המנוף שקרס ביבנה
צילום: פלאש 90

הותר לפרסום: גיל חזאזי מחדרה נהרג בהתרסקות המנוף ביבנה

חזאזי בן ה-51 נשוי ואב לשלוש בנות. חלק מהחשודים שוחררו למעצר בית. נגד חברת רמי שבירו, שמנוף קרס באתר בנייה בבעלותה וגרם למותם של ארבעה, הוצאו בעבר צווי הפסקת עבודה. בעלי החברה מבוקש לחקירה וצפוי לחזור לארץ ולהיחקר
כתבי כאן חדשות
19 במאי 2019
22:35
עודכן ב 22:48

גיל חזאזי, בן ה-51 מחדרה, הוא אחד מארבעת ההרוגים באסון התרסקות המנוף, כך הותר הערב (ראשון) לפרסום. חזאזי, נשוי ואב לשלוש בנות נהרג בתאונה באתר הבנייה ביבנה. אחותו קיבלה את הבשורה בארצות הברית ועושה דרכה לארץ. עד כה עוכבו לחקירה 17 מעורבים, ו-11 מהם נחקרו באזהרה. ארבעה שוחררו למעצר בית של חמישה ימים והשאר שוחררו בתום חקירתם. 

אילן קנשטי גיסו של גיל חזאזי שנהרג בהתרסקות המנוף סיפר: "קרה לנו מקרה טראגי היום. גיסי יצא לעבוד ולא חזר, לא ידוע מה הסיבות. הוא אבא שנתן את הנשמה לבנות שלו".


לחברת רמי שבירו, שבאתר הבנייה שבבעלותה קרס הבוקר מנוף וגרם למותם של ארבעה פועלים, יש היסטוריה של ליקויי בנייה ובטיחות. בחברה שבירו טוענים כי מנהל האתר החתים את הפועלים על כך שעברו את הדרכת הבטיחות הנדרשת על פי משרד העבודה.

בפברואר 2018 עיריית הרצליה הוציאה צו הפסקת עבודה נגד שבירו, זאת לאחר שהחלה בעבודות חפירה ללא היתר בנייה במתחם גליל ים. מלבד זאת הוצאו חמישה צווי בטיחות נגד החברה בעוד חמישה אתרים משנת 2017, באתר בנתניה ובעוד ארבעה אתרים ברעננה.


בתוך כך, היזם רמי שבירו, הבעלים של אתר הבנייה, נמצא בחו"ל. הוא דרוש לחקירה בלהב 433 וצפוי להגיע בימים הקרובים לארץ ולהיחקר. מחקירת האירוע עושה שהגורמים הישירים לתאונה הם סדר פעולות שגוי בפירוק המנוף וליקויים בחיבורי הבטחון.

לפני כמעט חצי שנה החליטה ההסתדרות להשבית את המשק בעקבות תאונות הבנייה. בעקבות כך הוחלט על שורת הבנות שאמורה לצמצמם את כמות התאונות. יישום התוכנית עד כה מקרטע. בין היתר, סוכם שיתווספו 60 תקנים של מפקחים על אתרי בנייה ליחידה במשרד העבודה והרווחה, שעד לאותו רגע, כללה בסך הכל 24 מפקחים.


נכון להיום, חצי שנה לאחר חתימת אותו הסכם, רק 30 מהתקנים הוקצו, 20 מהם אויישו ו-10 נוספים נמצאים מתהליכי איוש. במשרד העבודה והרווחה אומרים לכאן חדשות כי שאר 30 התקנים יתווספו בימים הקרובים.

בכאן חדשות פורסם בחודש שעבר תחקיר על אתר הבנייה ביבנה, בו נהרגו שלושה פועלים בתוך שלושה ימים. עדויות מהמקום העלו תהיות על ליקויים בטיחותיים שהובילו לתאונות העבודה, ועולה השאלה האם ניתן היה למנוע אותן. בהתכתבות בין מנהל העבודה לאחד המנופאים במקום שהגיעה לידי כאן חדשות נכתב כי "מנוף חמש פגע בכבל חשמל, השבית את כל יבנה. לא כיוונו אותו נכון אז הוא לא נזהר כל כך". הפועל תהה: "מדברים איתנו כל הזמן על בטיחות. זה בטיחותי?".

בהכנת הידיעה השתתפו הדס גרינברג, רועי ינובסקי, אורלי אלקלעי ויובל אגסי