הרוגי אסון השיטפון בערבה

מנהל מכינת בני ציון: "הפכנו לחברה של תליינים"

לאחר שהחשד נגדו הוחמר מגרימת מוות ברשלנות להריגה, כתב יובל כאהן בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא "מזדהה עם נתניהו" ומאשים את הרשתות החברתיות שהפכו את כולם לעיתונאים
איציק זוארץ
01 במרץ 2019
13:57

יובל כאהן, מנהל מכינת בני ציון לשעבר, כתב היום (שישי) כי הוא "מזדהה עם נתניהו", ומאשים: "הפכנו לחברה של תליינים". עשרה חודשים לאחר האסון בנחל צפית ויומיים לאחר שהוחלט להחמיר בעונשו, פרסם כאהן בעמוד הפייסבוק שלו פוסט ארוך, ובו טען כי "הפייסבוק הופך את הפנים לריקות, למנותקות מהאדם. הוא הפך את כולנו לעיתונאים, שופטים, מבקרים, ומוציאים להורג. נוח מאוד מהספה. המקלדת סובלת כל דבר. נהיינו מכורים לגמרי להבעת דעה, להגיד משהו, בעיקר להזדעזע מאוד. מוזר".

מנהל המכינה לשעבר התייחס לכתב החשדות נגדו ונגד מדריך המכינה אביב ברדיצ'ב: "עם הפרסומים אתמול הפכתי באופן רשמי לדמון ציבורי. אנשים שהכירו אותי קוראים כתב חשדות שפורסם בתקשורת לפני שהועבר אלי, וממנו מסיקים מסקנות נחרצות".

מוקדם יותר השבוע הודיעה הפרקליטות כי כאהן וברדיצ'ב, שהוביל את הטיול, יועמדו לדין בגין הריגה בכפוף לשימוע. בני משפחותיהם של ההרוגים קיבלו דיווח על זימונם של השניים לשימוע לפני הגשת האישום.

ההחלטה להעמיד את השניים לדין בגין הריגה בקלות דעת וחבלה חמורה התקבלה על ידי פרקליט המחוז. פרקליט המדינה, שי ניצן, החליט לאמץ אותה. כבר בסיום חקירת האסון, בזמן השלמות החקירה בספטמבר שעבר, הם נחקרו שוב בחשד להריגה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בתחילת החודש כי תקום ועדת בדיקה ממשלתית בנוגע לאסון בנחל צפית. "ברגע שהבדיקה המשטרתית תסתיים, נקים את הוועדה הממשלתית", אמר נתניהו. על הורי ההרוגים אמר: "הכאב שלהם בלתי נתפס. הם ביקשו ממני דבר אחד: להקים ועדת בדיקה".

רותם בר שלום, אמה של אילן שנהרגה באסון, עתרה בדצמבר האחרון לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד עיריית תל אביב-יפו והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. זאת בטענה כי המכינה יושבת ברחוב טרומפלדור ופועלת במקום בניגוד להיתר שניתן לה.

על פי העתירה, הייעוד של המבנה בו יושבת המכינה הוא לבית מלון בלבד ולא למכינה קדם צבאית, שם לומדים החניכים ומקצת מהזמן גם ישנים שם. בעתירה נטען כי עיריית תל אביב מודעת כי המכינה עושה שימוש חורג במבנה, אך לא עושה דבר.

לפני עשרה חודשים, עשר נערות ונערים מהמכינה הקדם-צבאית נהרגו בשיטפון בנחל צפית בעת טיולם. המשטרה המליצה להעמיד לדין באשמת הריגה את מדריך המכינה, אביב ברדיצ'ב. על פי החקירה, לברדיצ'ב ולמנהל המכינה, יובל כהאן, היו לפני הטיול כמה סימנים באשר לחשש לשטפונות בנחל צפית, שהובילו לאסון.

אוריאל ורותם בר שלום, הוריה של אילן בר שלום שנהרגה באסון, קראו עשרה ימים לאחר מותה לסגור את המכינה. בפוסט שפרסמו בפייסבוק מתחו ההורים ביקורת חריפה נגד ראשי המכינה הקדם צבאית, שהיו אחראים ליציאה לטיול, ונגד ראשי העמותה האחראית על המכינה - המדרשה למנהיגות.