מיקי גנור

פרשת הצוללות: מעצרו של מיקי גנור הוארך ב-5 ימים

אחרי ששינה את גרסתו ונעצר, במשטרה מייחסים לעד המדינה בפרשת הצוללות עבירה חדשה של שיבוש הליכי משפט. בית המשפט קיבל את בקשת המשטרה והאריך את מעצרו
רועי ינובסקי
20 במרץ 2019
11:18
עודכן ב 12:51

בית משפט השלום בראשון לציון קיבל היום (רביעי) את בקשת המשטרה והאריך בחמישה ימים את מעצרו של עד המדינה בפרשת הצוללות מיקי גנור, שהחליט לחזור בו אמש מעדותו. העילה לבקשת המשטרה להארכת המעצר היא עבירה חדשה של שיבוש הליכי משפט בשל שינוי הגרסאות. השופטת עינת רון אמרה בדיון כי "היחידה החוקרת פירטה חשש ממשי לעילת השיבוש". 

נציג המשטרה, רפ"ק צחי חנקין, אמר בדיון: "אתמול זומן החשוד לשיחה במשרדי להב 433, במסגרתה מסר דברים שונים מאלו שמסר בחקירותיו הרבות לכל אורך הפרשה. בשל דבריו אלו הוחלט לחקור אותו באזהרה פעם נוספת ובהמשך הוחלט לעצרו לצורך המשך חקירתו וביצוע פעולות חקירה נוספות".


עורך דינו של גנור, בעז בן צור, אמר בדיון כי "כל המעורבים נחקרו ומסרו את גרסאותיהם. במשך כל תקופת החקירה הארוכה. אילו מר גנור בא ואמר - אני מסויג מחלק מהדברים שאני אמרתי ואומרים לו שבזה הוא משבש, אז עם מי הוא ימשיך לשבש, עם עצמו? מר גנור הוא זה שיזם את הפניה למשטרה. פנו אליו בעקבות הפניה שלו והוא הגיע. אין כאן אלא אולי ניסיון להתחשבן, זו מהות העניין, עם מר גנור". 

הבוקר פורסם בכאן רשת ב כי גורמים המעורים בתיק 3000 - פרשת הצוללות, אמרו כי ההסבר שסיפר מיקי גנור, עד המדינה שחזר בו אמש מעדותו, איננו מספק ולא מתיישב עם המציאות. במערכת אכיפת החוק חוששים מהאינטרס של גנור לשבש את החקירה בתיק הביטחוני החמור.

גנור מנסה לטעון כי הפרשנות שניתנה לעדותו כעד מדינה - מוטעית. מצד אחד הוא רוצה להבהיר לחוקריו כי מה שסיפר איננו בגדר שוחד כדי לחזור בו מן ההסכם ומצד שני הוא לא רוצה להיתפס כעד שקרן, מה שיכול לפעול נגדו בתיק שנפתח כעת מחדש.

גנור ביקש לשנות את הגרסה שמסר במהלך החקירות ולפיה שיחד גורמים בחברת הצוללות הגרמנית טיסנקרופ. גנור טען כי הגרסה שמסר לאחר החתימה על ההסכם, נמסרה תחת לחצים.

עוד טען עד המדינה כי אם הועברו כספים, יש להם הצדקה חוקית. המשטרה ופרקליטות המדינה ישקלו אם יש מקום לבטל את ההסכם שנחתם עמו. גורמים המעורים בתיק אומרים כי יוכלו להשתמש בחומרים שמסר לפי הסיכום איתו וכי יש די ראיות גם כך. חשוב להדגיש כי אין קשר בין ההתפתחות הזו לבין התפתחות עם עניין המניות ומילקובסקי.