יולי אדלשטיין בכנס הרצליה
צילום: מתוך השידור החי

אדלשטיין תקף את ברק: "ראש הממשלה הכושל בהיסטוריה"

יו"ר הכנסת נאם בכנס הרצליה והבהיר כי לא תם הניסיון לביטול הבחירות. הוא הביע תקווה שמפלגתו של אהוד ברק לא תעבור את אחוז החסימה. ברק הגיב: "ממשיך להיות קצין המבצעים לחילוץ החשוד מבלפור"
מיכאל שמש
30 ביוני 2019
18:10

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, תקף היום (ראשון) את אהוד ברק בכנס הרצליה וקרא לו "ראש הממשלה הכושל ביותר בהיסטוריה". בנאומו הביע אדלשטיין תקווה שברק לא יעבור את אחוז החסימה עם מפלגתו החדשה. בנוסף לכך, הדגיש אלדשטיין: "ביטול הבחירות טרם בוטל. אחרי ה-17 בספטמבר אותם צדדים ידברו על אותם נושאים".

"היה עדיף לוותר יום השבתון הזה. בתוך כמה ימים הנושא יהיה ברור. הרעיון של ביטול הבחירות הוא שלי", הוסיף אדלשטיין על הניסיון לביטול הבחירות. "בשבועיים האחרונים התחלתי לשמוע קולות אחרים, והתמלאתי תקווה שאפשר להוביל מהלך. אין חוק, פסיקה או תקדימים ולכן יש התכנות למהלך כזה. לא איבדתי סופית את התקווה לפעמים השכל הישר צריך לעבוד".


אדלשטיין התייחס בדבריו לחוקים הנוגעים לתיקים נגד ראש הממשלה ואמר: "חוקים פרסונליים לא באים בחשבון. יש דיבורים מעניינים ואין היתכנות לחוק החסינות. כדאי להזכיר כי חשבתי כי חסינות של חברי פרלמנט זה אחד החוקים החשובים. הגיע הזמן לעסוק בהפרדת רשויות באופן ברור ורציני ואסור לערבב בין הנושאים".

הוא תקף את ברק והוסיף: "אנו רואים את ראש הממשלה הכושל בתולדות ישראל חוזר על הקונספציה בה ראשי המדינות ייפגשו וילחצו ידיים, כך נגיע לעוד אינתיפאדה". בנוגע לאפשרות לממשלת אחדות הסביר יו"ר הכנסת: "שמאל אצלי היא לא קללה וגם ימין היא לא קללה. אני חושב כי הממשלה יכולה להיות של כמה וכמה גורמים. רק אם תהיה הסכמה עם המפלגה הגדולה ואליה יצטרפו שאר המפלגות נגיע להסכמה רחבה".

ברק הגיב לדבריו של אדלשטיין וצייץ בטוויטר שלו: "יושב ראש הכנסת ממשיך להיות קצין המבצעים לחילוץ החשוד מבלפור. לא טובת המדינה או שמירה עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית לנגד עיניו, אלא קומבינה חנפנית שתביא אותו אולי למשכן הנשיא. אבדן הממלכתיות כבר אמרנו? חייבים לוודא שזה לא קורה".

סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף במילואים יאיר גולן התייחס בדבריו בכנס למנהיגות הפוליטית הנוכחית ואמר: ״אנחנו תקועים בתוך פרדיגמות שאנחנו חייבים להיחלץ מהן, הציבור הישראלי חייב להבין שעלינו לעשות דברים בצורה שונה כדי לקבל תוצאות אחרות. יש היום מנהיגות פוטנציאלית במדינת ישראל שמסוגלת להוביל לכך- אך זהי לא ההנהגה הנוכחית".

את נאום הפתיחה בכנס שמתקיים במרכז הבינתחומי בהרצליה, נשא שגריר מצרים בישראל חאלד עזמי שאמר: "הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא יכול להיות בהמתנה עד שנפתור את שאר הבעיות באזור. הוא הדגיש כי: "פתרון הסכסוך באמצעות פתרון כולל שמכיר בזכויותיהם של הפלסטינים למדינה עצמאית בגבולות 67', עם מזרח ירושלים כבירתה ועל בסיס שתי מדיניות לשני עמים, ותוך ביסוס הסכמים ותמיכה בינלאומית, והבטחת ביטחונה של ישראל - זה הפתרון".