ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אי-פי, רויטרס

נתניהו על הפסקת הלחימה: "המערכה לא הסתיימה"

ראש הממשלה הגיב להתפתחויות בדרום ואמר כי הלחימה "דורשת אורך רוח ושיקול דעת. אנחנו נערכים להמשך". הרמטכ"ל כוכבי: "השמדנו מאות מטרות". חמאס בתגובה: "דבריו של נתניהו נלעגים"
עמיחי שטיין
06 במאי 2019
11:09
עודכן ב 11:48

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) להפסקת הלחימה ברצועת עזה ואמר כי היא עדיין לא הסתיימה. בהודעה שמסר נכתב: "המערכה לא הסתיימה והיא דורשת אורך רוח ושיקול דעת. אנחנו נערכים להמשך. המטרה הייתה ונשארה להבטיח את השקט והביטחון לתושבי הדרום". 


לדבריו, "ביומיים האחרונים פגענו בעוצמה רבה בחמאס ובג'יהאד האסלמי. תקפנו למעלה מ-350 מטרות, פגענו במנהיגי ופעילי טרור והרסנו מגדלי טרור". 

גם הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס למערכה ואמר: "צבא הטרור הפועל ברצועת עזה, המסתתר בין אזרחיו שלו חזה בעוצמתו של צהל וארגוני הבטחון , שהשמידו מאות יעדי טרור, הכוללים מפקדות, מחסני אמל"ח, תשתיות ובניינים אזרחיים לכאורה שהפכו לקיני טרור. לצד הפגיעה המשמעותית באויב, אני מבקש להביע צער עמוק על מותם של ארבעה מאזרחינו ולאחל החלמה מהירה לפצועים. צה"ל ימשיך לתקוף בעוצמה, ככל שיידרש, בכל מקום שיידרש.

כוכבי המשיך ואמר: "לא בשערי ניצחון ושדרות פאר מונצחת ההיסטוריה של מדינת ישראל, אלא דרך סיפור חייהם של גיבוריה ודרך מצבותיה  - אלה אשר העניקו לנו את הזכות לחיות כאן, בארץ אבות. כסמל לכך, יניחו חיילי צה"ל לצד חניכי תנועות הנוער את דגל ישראל על כל אחת ממצבות החיילים לאורך כל השנים. זהו הדגל שאליו נשבע כל חייל בצה"ל, זהו הדגל אליו מצדיעים מפקדי וחיילי צהל, וזה הדגל שבשמו שלחנו את הנופלים ולא שבו."

בחמאס הגיבו בביטול לדברי ראש הממשלה ודובר הארגון סאמי אבו זוהרי אמר: "דבריו של נתניהו נלעגים. ההתנגדות הצליחה להרתיע את צה"ל. המסר שלנו הוא שהסבב הזה נגמר אך העימות לא יסתיים עד שנחזיר את הזכויות (שלנו)".


מוקדם יותר היום דיווחו הרשתות אל-ג'זירה ואל-אקצא, המזוהה עם חמאס, שהפסקת האש נכנסה לתוקפה ב-4:30. הערוץ המזוהה עם הג'יהאד האיסלאמי, פלסטין אל-יום, דיווח כי סוכם שתהיה הפסקת אש בתנאי שתהיה הדדית ומחייבת את שני הצדדים. לפי הדיווחים, ישראל התחייבה לקיים את כל הבנות הרגיעה בתוך שבוע ועל פי ערבויות בינלאומיות ומצריות. בישראל לא אישרו את הדיווח. 

בעקבות הדיווחים על ההסכם תקף ח"כ גדעון סער (הליכוד) את המהלך וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הפסקת-האש, בנסיבות בה הושגה, נעדרת הישגים לישראל. טווחי הזמן בין סבבי ההתקפותהאלימות על ישראל ואזרחיה הולכים ומתקצרים, וארגוני הטרור בעזה מתעצמים ביניהם. המערכה לא נמנעה אלא נדחתה". 

ערוץ אל-ערביה פירט את הסעיפים שעלו לכאורה בהבנות בין ישראל לארגוני הטרור ברצועת עזה. על פי הדיווח שמקורו במשלחת המצרית ובמקורות פלסטיניים, מרחב הדיג יורחב מחדש ל-15 מייל ימי החל מהיום, תתאפשר הכנסת דלק, יוסרו המגבלות על הכנסת סחורות ותחודש העברת הכספים לרצועה. כמו כן, ייפתחו מחדש המעברים לרצועה שנסגרו עם תחילת ההסלמה. בדיווח נטען שיחלו העבודות להקמת איזורי תעשייה ופרויקטים לפיתוח תשתיות.