נתניהו, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרשה חדשה: נתניהו, המכרות והחברה המקסיקנית

במשך שנתיים נבדק הקשר בין רה"מ ומקורביו, עורכי הדין דוד שמרון ויצחק מולכו, לחברה מקסיקנית שפעלה בישראל. ממשרד מולכו-שמרון נמסר בתגובה: "מעניקים שירותים לתאגידים ללא כל קשר לראש הממשלה"
צח שפיצן
10 ביולי 2019
19:58

אחרי תיקי 1000, 2000 ו-4000 - היום (רביעי) נחשפת עוד פרשה הקשורה לראש הממשלה, פרשה שנבדקה בחשאיות בידי המשטרה בשנתיים האחרונות - אך הוקפאה. המידע שנבדק קושר בין בנימין נתניהו והמקורבים לו ובין חברה מקסיקנית בעלת הרישיון לכרות נחושת במכרות תמנע בדרום.

בשנתיים האחרונות ניהלה המשטרה, באישור ובפיקוח היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן ופרקליטת מיסוי וכלכלה, חקירה סודית במסגרתה נבחנו השאלות האם ראש הממשלה ומקורבים לו היו מעורבים בקידום האינטרסים הכלכליים של החברה המקסיקנית ובניסיונות להעניק לה הטבות מפליגות בכספי הקופה הציבורית.


במסגרת החקירה הרגישה, נגבו כמה עדויות חשובות ונעשו פעולות מעבר לים, אבל נכון לראשית שנה זו החקירה נתקלה בקשיים ולא התרוממה למקום שמאפשר יציאה לחקירה גלויה. גורמים במערכת האכיפה מאשרים את הפרסום הראשון בחדשות כאן 11 אבל אומרים שאין די במה שהתגלה ולכן החקירה הוקפאה.

ממשרד מולכו-שמרון נמסר בתגובה: "משרדנו הוא מהמשרדים הוותקים במדינה ואנו מעניקים במשך שנים שירותים לתאגידים מסחריים גדולים מהארץ ומהעולם, כמו גם לחברת עמשה, ללא כל קשר לראש הממשלה".

מוקדם יותר היום פורסם בכאן חדשות כי בתצהיר של איש העסקים דורון סטמפלר, במסגרת תביעת לשון הרע המתנהלת בין איש העסקים וולטר סוריאנו, המקורב לנתניהו, לבין העיתונאי רביב דרוקר, טוען סטמפלר - "איש העסקים וולטר סוריאנו סיפר לי – נתניהו שותף עסקי שלי". סטמפלר הסביר כי סוריאנו ניסה להרשים אותו וסיפר כי סייע לאיש העסקים המקסיקני אלונסו אנסירה לרכוש את מכרות תימנע.

"הוא סיפר כי במסגרת שלב ההתעניינות, אנסירה היה זקוק לדלת פתוחה ולנגישות גבוהה ברמת השלטון בישראל. לדברי סטמפלר, סוראינו אמר "בצורה הכי ברורה" כי הפגיש את אנסירה עם נתניהו עוד בהיותו שר אוצר. "לשאלתי איך עשה זאת ומה הקשר שלו לנתניהו, סיפר סוריאנו כי נתניהו הוא שותף שלו בחברה אנגלית ובגלל הקשר הזה עימו 'דלתו של נתניהו פתוחה בפניו'".

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "שקר מוחלט, התצהיר כוזב. ראש הממשלה מעולם לא היה שותף עסקי של סוריאנו בשום דבר ונתבע כל מי שטוען אחרת". עורך דינו של סוריאנו, אילן בומבך, מסר גם הוא כי "התצהיר שקרי לחלוטין".