כוח חיזבאללה
צילום: אי-פי

דיווח: איראן וחיזבאללה נערכים לנסיגה מהגבול בין סוריה לישראל

מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם מדווח על נסיגה עתידית של הכוחות מדרום סוריה, כשברקע הדיונים של ארה"ב, רוסיה וירדן על פירוז האזור. לאחרונה אמר שר החוץ הרוסי, כי נסיגה כזאת "צריך להתרחש בהקדם". הקרמלין: פוטין ונתניהו שוחחו היום בנושא סוריה
סולימאן מסוואדה
31 במאי 2018
18:34

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם מדווח היום (חמישי) כי קיבל מידע, שלפיו המיליציות האיראניות וחיזבאללה מתכוננים לסגת מדרום סוריה. זאת על רקע המשא ומתן הבין-לאומי, בו לוקחות חלק ארצות הברית, רוסיה וירדן, לגבי העתיד של דרום סוריה.

נכון לשעה זו, לדיווח ממרכז המעקב הסורי אין אישור ממקור אחר, בפרט מאיראן ומחיזבאללה. במקביל, היום פורסם תיעוד של כוחות צבא סוריה בדרך לאזור דרעא בדרום סוריה, במסגרת תגבור הכוחות לקראת אפשרות של מבצע צבאי נגד המורדים.

בתוך כך, הקרמלין הודיע הערב, כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וראש הממשלה בנימין נתניהו דנו היום בנושא הסורי. "התקיימה שיחת טלפון בין נשיא הפדרציה הרוסית ולדימיר פוטין וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו", נכתב בהודעה. "בהמשך לשיחות שהתקיימו ב-9 במאי במוסקבה, נדונו כמה אספקטים של ההסדרה בסוריה, וכמו כן סוגיות אקטואליות על סדר היום של שני הצדדים".

אתמול הצהיר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי נסיגה של כל הכוחות הלא סוריים מגבולה הדרומי של סוריה צריכה להתרחש "בהקדם האפשרי". עוד קודם לכן סגנו של לברוב, סרגיי ריאבקוב, ציין כי הושגה הסכמה בנוגע לקיום מפגש של נציגים מרוסיה, ארצות הברית וירדן, שידונו על פירוז האזור.

היום נפגש במוסקבה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, עם מקבילו הרוסי, סרגיי שויגו, במסגרת הביקור שהוא מקיים במדינה. שויגו צוטט בסוכנות הידיעות הרוסית TASS כאומר לפני הפגישה שהשניים צפויים לדון "בכל הקשר להסלמה בגבול הדרומי של סוריה, באזור בו יש הסכמים עם ירדן וארצות הברית".

ברקע ההתפתחויות האחרונות, מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים, חגי צוריאל, אמר השבוע שישראל אופטימית סביב סיכוייה לתקוע טריז בין רוסיה לאיראן בעניין סוריה. בתדרוך לעיתונאים זרים, אמר צוריאל כי בישראל חשים שרוסיה מתוסכלת מהנוכחות האיראנית בסוריה וכי היא חוששת שהמאבקים בין ישראל לאיראן בזירה הסורית יפגעו באינטרסים של מוסקבה.

בתוך כך, נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, טען היום כי אין נוכחות של כוחות איראניים בארצו. בראיון לערוץ "רוסיה היום", אמר אסד כי "אין אצלנו כוחות איראניים ולא היה אצלנו כוחות איראניים באף נקודת זמן -לא ניתן להסתיר זאת".

הנשיא הסורי הוסיף כי "אנחנו לא היינו מתביישים לומר שיש אצלנו כוחות כאלה, אם הם באמת היו נוכחים. אנחנו אלה שהזמנו את הרוסים והיינו יכולים להזמין גם את האיראנים. יש אצלנו קצינים איראנים שמסייעים לצבא הסורי, אבל אין אצלנו כוחות".