נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת הבחירות בדקה את טענות בנט: "לא נמצאו פגמים"

הוועדה בדקה פרוטוקולים של ההצבעה בשל הטענה שנגרעו קולות מהימין החדש. במניין הקולות שנבדקו עלה כי למפלגה נרשמו שלושה קולות עודפים. בימין החדש סתרו את הודעת הוועדה ואמרו כי "ב-8% מהקלפיות נמצאו פערים, בחלקן הונאות חמורות"
זאב קם
16 באפריל 2019
15:10

ועדת הבחירות המרכזית הודיעה היום (שלישי) כי בבדיקה חוזרת של עשרות פרוטוקולים של ההצבעה מכלל הקלפיות בארץ, שנעשתה לבקשתו של יו"ר הימין החדש נפתלי בנט, "לא נמצאו פגמים מהותיים". בנט טען כי נגרעו קולות ממפלגתו ואילו במניין הקולות שנבדקו עלה כי לימין החדש נרשמו שלושה קולות עודפים.

בנט העביר לוועדת הבחירות רשימה של עשרות קלפיות מרחבי הארץ, אותן ביקש לבדוק בשנית, בטענה שנפלו בהן פגמים מהותיים, בעקבותיהם נגרעו קולות מרשימתו. אתמול ובמהלך הלילה בדקו צוותים מטעם הוועדה את הטענות.

ביום ראשון ביקש יו"ר הימין החדש, שמפלגתו לא עברה את אחוז החסימה בבחירות, מיו"ר ועדת הבחירות המרכזית, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, לעיין גם בחומרים הגולמיים של ועדות הספירה של המעטפות הכפולות שנספרו בכנסת. לאור הטענה כי הייתה פסילה מסיבית של פתקי הימין החדש, בנט הורשה לפנים משורת הדין לעיין בחומרים. לאחר עיון בחומרים, לא נמצאו פתקי הצבעה פסולים לרשימת הימין החדש, למעט פתק אחד בלבד שנפסל מעילה שבחוק.

בימין החדש סתרו את הודעת הוועדה ואמרו כי "ב-8% מהקלפיות נמצאו פערים, בחלקן הונאות חמורות". במפלגה מסרו עוד כי ב-10% מהקלפיות לא התקבל אצלם העתק של פרוטוקול הקלפי.

"דוגמא אחת מהקלפיות שהעברנו לבדיקה - קלפי מספר 53.2 בעפולה. ראו את הפערים בין התוצאות של מפלגת העבודה, יהדות התורה והימין החדש בפרוטוקול הקלפי הרשמי לבין מספר הקולות בפועל, כפי שמשתקפים גם בשעה זו באתר האינטרנט של ועדת הבחירות. ניכר שזו אינה טעות הקלדה אלא העברה מכוונת ובלתי חוקית של קולות ממפלגה למספר מפלגות אחרות", נמסר בהודעת הימין החדש.

הוועדה פרסמה מוקדם יותר היום את התוצאות הסופיות של הבחירות לכנסת: יהדות התורה העלתה את כוחה ל-8 מנדטים על חשבון הליכוד שקיבל 35 מנדטים. בתוצאות של יתר הסיעות לא נרשמו שינויים והימין החדש נותרה מחוץ לכנסת ה-21.