מובילי מחאת יוצאי אתיופיה, היום בתל אביב

מובילי מחאת יוצאי אתיופיה: מתנגדים לאלימות, רק רוצים להיות חלק

לקראת ההפגנה המתוכננת מחר בבת ים בעקבות הרג הצעיר, קראו היוזמים למשטרה לגלות איפוק - ולהתערבות הממשלה
נופר משה פרדו
29 בינואר 2019
14:57

מארגני מחאת יוצאי אתיופיה, שצפויים להפגין מחר (רביעי) בבת ים נגד אלימות המשטרה, קוראים למשתתפים שלא לנהוג באלימות. במסיבת עיתונאים בתל אביב  אמר קייס סמאי, ממנהיגיה הרוחניים של הקהילה: "אני בא להעביר מסר גם למפגינים שלא לנהוג באלימות. אני מבקש גם מהשוטרים ומאלה שמאבטחים לגלות רגישות ואיפוק. הצעירים שלנו לא אלימים. הם בנים טובים. רק רוצים להיות חלק". הוא הוסיף כי הוא "מקווה שזאת המחאה האחרונה".

שחר מולה, מיוזמי המחאה, אמר: "אנחנו דורשים ממוטי כהן,ממלא מקום המפכ"ל, מינוי קצין בודק במחוז תל אביב. שלושת המקרים הקשים - שחר ממן, יהודה ביאדגה, דמאס פקדה - כל האירועים האלה קרו בתחנה אחת, בתחנת המשטרה בבת ים". מולה הוסיף: "אנחנו דורשים התכנסות של הממשלה, דורשים בדיקה בראשות שופט, אנחנו לא סומכים על מח"ש".


קודם לכן, קייסים ופעילים בולטים בקהילה נפגשו, ונתנו את ברכתם להפגנה. הקייס סמאי אליאס קרא "לנהוג באיפוק ובכבוד", והוסיף: "המחאה תהיה מכובדת. לא פותרים בעיה באלימות. נדרוש את הזכויות שלנו, אבל בדרך ארץ וכבוד לשלטון". השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיע הבוקר כי כל השוטרים שיאבטחו מחר את ההפגנה יצוידו במצלמות גוף. "הנחיתי לקיים שיחות מקדימות עם הנהגת הקהילה ומארגני המחאה לשם הרגעת הרוחות", אמר. 

בתחילת השבוע ערכו בני משפחתו של יהודה ביאדגה מסיבת עיתונאים, שבה חזרו על הטענה כי הירי לא היה מוצדק. לדבריהם, "יהודה הסתובב ברחוב 50 דקות עם סכין, אף אזרח לא התקשר למוקד 100. במעבר חציה ראה השוטר אתיופי עם סכין, לא חשב פעמיים, נתן לו שני כדורים".