חפש
Languages

בכיר בחמאס: "הכיוון הוא לשמור על שקט, אבל ישראל מתגרה בנו"

לקראת ההפגנות השבועיות על הגדר שצפויות מחר, הדגיש סגן מנהיג חמאס בחו"ל מוחמד נזאל: "אנחנו מעוניינים ברגיעה, אבל הנשק נמצא"
שמעון מיג'אן ונמרוד ליכטנשטיין
24 בינואר 2019
15:01

סגן מנהיג חמאס בחו"ל, מוחמד נזאל, אמר היום (חמישי) לקראת ההפגנות השבועיות ברצועת עזה שצפויות מחר כי "הכיוון הכללי הוא לשמור על שקט – אבל ישראל מנסה להתגרות בנו כדי להשיג תנאים טובים יותר". נזאל הדגיש בריאיון לעיתון "א-ריסאלה" של כי בארגון מעוניינים ברגיעה משיקולים אסטרטגיים, "אבל הנשק נמצא".


לדברי הבכיר בחמאס, אין שום הסכם חדש מול ישראל, וכרגע נשמרות ההבנות שבסיום שהושגו בסיום מבצע עמוד ענן ב-2014. "בישראל סבורים שהפגנות הגדר ברצועת עזה בכל יום שישי מהוות הפרה של אותן הבנות", הסביר נזאל.

מקורות בחמאס אמרו לעיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי בארגון לא מרוצים מ"המשחק הישראלי" בנוגע לכסף הקטרי. על פי הדיווח, בחמאס העבירו את המסר על כך שישראל מפרה את ההבנות לשליח קטר באזור, מוחמד אל-עמאדי, ואמרו כי הם מסרבים לדרישת ישראל להעביר את הכסף באמצעות משרד האוצר בעזה - בניגוד להעברה במזומן כמו בשתי הפעמים הקודמות.

מוקדם יותר נודע לכאן חדשות כי סוללות כיפת ברזל נוספות נפרסו היום באזור הדרום. בנוסף, לוחמי מערך הגנה אווירית גויסו בצווי 8. זאת, בהמשך לשבוע המתוח בגבול רצועת עזה ובסוריה. 

השר יובל שטייניץ אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב כי הוא מעריך שהכסף הקטרי ייכנס לרצועת עזה עד מחר. "המדיניות שלנו תמיד הייתה למנוע משבר הומניטרי בעזה. לא רצינו להגיע למצב שלא יהיה שם כסף לקנות מזון ותרופות או מים", הבהיר שטייניץ.

האזינו לריאיון המלא עם השר יובל שטייניץ בכאן רשת ב


הקבינט אישר אמש את העברת הכסף הקטרי לרצועת עזה, לאחר עיכוב בהכנסת הכסף למשך יותר משבועיים. בהתאם לכך, השליח הקטרי מוחמד אל-עמאדי הגיע לרצועת עזה עם הכסף דרך מעבר ארז.

החלטת הקבינט התקבלה לאחר שמוקדם יותר אתמול גורמי מערכת הביטחון, בהם צה"ל ושב"כ, המליצו לשרי הקבינט שהתכנסו היום להעביר לרצועת עזה את הכסף הקטרי, ואף לעשות זאת בימים הקרובים. העמדה נתמכה על ידי כמה שרים בקבינט, וככל הנראה גם על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.