השליח הקטרי בעזה

דיווח בקטר: 480 מיליון דולר יועברו לפלסטינים בגדה ובעזה

לפי סוכנות הידיעות הרשמית במדינה, 300 מיליון דולר יוקצו לרשות הפלסטינית לתחום החינוך והבריאות, ו-180 מיליון דולר לסיוע הומניטרי דחוף. הנייה הודה לאמיר קטר על התרומה
משה ברקוביץ'
07 במאי 2019
07:07

קטר תעביר לפלסטינים ביהודה ושומרון וברצועת עזה מענק של 480 מיליון דולר, כך מדווחת הבוקר (שלישי) סוכנות הידיעות הרשמית במדינה. לפי הדיווח, 300 מיליון דולר יוקצו לרשות הפלסטינית לתחום החינוך והבריאות, ו-180 מיליון דולר לסיוע הומניטרי דחוף. בהודעה מטעמו, הודה מנהיג חמאס, איסמאעיל הנייה, לאמיר קטר, שייח' תמים בן חמד אאל ת'אני, על התרומה.

גם ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הודה לקטר על המענק ואמר כי הדבר הגיע בעקבות פגישה שיזם ובה השתתפו השר האחראי על קשר עם ישראל, חוסיין א-שייח, שר האוצר הפלסטיני שוכרי בשארה, שר החוץ הקטרי ושר האוצר הקטרי. עוד נמסר כי חלק מהסכום יינתן כהלוואה וחלק כמענק.

אמש פורסם בכאן חדשות כי ישראל תאפשר להעביר 30 מיליון דולר מקטר לחמאס כחלק מההסדרה בין ישראל לעזה. הסכום הזה צפוי לעבור בקרוב והוא גבוה מכפי שעבר עד כה.

בתמורה לכסף, מתחייב חמאס לרסן את הג'יאהד האסלאמי, שלפי עמדת כל גופי הביטחון, פעילותו היא שהביאה לסיכול ההסדרה. נוסף על כך, מתחייב חמאס לצמצם את הפגנות הגדר כשהמפגינים יורחקו עוד יותר מהגבול, כדי למנוע אלימות. עוד יופסקו שיגורי הבלונים, וישראל תיפתח את המעברים ותרחיב את שטח הדיג.

בישראל אומרים, כמו בהסלמות עבר, כי אירועי יום הנכבה וסוף השבוע הקרוב יהיו מדד להמשך. שר בקבינט אמר אתמול: "אם כתוצאה מהמהלכים האלו יהיה שקט, אפילו לכמה שבועות - מדובר בהישג".

סינוואר ניהל את הלחימה בטלפון

עוד פורסם אמש כי מנהיג חמאס בעזה, יחיא א-סינוואר, ומנהיג הג'יהאד האסלאמי, זיאד נח'אלה, ששהו בקהיר לכל אורך סבב הלחימה בעזה, ניהלו את המערכה משם ובאמצעות טלפונים לעזה. לצידם היו שני בכירים מהזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד - מרוואן עיסא ובהאא אבו אלעטא, שנחשב לגורם הפרובלמטי בג'יהאד ולמחרחר הסלמות קבוע.


לפי מקורות פלסטיניים, המצרים דאגו להשאיר את מנהיגי חמאס והג'יהאד בקהיר עד שיסתיים הסבב, כך שתהיה להם יכולת השפעה גבוהה יותר עליהם וכדי להעביר מסרים מישראל בצורה מהירה יותר. מחר ככל הנראה שתי המשלחות של חמאס ושל הג'יהאד ששהו בקהיר יחזרו לעזה, כשמנהיג הג'יהאד האסלאמי ישוב ללבנון, שם הוא שוהה. מקורות בעזה אומרים כי הם מצפים שתוך שבוע ישראל תיישם את ההבנות והמחויבויות שלה, קרי - עוד הקלות לעזה ובראשן הכנסת הכסף הקטרי.