יירוטים בשמי הדרום
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

יירוטים באשקלון, אופקים ושדרות; 3 חיילים נפצעו מהירי לדרום

צה"ל: התקיפות בעזה - הנרחבות ביותר מאז "צוק איתן". חלקי רקטות יורטו בשדרות ונפלו בחצר בית ספר בעיר, ללא נפגעים. במקביל, נמשכות תקיפות צה"ל ברצועה. נתניהו יקיים התייעצות ביטחונית מיוחדת בעקבות ההסלמה
גל ברגר, כרמלה מנשה, ודנה בן שמעון
29 במאי 2018
12:58
עודכן ב 19:01

שלושה חיילים נפצעו אחר הצהריים (שלישי) מרסיסים של פצצת מרגמה, שנורתה מרצועת עזה לעבר שדרות. מצבו של אחד מהפצועים בינוני והשניים האחרים נפצעו קל. הם פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. משעות הבוקר ובמהלך היום ירו ארגוני טרור יותר מ-50 פצצות מרגמה ורקטות מרצועת עזה אל ישראל. 

בנוסף לחיילים שנפצעו, הוציא דובר עיריית שדרות הודעה שבה נאמר כי ארבעה מתושבי העיר נפצעו בעקבות הירי. אדם אחד שבר את הקרסול בזמן שרץ לתפוס מחסה במרחב המוגן, שלושה אנשים נוספים - נפגעי חרדה.

צפו במשדר המיוחד בכאן 11

מערכת כיפת ברזל יירטה יותר מ-25 שיגורים בשמי אשקלון, שדרות ובמועצה האזורית חוף אשקלון. בצהריים שוגרו גם רקטות לעבר שדרות, אשקלון, אופקים ויישובים נוספים. בשדרות נפלו חלקי רקטות בחצר בית ספר בעיר, ללא נפגעים. צה"ל הנחה את תושבי המועצה אזורית אשכול להימצא בסמיכות למרחבים מוגנים בהתאם לזמן ההתראה.

בעקבות ההסלמה בדרום, קיים היום ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית מיוחדת מירושלים. בדיון ישתתפו שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן ובכירים נוספים במערכת הביטחון.

"חמאס מאבד שליטה בעזה, התגובה של צה"ל לירי - חריגה" - כך אמר היום דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, בריאיון לרן בינימיני ויגאל גואטה בתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב', על הלחימה בדרום. לדבריו, צה"ל ימשיך להגיב לירי מרצועת עזה, אם יימשך, עד להחזרת השקט ליישובי הדרום.

"חמאס נכשל בפעילות שלו מעל הקרקע ומתחת לקרקע, ולכן הוא מאבד שליטה", אמר דובר צה"ל. "מהבוקר ישנם ניסיונות לבצע פיגועים של ירי תלול מסלול. מדובר באירוע חמור מאוד, וכך התגובה שלנו - תגובה חריגה של תקיפת למעלה מ-35 יעדי טרור, של החמאס והג'יהאד האסלאמי. אין לנו שום כוונה לתת לירי הזה להימשך, ויש לנו כוונה ונחישות להחזיר את השקט לתושבי העוטף".


במהלך היום ביצע חיל האוויר שורת תקיפות ברצועה. בצה"ל אמרו כי הם מבצעים את התקיפה הנרחבת ביותר מאז מבצע "צוק איתן". עד כה בוצעו יותר מ-30 תקיפות של יעדים ברצועה, בהם מנהרת טרור התקפית שחדרה לישראל דרך מצרים.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר התייחס לתקיפות צה"ל ברצועה ואמר כי "היום בצהריים תקפנו תשתיות טרור, כולל מנהרה נוספת, ברחבי עזה בצורה מאסיבית ועוצמתית. חמאס והג'יהאד האיסלאמי כבר משלמים מחיר כבד והחשבון רק הוגש להם. אין לנו שום כוונה לעבור לסדר היום או להכיל את האירוע".

דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, אמר לרשת "אל-מיאדין" כי "אנחנו בשום אופן לא מעוניינים כעם פלסטיני וככוחות התנגדות בהסלמה הזאת. ישראל היא שמנסה באמצעות המשך תוקפנותה לכפות הסלמה ומנסה להביא לעימות צבאי. אנחנו לא רוצים הסלמה ופנינו לא להסלמה ולמלחמה. אבל היה חשוב להזכיר לישראל שיש לנו את האפשרות לעשות הכל".


כן דווח כי צה"ל תקף עמדה ימית במערב עזה, ובאתרים המקורבים לחמאס נטען כי היא שייכת לזרוע הצבאית של הארגון. עוד דווח על תקיפה נוספת, חדשה, על יעד במרכז הרצועה.

ממועצה אזורית אשכול נמסר בעקבות המתיחות הביטחונית כי "מתקיימת עכשיו פעילות של צה״ל ברצועת עזה. אין שינוי בהנחיות. בשעות הקרובות תהיה נוכחות מוגברת של צה״ל במרחב המועצה. השגרה נשמרת, ההסעות יפעלו כסדרן. במקרה של שינוי בהנחיות נעדכן".


בחמאס הגיבו לירי הבוקר לעבר יישובי עוטף עזה, ואמרו כי מדובר בתגובה על פעילות ישראל. "מה שההתנגדות עשתה הבוקר בא במסגרת הזכות הטבעית להגן על בני עמנו ולהגיב על פשעי ההרג המכוונים של ישראל נגד פעילי חמאס וג'יהאד אסאלמי שלשום ואתמול ברפיח ובצפון הרצועה. ישראל תישא באחריות מלאה לכל הסלמה עתידית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למטח פצצות המרגמה ואמר כי "צה"ל יגיב בעוצמה". את הדברים אמר נתניהו בוועידת הגליל והוסיף: "ישראל רואה בחומרה את ההתקפות עליה ועל יישוביה בידי חמאס והג'יהאד. נגבה מחיר כבד מכל מי שמנסה לפגוע בנו, ואנו רואים בחמאס אחראי למנוע התקפות כאלה נגדנו".


בעקבות האירועים הבוקר בעוטף עזה, כינס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, דיון מיוחד עם הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, בקריה בתל אביב. בתוך כך, שר הפנים וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אריה דרעי, הגיב הבוקר לירי לעבר יישובי עוטף עזה, ואמר: "לא נגיב בסתם ירי ארטילרי, נפגע במקומות שהכי כואבים". את הדברים אמר דרעי לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', והוסיף: "לא נחיה עוד פעם בשגרה שיירו עלינו".