צילומי לווין של מערכת ה-S-300
צילום: ISI

צילומי לוויין חושפים: משגרי ה-S-300 בסוריה בדרכם להפוך מבצעיים

דוח מודיעין של חברת ISI מראה ששלושה משגרים הורמו לקראת הפיכתם למבצעיים. בדוח נכתב שייתכן והמהלך מעיד על עלייה ברמת הכננות באזור
עמיחי שטיין
05 בפברואר 2019
19:00

משגרי מערכת ההגנה האווירית S-300 הוזקפו לקראת הפיכתם למבצעיים, כך נחשף הערב (שלישי) בתמונות לווין שפרסמה חברת ISI. בתמונות נראים שלושה משגרים מורמים בבסיס הסורי, ומשגר נוסף מכוסה ברשת הסוואה. בדוח נכתב כי יתכן והמהלך מעיד על עלייה ברמת הכננות באזור. 

לפני כחודשיים פורסם כי רוסיה מתכוונת להפעיל את המערכת באמצעות אנשיה. גורמים ישראלים עודכנו על כך, והדעות בנושא חלוקות: ישנם גורמים במערכת הביטחון שסבורים כי מדובר בהתפתחות חיובית, מרסנת להתרחשויות בשטח. מנגד, נטען שמדובר באיתות לישראל בנוגע לחופש הפעולה האווירי שלה. 

בחודש אוקטובר הודיע שר הביטחון הרוסי סרגיי שויגו כי מערכת ה-S-300 הועברה לצבא סוריה. בכלי תקשורת המזוהים עם המשטר הסורי, נאמר כי רוסיה העבירה ארבעה מתקני שיגור, לצד מכ"מים וכלים נוספים. עוד הוסיפו שהאימונים של המומחים הסורים על המערכות כבר החלו. לדברי שויגו האימונים יימשכו כשלושה חודשים. 

בתוך כך, במערכת הביטחון נערכים בחודשים האחרונים להשלכות של הפיכת המערכת למבצעית. בחודש אוקטובר דווח כי צה"ל ייאלץ להפעיל אמצעים שטרם השתמש בהם באזור. 

מערכות ה-S-300 כוללות, לצד טילים, גם מערכות לוחמה אלקטרונית המשבשות קליטת ג'י-פי-אס. שיבוש זה עלול להכשיל פעילות של מל״טים, מטוסים, וטילים. בהנחה שישראל אכן מתכוונת להמשיך לתקוף מטרות בשטח סוריה, מרגע שמערכות הנ"מ יופעלו, יידרש חיל האוויר לפעול באמצעים ובאופן שהוא לא פעל עד היום בפעילות מבצעית.