עלי חמינאי
צילום: אי-פי

איראן: "נודיע על הגדלת היקף העשרת האורניום בפרויקט הגרעין"

את הדברים אמר דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית של המדינה על רקע פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין. אתמול אמר חמינאי כי "האומה האיראנית וממשלתה לא יסבלו הגבלות על ייצור הגרעין וסנקציות בו זמנית". השר ישראל כץ: "ישראל לא תיתן לאיראן להשיג נשק גרעיני"
סוכנויות הידיעות
05 ביוני 2018
07:13

דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז קלמוונדי, אמר הלילה (שלישי) כי מדינתו תודיע לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שהיא תגדיל את היקף העשרת האורניום בפרויקט הגרעין. "במכתב שאנו נשלח לסוכנות לאנרגיה אטומית, נודיע כי נתחיל היום בהגדלת היקף העשרת האורניום", אמר קלמוונדי לסוכנות הידיעות האיראנית ISNA. עוד אמר קמלוודני כי לאיראן הייתה היכולת להגדלת היקף ההעשרה בצנטריפוגות שברשותה.

איראן הצהירה על תוכניתה על רקע פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין והודעת האמריקנים על הטלת סנקציות כלכליות על איראן. עלי חמינאי, מנהיגה העליון של איראן, אמר אתמול כי מדינתו לא תסכים להמשך המצב הקיים. "האומה האיראנית וממשלת הלא יסבלו הגבלות על ייצור הגרעין וסנקציות בו זמנית", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. 


השר לענייני מודיעין וחבר הקבינט ישראל כץ התייחס היום להצהרת האיראנים בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב', ואמר: "ההצהרה מעידה על פאניקה מוחלטת של הנהגה האיראנית. תשובת המערב חייבת להיות ברורה שאם איראן לא תכנע עכשיו, תוקם נגדה קואליציה צבאית. ישראל לא תיתן לאיראן להשיג נשק גרעיני. זו עילה למלחמה".

גורמים בכירים בישראל אמרו אמש לכאן חדשות כי הם מעריכים שסנקציות כלכליות חריפות על איראן, כפי שמקדמת ארצות הברית, עלולה להגביר את ההתנגדות הפנימית באיראן ולערער את משטרה.

ההערכה מתבססת על עלייה בהיקף ההפגנות והמחאות ברחבי איראן. בנוסף לכך, גורמים בישראל מציינים כי מדיניות החוץ של טהראן נמצאת כעת בחילוקי דעות פנימיים במשטר האיראני, על רקע פעילותו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, באזור. 

האזינו לריאיון המלא עם השר כץ בכאן רשת ב':

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אתמול לנושא האיראני בפגישתו עם קנצרלית גרמניה, אנגלה מרקל. הוא חזר על הצורך של ישראל למנוע מאיראן נשק גרעיני ולעצור את התבססותה בסוריה. "איראן מנסה להשתלט על המזרח התיכון", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת עם מרקל בברלין, "היא מנסה להצית מלחמת דת בסוריה".

הוא הוסיף כי "בסוריה, איראן מנסה לשים את הצבא שלה - חיל האוויר, חיל הים וחילות רגלים - לכיוונה של ישראל עם מטרה מפורשת של התקפתנו. לא נוכל לקבל זאת". לגבי החשיפות בנוגע לתכנית הגרעין האיראני הוא אמר: "חשוב שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תחקור את איראן בהתבסס על ארכיון הגרעין. חשוב למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני, ואנו נעשה זאת".

מרקל בתגובה טענה שמניעת נשק גרעיני מאיראן יעשה רק באמצעות הסכם. לדבריה, "לעולם לא רצינו שאיראן תגיע לנשק גרעיני, השאלה איך מגיעים לכך. אנחנו מאמינים שהסכם הגרעין הוא הדרך לכך. צריך לעשות כל מאמץ כדי להתמודד עם סוגיית הטילים הבליסטיים התוקפנות בסוריה ותימן, וחשוב שנשתמש בהשפעתנו בנושא זה". 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הטיל בשבועות האחרונים שורת סנקציות חדשות הקשורות לאיראן, לאחר שפרש מהסכם הגרעין. בין השאר הוטלו סנקציות על בכירים איראנים שקשורים למשמרות המהפכה. כמו כן ננקטו צעדים גם נגד חברות תעופה מאיראן. בנוסף לכך, חברת חברת "בריטיש פטרוליום" כי היא מפסיקה פרויקטים באיראן מחשש לסנקציות מהצד האמריקני.