בני גנץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גנץ בעוטף עזה: נתניהו ממלא את בלוני ההליום של חמאס

יו"ר כחול לבן תקף את הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס: "מבחינת נתניהו, אם הוא בסדר אז שהכל יישרף". כוחות הכיבוי פועלים בכמה מוקדי שריפות בעוטף עזה, שלפי החשד נגרמו מבלוני תבערה
אסף פוזיילוב ויואב קרקובסקי
28 ביוני 2019
13:56

יו"ר כחול לבן בני גנץ תקף היום (שישי) את הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס: "נתניהו ממלא בהליום את בלוני החמאס, רק השבוע היו מעל ל-100 שריפות, אנחנו מאבדים את ההרתעה". גנץ ביקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מבחינת נתניהו אם הוא בסדר, אז שהכל יישרף". את הדברים אמר גנץ במהלך תצפית בעוטף עזה.

מוקדם יותר אישר גורם ישראלי כי בהמשך לפנייה של האו"ם ומצרים, ישראל תאפשר את הגדלת מרחב הדיג והעברת הדלקים לרצועת עזה. זאת לאחר התחייבות של חמאס להפסיק את האלימות נגד ישראל. מקורות פלסטיניים דיווחו הבוקר כי ישראל הרחיבה את שטח הדיג ל-15 מיל ימי וחידשה את הכנסת הדלקים לעזה. על אף ההבנות, כמה שריפות פרצו בעוטף עזה במהלך היום, נבדק החשד כי הגורם לשריפות הוא בלוני תבערה. 


יו"ר כחול לבן דיבר על הצורך לעצור את השיגורי הבלונים גם באמצעות תקיפות: "כשדברים כאלה קורים, חייבת להיות תגובה חזרה, כשאין שקט צריך סיכול ממוקד, תקיפות, פעילות כל הזמן". על תושבי עזה הוסיף: "יש שם 2.5 מיליון אזרחים שלא רואים אלטרנטיבה. צריך לתת גם להם תקווה. חוץ מביטחון אין לנו שום אינטרס שיהיה להם רע. מבחינתנו שיהיה להם טוב". 


לביקורת של יו"ר כחול לבן הצטרפו שני בכירים נוספים מהמפלגה - יאיר לפיד וגבי אשכנזי. לפיד תקף את הסכם הרגיעה: "ההסכם הזה שווה כמו קודמיו, כלום. חמאס מחזיק ושולט משני צידי הגדר, מצד אחד את האוכלוסייה האזרחית בעזה ומצד שני את ישובי עוטף עזה. ממשלת ישראל איבדה כל עניין בתושבי העוטף". אשכנזי הוסיף: "זאת לא הסדרה זאת הסתרה, תנתניהו הפקיר את תושבי העוטף". 


ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה תקפו גם הם את הסכם הרגיעה. ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני: "הדרג המדיני והצבאי הפך אילם. עזבו אתכם מבחירות, תדברו כדי שנוכל לעדכן את הציבור. זה מדהים ההתעלמות הזאת. התחושה היא נוראית". תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב, הוסיף: "לא קיבלנו אף עדכון מהצבא או מהממשלה על הסדרה כזו או אחרת. גם הפעם, אנחנו ניזונים ממידע באמצעות אמצעי התקשורת וארגוני הטרור".