יירוט בשמי הדרום

מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה ששוגרה מהרצועה לעבר עוטף עזה

מצה"ל נמסר כי זוהו שני שיגורים, אחד נפל בצד הפלסטיני. אזעקות צבע אדום נשמעו במועצה האזורית אשכול. במקביל, שריפות רבות פרצו בעוטף עזה במהלך היום בגלל עפיפוני תבערה
איציק זוארץ, אסף פוזיילוב ומשה שטיינמץ
02 ביוני 2018
20:53

אזעקות צבע אדום נשמעו הערב (שבת) במועצה אזורית אשכול בעוטף עזה, בעקבות שני שיגורים מהרצועה לעבר שטח ישראל. מצה"ל נמסר כי שיגור אחר יורט על ידי מערכת כיפת ברזל, והשני נפל ככל הנראה בשטח עזה. לא דווח על נפגעים או על נזק. כלי תקשורת בעזה דיווחו כי בתגובה לשיגורים צה"ל ירה פגז אל עמדת תצפית של אחד הארגונים הפלסטיניים, בשכונת זייתון ממזרח לעיר עזה.

במקביל, שריפות רבות פרצו היום בכמה מוקדים בעוטף עזה בעקבות עפיפוני תבערה שהופרחו משטח הרצועה. משעות הבוקר פעלו עשרות צוותי לכיבוי השריפות באזור, והצליחו להתדלט על האש רק לאחר כמה שעות. לפי הערכה ראשונית של מפקד כוחות הכיבוי בשטח, טפסר יגאל זוהר, בשמורה ובסביבתה נשרפו בין 2,000 ל-3,000 דונם של חורש טבעי, עצים וקוצים.


צוותי הכיבוי התקשו להשתלט על הלהבות בכרמיה בשל הרוחות החזקות, אך כעת קרובים לכיבוי האש. במקביל, שריפה פרצה סמוך לקיבוץ בארי. ארבעה צוותי כיבוי פועלים במקום. מוקדם יותר היום פרצה שריפה גם ביער כיסופים בעקבות עפיפון תבערה, שם כבר היו כמה שריפות בחודש האחרון. כוחות הכיבוי הצליחו להשתלט על האש.

בכרמיה פעלו עשרה צוותי כיבוי בסיוע שלושה מטוסים וארבעה רכבים של חיל האוויר וצוות של קק"ל. השריפה סיכנה חממות בסביבה. בניר עם פועלים שבעה צוותי כיבוי, בבארי ארבעה ובכיסופים שניים. בגבים פרצה שריפה בשדה חיטה.

גם אתמול הוצתו כמה שדות בעוטף עזה בעקבות עפיפוני תבערה ששוגרו מעזה לשטח ישראל. לוחמי האש השתלטו על השריפות. במקביל, הפגינו יותר מ-3,000 פלסטינים בחמישה מוקדים לאורך הגבול עם רצועת עזה. המתפרעים יידו אבנים והבעירו צמיגים. צה"ל השתמש באמצעים לפיזור הפגנות. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי פרמדיקית פלסטינית, רוזאן א-נג'אר בת 21, נהרגה ו-11 מפרי סדר אלימים נפגעו מירי ומשאיפת גז מדמיע, אחד מהם במצב קשה.

מקורות פלסטינים דיווחו היום כי ברצועת עזה השתתפו אלפים בהלווייתה של  הפרמדיקית א-נג'אר, שנהרגה אתמול. עוד דווח כי ממזרח לחאן יונס שבדרום הרצועה היו עימותים בין צעירים לכוחות צה"ל בתום ההלווייה.


מוקדם יותר היום כוח צה״ל סיכל חדירה של חוליית מחבלים מעזה לשטח ישראל בדרום הרצועה, כך נמסר מדובר צה"ל. הכוח זיהה את המחבלים בעת שניסו לחצות את גדר המערכת ולפגוע בתשתיות ביטחוניות בשטח ישראל. החשודים נמלטו לשטח הרצועה, לאחר שבוצע לעברם ירי.

מצה"ל נמסר כי "ארגון הטרור חמאס מנסה שוב ושוב להפוך את מרחב הגדר למרחב אלימות ולחימה תת- ועל-קרקעי. צה"ל לא יאפשר זאת, וימשיך לפעול על מנת להבטיח את ביטחונם של תושבי מדינת ישראל".