יחידת ההטרדה הלילית, סמוך לרפיח

דיווח: בחמאס מתכוונים להחריף את הפגנות הגדר

גורם בארגון אמר לעיתון "אל-אח'באר" כי שיא הפעילות צפוי בשבת הבאה. התכנון: להגביר כמות המשתתפים, לחתוך את הגדר ולפרוץ את הגבול. בישראל הבהירו כי לא יאפשרו חצייה של הגבול ויגיבו בעוצמה. ביחידת ההטרדה הלילית הצהירו כי יגדילו משמעותית את שיגור בלוני התבערה
רועי קייס
23 במרץ 2019
11:11

גורם בחמאס אמר הבוקר (שבת) לעיתון הלבנוני "אל-אח'באר" כי מארגני צעדות השיבה ברצועה מתכוונים להחריף בימים הקרובים את פעילותם על הגדר, בגיבוי הפלגים הפלסטיניים. לדבריו, שיא הפעילות צפוי בשבת הבאה, בה יציינו את יום השנה הראשון לתחילת הפגנות הגדר. לפי הדיווח, מארגני ההפגנות מתכננים להגביר את כמות המשתתפים בהפגנות, לחתוך את הגדר, לפרוץ את הגבול ולשגר בלוני תבערה.

עוד דווח כי הפלגים מתכוונים להגיב על כל תקיפה ישראלית שתחרוג ממסגרת ההפגנות. לפי הדיווח, הפלגים מנסים להפעיל לחץ על ישראל ולחייב אותה ליישם את ההבנות בין הצדדים במהירות, תוך סירוב לניסיון הישראלי לגנוב זמן לפני הבחירות. "המסרים של חמאס כללו הדגשה שהמשוואה 'הפצצה תחת הפצצה' עודנה קיימת, וכל הפצצה נוספת נגד הרצועה תגרור תגובה בהתאם. חמאס לא חושש מעימות כעת או מאוחר יותר", נכתב בעיתון.

בנוסף, נטען כי המצרים העבירו מסרים חריפים לחמאס ולפלגים, שלפיהם ישראל לא תאפשר אירועים של חציית הגבול ותפעל בעוצמה רבה, בייחוד במה שקשור לפריצה של הגבול ושיגור בלוני נפץ ותבערה. עוד נטען כי ישראל ביקשה מחמאס להרחיק את המפגינים מאזור הגבול למרחק של 200 מטר במהלך ההפגנות הצפויות בשבת הבאה, על מנת שלא ייפגעו. בנוסף, נאמר כי אם ייחצו הקווים האדומים וישוגרו רקטות - ישראל תכה בעוצמה.

בתוך כך, הבוקר הודיעה יחידת ההטרדה הלילית בעזה כי היא מתכוונת לפעול לאורך כל השבוע בגבול הרצועה, מהשעה 19:00 ועד לפנות בוקר. לפי ההודעה, מספר בלוני התבערה שישוגרו מהרצועה לעבר העוטף יגדל משמעותית. בהודעה שצוטטה על ידי מקורות פלסטיניים, נאמר כי "הצעדים הללו הם חלק מתוכנית להסלים את הפעילות שתהפוך את חייהם של תושבי העוטף ושל החיילים הישראלים לגיהנום בלתי נסבל. המסר שלנו להנהגה הפושעת שלהם - או שהמצור על עזה יישבר, או שתושבי העוטף יגורשו".


אתמול הגיעו אלפי פלסטינים לכמה מוקדים לאורך גדר הגבול ברצועת עזה. חלקם התפרעו - טיפסו על הגדר, יידו אבנים ושרפו צמיגים. משרד הבריאות ברצועת עזה דיווח כי שני פלסטינים נהרגו ו-55 נפצעו מאש צה"ל.

עוד בשעות הבוקר שוגרו מעזה בלוני נפץ ותבערה רבים לעבר שטח ישראל. הבלונים גרמו לכמה שריפות בשדות שבאזור יישוב עוטף עזה. בלונים נמצאו גם באזור דימונה. במחסום קרני, שסמוך לקיבוץ נחל עוז, שוגרו עשרות בלונים. אחד מבלוני הנפץ התפוצץ בתוך קיבוץ במועצה אזורית שער הנגב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בשבוע שעבר ביטל חמאס את ההפגנות באופן חד פעמי, בעקבות ההסלמה בדרום שהחלה לאחר ירי הרקטות לעבר גוש דן. צה"ל הגיב בתקיפה של יעדי טרור ברצועה. שלשום תקף טנק של צה"ל עמדה צבאית של חמאס בדרום הרצועה, בתגובה להפרות סדר אלימות באופן חריג והפרחת בלוני התבערה והנפץ במהלך היום. על פי דיווחים פלסטיניים, שבעה בני אדם נפצעו בתקיפה.