פגיעות בגן הילדים בעוטף עזה
צילום: אי-פי

נתניהו: "רואים בחומרה את הירי מעזה, צה"ל יגיב בעוצמה"

שר הביטחון כינס דיון מיוחד בעקבות המטח הכבד של פצצות מרגמה לעוטף עזה. השר וחבר הקבינט אריה דרעי אמר כי "מדובר בעליית מדרגה". אלקין: "זו תקיפה חריגה, שדורשת תגובה חריפה"
ניצן גלוסמן
29 במאי 2018
10:30
עודכן ב 12:17

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב למטח פצצות המרגמה שנורה הבוקר (שלישי) לעבר יישובי עוטף עזה, ואמר כי "צה"ל יגיב בעוצמה". את הדברים אמר נתניהו בוועידת הגליל והוסיף: "ישראל רואה בחומרה את ההתקפות עליה ועל יישוביה בידי חמאס והג'יהאד. נגבה מחיר כבד מכל מי שמנסה לפגוע בנו, ואנו רואים בחמאס אחראי למנוע התקפות כאלה נגדנו".

ראש הממשלה התייחס גם למצב בצפון: "הבהרתי פעמים רבות מהם הקווים האדומים שלנו ואנו אוכפים אותם בלי פשרות. לא ניתן לאיראן התבסס צבאית בסוריה ולפעול משם נגדנו, וגם לא להעביר נשק מסוכן ללבנון. אנחנו פועלים נגד התבססות צבאית איראינת בכל שטח סוריה. איננו מסתפקים בהסתלקות מדרום המדינה בלבד".


בעקבות האירועים הבוקר בעוטף עזה, שר הביטחון אביגדור ליברמן כינס דיון מיוחד עם הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט, בקריה בתל אביב. בתוך כך, שר הפנים וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני אריה דרעי הגיב הבוקר לירי לעבר יישובי עוטף עזה, ואמר: "לא נגיב בסתם ירי ארטילרי, נפגע במקומות שהכי כואבים. את הדברים אמר דרעי בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' והוסיף: "לא נחיה עוד פעם בשגרה שיירו עלינו".

דרעי הוסיף כי הירי היום "הוא ללא ספק עליית מדרגה. צה"ל לא ישקוט ולא נכיל את זה. אין שום דבר מחוץ למשחק במה שנוגע לביטחון שלנו. הבהרנו שאין לנו שום עניין בהסלמה ובהידרדרות של המצב. ההיפך, אנחנו בודקים איך לעזור לתושבי עזה. התפקיד שלנו הוא לא לשקם את הרצועה, אבל אנחנו גם תורמים את החלק שלנו בנושא".

האזינו לריאיון עם השר דרעי בכאן רשת ב':

השר להגנת הסביבה וחבר הקבינט אמר הבוקר "זו תקיפה מאוד חריגה מאז מבצע צוק איתן, וזה דורש תגובה חריפה של צה"ל. אנחנו לא מבליגים על אף ירי, גם כשאין נפגעים. אנחנו תופסים את חמאס כאחראי בלעדי. התגובה שלנו יכולה להיות פגיעה בתשתיות צבאיות של חמאס, וכל מחיר כבד שחמאס ישלם".


מצה"ל נמסר כי 27 פצצות מרגמה נורו לשטח ישראל, ורובן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. במוצעה האזורית אשכול זוהו כמה נפילות, בהן בחצר גן ילדים. אדם שהיה סמוך למקום נפצע קל מרסיסים. נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח עם ילדי הגן שנפגע: "מאחל לכם יום שקט. ממתין לכם שתבואו לבקר אותנו בבית הנשיא".

שר החינוך נפתלי בנט שוחח גם כן עם הגננת בגן וביקש לשמוע אודות מצבם של הילדים והצוות החינוכי, ולחזק את ידיהם לאור המצב הביטחוני המתוח. "אני מבקש לחזק את תושבי עוטף עזה, ולומר באופן ברור לאויבנו שעל הגבול - הפרה של השקט תיענה ביד קשה״, אמר בנט.

יו"ר העבודה והמחנה הציוני אבי גבאי אמר: "במיוחד היום עלינו האחריות לא לוותר לחמאס ולהגיב על כל ירי ופגיעה בריבונות ישראל בגבול עזה, ולעשות כל מה שנדרש כדי למנוע את הסבב הבא. זה האתגר וזו המשימה, גם ביום שטיל מתפוצץ ליד גן ילדים. זו חובתנו לתושבי העוטף".


ח"כ חיים ילין (יש עתיד), לשעבר ראש מועצת אשכול אמר כי "ירי פצצות המרגמה הבוקר לעבר שטח ישראל הוא ירי לעבר אזרחים במטרה לפגוע. תפקידנו כתושבים, להמשיך את השגרה ותפקיד ממשלת ישראל לספק את הביטחון ולהגיב כך שהמוטיבציה שלהם להמשיך לירות תיפסק לחלוטין".

שגריר האיחוד האירופי עמנואל ז'ופרה גינה את הירי לעבר ישראל: "בעת שילדים התכוננו לבית ספר הבוקר, מטח רקטות מעזה נחת על דרום ישראל. אחת נחתה מחוץ לגן ילדים. אני מכיר את חוסנן של הקהילות בדרום ישראל, אך התקפות חסרות אבחנה לחלוטין אינן מקובלות וראויות לגינוי גלוי".

ערוץ אלאקצה של חמאס דיווח כי בג'יהאד האסלאמי מברכים על המטח אל ישראל. דובר הג'יהאד בעזה דאוד שיהאב אמר כי מדובר בתגובה מבורכת של ההתנגדות, "דמם של בני עמנו אינו זול כדי שהטרוריסטים יעשו בו כרצונם ללא הרתעה".