח יד לעבר איבר מינו בליטוף. מרבית המקרים התרחשו בין כתלי בית הספר, חלקם האחר בבתים בהם העביר שעורים פרטיים.

ההודעה ששלחה מנהלת בית הספר להורים

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין שמלווה את הורי הכיתה שנפגעה מזה כמעט שנה, מסרה כי: ״תמנון הפדופיליה שמאי, שהרס חיים של ילדות וילדים, הצליח להיכנס לבית הספר באופן שעדיין לא הובהר להורים. והנה אנו קמים ליום נוסף, מחריד, יום אחרי גזר הדין, כדי לגלות שזרועותיו הארוכות פגעו בעוד ילדים".

"מה עוד צריך לקרות כדי שמשרד החינוך יפסיק לטייח ולהגן על עצמו? מה עוד צריך לקרות כדי שהמנהלת תאמר שהיא לוקחת אחריות על העובדה שמורה חסום עם תלונות קודמות נכנס בשערי בית הספר ותחת 'הפיקוח שלה'? מערכת החינוך חייבת להורים תשובות וגם המערכת המשפטית, שלא השלימה עד כה את החקירה ביחס לאחריות המנהלת לאירוע המזעזע הזה".

שלשום גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב שבע שנות מאסר על המורה שאול שמאי, שביצע מעשים מגונים בתלמידותיו בית ספר יסודי בתל אביב. שמאי חוייב גם לשלם פיצוי כספי של 25 אלף שקלים לכל אחת מחמש הילדות שתקף. 

על פי כתב האישום, ניצל שמאי את היותו מורה לסיפוק יצריו, ושב לעבוד בבית ספר אחר לאחר שהורשע כבר בביצוע מעשים מגונים. זאת, למרות שידע כי הדבר אסור לאור ההרשעה.

בשבוע שעבר נערך בבית המשפט המחוזי בתל-אביב דיון בעניינו של המורה המואשם מתל אביב. בפתח הדיון אמר המורה המואשם כי הוא ״מצטער על הכל וכלפי כל מי שנפגע. עם זאת, צריך פרופורציות, עשו ממני גדול העבריינים של המדינה. אני עבריין ומגיע לי עונש - אבל יש גבול״.בינואר האחרון הורשע שמאי, בן 48, בבית משפט המחוזי בתל-אביב בביצוע מעשים מגונים בקטינות בנסיבות אינוס. שמאי הודה במעשים במסגרת עסקת טיעון. על-פי כתב האישום שהוגש נגדו אז, המעשים בוצעו בזמן ששמאי שימש מורה ומחנך בכיתה ב'. הוא ביצע מעשים מגונים בארבע תלמידות בנות שבע ושמונה במהלך השיעורים בכיתה, בזמן ששאר התלמידים נחשפים למתרחש. במקרה נוסף, הוא ביצע עבירות מין בתלמידה בת 13 שאותה לימד בביתה.

לאחר הרשעתו של שמאי, איימו הורי התלמידים בבית הספר לנקוט הליכים משפטיים אם משרד החינוך לא יפטר את המנהלת. ההורים שלחו למשרד החינוך מכתב התראה, בו הם טוענים כי מנהלת בית הספר התרשלה בתפקידה, ואם היא לא תפוטר בתוך עשרה ימים מיום משלוח המכתב הם יפנו לבג"ץ בנושא

"המשך העסקתה כמנהלת בית הספר הינה החלטה בלתי סבירה באופן קיצוני", נמסר מטעם ההורים. "הדבר מחייב התערבות של בית המשפט העליון בדרישה להורות על הפסקת הכהונה לאלתר".


עוד בטרם הפנייה להליך המשפטי, מחו ההורים נגד התנהלות המנהלת בפרשה. בתחילת שנת הלימודים הפגינו הורי תלמידי הכיתה בבית הספר שבו לימד שמאי, בדרישה שמנהלת בית הספר תשעה את עצמה עד לסיום הבדיקה בעניינה.

ההורים הפיצו מכתב לכל הורי בית הספר בו קראו להם להצטרף להפגנה. "המנהלת כשלה בתפקידה. איבדנו את האמון והביטחון במי שצריכה לנווט את הספינה גם בים סוער. אשת חינוך אמיתית רואה את טובת הילדים לפני טובתה האישית – משבר זה הוכיח מעל לכל ספק שמנהלת בית הספר שלנו רחוקה מכך".