היערכות כוחות צה"ל בגבול הרצועה
צילום: דובר צה"ל

היערכות להסלמה בדרום: הוכרז עוצר יציאות; חיל האוויר תקף בעזה

צה"ל ירה לעבר חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה. בפיקוד הדרום הוחלט להותיר את כל הכוחות הלוחמים במסגרת המוכנות ליום האדמה בסוף השבוע • ראש הממשלה התייחס למצב המתוח בדרום: "להיות מוכנים למערכה בעזה"
משה שטיינמץ ומיכל וסרמן
28 במרץ 2019
14:51
עודכן ב 16:49

צה"ל תקף היום (חמישי) חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה. דובר משרד הבריאות הפלסטיני הודיעה כי בתקיפה נפצעו קל שלושה בני אדם. במקביל, על רקע המתיחות בדרום וההיערכות להפגנות בגבול עזה בסוף השבוע, בצה"ל הודיעו כי הוחלט על עוצר יציאות לכלל הכוחות הלוחמים בפיקוד הדרום. 

מקור בזרוע הצבאית של חמאס אמר בריאיון לרשת אל-ג'זירה: "ההפעלה העצמית של הרקטות נבעו מהעלאת הכוננות בארגון,זאת על רקע ההצהרות של ישראל לתקוף בעזה טרם הבחירות".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצהיר כי הוא הורה להדק את טבעת הביטחון סביב הרצועה. בטקס חנוכת הקטע הצפוני של כביש 6 במחלף תל קשיש, ציין נתניהו כי הוא הורה לעבות כוחות ו"להיות מוכנים למערכה רחבה".

"אני בא עכשיו מגבול רצועת עזה, שם נפגשתי עם מפקדי האוגדות והמח"טים שנמצאים בקו הראשון", אמר נתניהו. "יידעו כל אזרחי ישראל שאם נידרש למערכה רחבה - ניכנס אליה חזקים ובטוחים ולאחר שמיצינו את כל האפשרויות האחרות". זמן קצר לאחר דבריו של נתניהו, תקף צה"ל חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה. לפי מקורות פלסטינים, התקיפה בוצעה באזור ג'באליה ונפצעו בה שלושה בני אדם.

ראש הממשלה ושר הביטחון התייחס במרומז גם לזירה הצפונית, כשברקע התקיפה אמש בחאלב שבסוריה המיוחסת לישראל. "אנחנו פועלים בכמה זירות במקביל", הוא הדגיש, והאשים שאיראן "מנסה כל הזמן להכניס לסוריה טילים מדוייקים ארוכי טווח. אלה טילים מאוד מתקדמים, מאוד קטלניים. איננו מוכנים לקבל זאת. הפעילות שלנו נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה ולהכניס אליה נשק מתקדם נמשכת כל העת".

מוקדם יותר היום, הארגון הסורי לזכויות האדם דיווח ששבעה בני אדם נהרגו בתקיפה שבוצעה אמשבצפון חאלב, המיוחסת לישראל. לפי הדיווח, בהרוגים ישנם שישה עיראקים מהמילציות הפרו-איראניות בסוריה, ואיראני אחד. לא התקבל אישור לדיווח ממקורות נוספים.

השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ישראל כץ התייחס הבוקר לתקיפה בכאן רשת ב, וטען כי "לפי מה שהאיראנים יודעים – זו ישראל שתקפה". כץ אמר לירון דקל ועמית סגל כי מדובר ב"פעולה שהיא הרבה יותר מאתגרת צבאית, הרבה יותר עוצמתית".

האזינו לריאיון המלא עם ישראל כץ בכאן רשת ב

חבר נוסף בקבינט המדיני-ביטחוני, השר יואב גלנט, התייחס אף הוא הבוקר בכאן רשת ב לדיווחים על תקיפה ישראלית בסוריה והדגיש: "אנחנו לא לוקחים אחריות על דבר". הוא הוסיף כי "אנחנו לא יכולים לאפשר לאיראנים להיות בהיערכות לקראת מציאות אחרת בעוד שנים אחדות וכך אנחנו פועלים".

בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" אמר השר לדב גיל-הר כי "הודענו יותר מפעם אחת שלא נאפשר את הקמתו של צבא איראני בסוריה ולא את פתיחתה של חזית נוספת 'חיזבאללה 2' ברמת הגולן. לא נסכים גם להעברת נשק מפר איזון מאיראן דרך אדמת סוריה אל חיזבאללה, כל הדברים האלה עומדים במרכז האינטרס שלנו".

האזינו לריאיון המלא עם יואב גלנט בכאן רשת ב