זירת האירוע בקריית חיים
צילום: באדיבות המשפחה

"יש שוטרים שהם עבריינים": תגובות נזעמות בעקבות הירי בצעיר

בעדה האתיופית הרוחות סוערות בעקבות מותו של הצעיר סלומון טקה בקריית חיים, כתוצאה מירי שוטר שלא היה בתפקיד. השר גלעד ארדן: "אירוע בו מוצא אדם את מותו על ידי שוטר הינו קשה וחמור, ויש לחקור אותו בדחיפות"
אורלי אלקלעי ומיכל וסרמן
01 ביולי 2019
01:24
עודכן ב 07:41

תגובות סוערות הלילה (שני) בקרב העדה האתיופית, במערכת הפוליטית ובקריית חיים, בעקבות מותו של הצעיר ממוצא אתיופי - סלומון טקה - כתוצאה מירי של שוטר שלא היה בתפקיד. ח"כ מכחול לבן גדי יברקן אמר לתוכנית כאן הלילה עם יעקב אייכלר בכאן רשת ב: "לא משנה מה היה, מפגש בין נוער לשוטר לא אמור להסתיים ברצח. זה אות קלון למשטרה ולחברה כולה.

"חלק משוטרי הסיור באים במגע עם האזרחים כשהם קבעו פרופיילינג של עבריינים. שוטרים אלה הם עבריינים במדים. הנער שנהרג היום, לדאבוני לא יהיה האחרון. כי שוטרים לא משלמים מחיר על הרג בני העדה האתיופית".


ח"כ מכחול לבן פנינה תמנו שטה כתבה בעמוד הפייסבוק שלה על מות טקה: "קצין משטרה על אזרחי בחופשה, עובר ליד קבוצת נערים. הוא חושד בנערים ומבלי לחשוב פעמיים מתחיל לירות כמה יריות לעבר קבוצת הנערים בני הקהילה האתיופית. ילד בן 18 מת! בלב שכונת המגורים שלו. שום טיוח לא יעזור לכם הפעם משטרת ישראל. הכול מצולם. דם צעירים יוצאי אתיופיה אינו הפקר!".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שכבר נדרש בעבר להתייחס ליחסים שבין משטרת ישראל לעדה האתיופית, גם התייחס הלילה לאירוע הקשה בקריית חיים. מטעמו של ארדן נמסר כי הוא מביע "זעזוע עמוק וצער רב על האירוע הקשה הערב בקריית חיים, בו נהרג צעיר בן העדה האתיופית כתוצאה מירי של שוטר. אירוע בו מוצא אדם את מותו על ידי שוטר הינו קשה וחמור, ויש לחקור אותו בדחיפות ולוודא שיינקטו בעקבותיו כל הצעדים הנדרשים וכי יופקו כל הלקחים".

בעדה האתיופית הרוחות סוערות בעקבות הירי בסלומון טקה. פעיל בולט בעדה אמר לכאן חדשות: "הורגים אותנו ברחובות, חלאס, נצא על זה למלחמה".

אביו של אחד המעורבים באירוע בקריית חיים סיפר: "הבן שלי היה עם עוד שלושה חברים. אחד השוטרים או מתנדב, מישהו עם נשק, שאל אותם מה אתם עושים פה? הם אמרו לו עוף מפה. הוא שלף אקדח ואמר להם תוציאו כל מה שיש לכם בכיסים. הוא הוציא את האקדח וכיוון על הבן שלי. מה שקרה - הוא התכופף מתחת לאוטו. הוא לא פגע בבן שלי אלא באחד הילדים האחרים. כולם יודעים מה קרה אחר כך".


ממשטרת ישראל נמסר כי השוטר היורה, שלא היה בתפקיד בעת האירוע ולכן לא לבש מדים, בילה עם אשתו ושלושת ילדיהם הקטנים בגן משחקים סמוך. הוא הבחין בקטטה שפרצה בין כמה צעירים וניסה להפריד ביניהם. לאחר שהזדהה כשוטר החלו הצעירים להשליך לעברו אבנים והוא נחבל בפלג גופו העליון. לדבריו, ירה אל עבר אחד הצעירים משום שחשש לחייו.

הצעיר שנפגע מהירי פונה לבית החולים רמב"ם בחיפה במצב אנוש, אך לאחר שלא צלחו ניסיונות ההחייאה, הרופאים נאלצו לקבוע את מותו. המשך החקירה הועבר לידי המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים.