האדמו"ר מויז'ניץ, הרב ישראל הגר מגיע לישיבת מועצת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מועצת גדולי התורה: לא לתמוך בחוק הגיוס - ולפרוש מהקואליציה אם יעבור

באגודת ישראל העריכו כי נתניהו לא יגיש את חוק הגיוס ללא תמיכת החרדים וכי הממשלה תבקש דחייה של חצי שנה מבג"ץ
מיכל שמש ויואב קרקובסקי
14 ביוני 2018
18:46

מועצת גדולי התורה הורתה הערב (חמישי) לחברי הכנסת של סיעת יהדות התורה שלא לתמוך בחוק הגיוס המוצע. עוד הורתה המועצה כי אם החוק יעבור בכל זאת יש לפרוש מהקואליציה. גורמים פוליטיים באגודת ישראל העריכו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יגיש את חוק הגיוס ללא תמיכת החרדים וכי הממשלה תבקש דחייה של חצי שנה מבג"ץ. 

גורם ביהדות התורה אמר כי ככל הנראה יבקשו מבג"ץ דחייה נוספת בביטול חוק הגיוס. בנוסף אמר הגורם לאחר החלטת מועצת גדולי התורה, כי הצעה טובה יותר לחוק הגיוס לא תהיה. בש"ס לפי שעה לא מגיבים להחלטת רבני אגודת ישראל.

יו"ר הסיעה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, תקף בחריפות את המתווה החדש שגיבש משרד הביטחון ואמר כי מדובר בחוק ברוח מפלגת יש עתיד. בריאיון לזאב קם במסגרת סדרת הריאיונות #פרלמנט_לייט של כאן חדשות, תהה מוזס: "מה זאת אומרת שישיבות צריכות לספק חיילים לצבא?". "זה מתווה לפיד", אמר ח"כ מוזס על מתווה הגיוס החדש."לפיד אומר הרי -זה המתווה גיוס חרדים שהוצג על ידי הוועדה, ולמעשה חזרה לחוק השוויון שלו", טען.


הוועדה לבחינת גיוס בני הציבור החרדי במשרד הביטחון פרסמה השבוע את המלצותיה למתווה חוק גיוס חדש. בין ההמלצות: קביעת יעדי גיוס חדשים לצה"ל ולשירות הלאומי, העלאה שנתית הדרגתית במספר המשרתים, סנקציות כלכליות משמעותיות על אי-עמידה ביעדי הגיוס וקידום הטבות ותגמולים לכלל המשרתים.


המלצות הוועדה, שבראשה עמד היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר, התקבלו פה אחד ואושרו על ידי הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ועל-ידי שר הביטחון, אביגדור ליברמן. על בסיסן גובש תזכיר חוק לקראת הבאתו לאישור הממשלה והכנסת, במטרה להשלים את הליך החקיקה עד לתום מושב הקיץ הנוכחי.