בנימין נתניהו ורפי פרץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו לוחץ על פרץ: "לדרוש מבנט ושקד התחייבות שימליצו רק עליי"

בימין החדש מוכנים להמליץ על מועמד הימין שיתחייב לא להקים ממשלת אחדות עם השמאל, ואומרים כי נתניהו "מתאבד" כדי למנוע את האיחוד המסתמן. הרב פרץ הודיע כי שקד תעמוד בראש הרשימה המאוחדת, עוד לפני הפגישה בין צדדים
מיכאל שמש וזאב קם
28 ביולי 2019
20:23

על רקע הסיכום כי יו"ר הימין החדש איילת שקד תעמוד בראש האיחוד בימין, ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ על יו"ר איחוד מפלגות הימין הרב רפי פרץ לדרוש משקד ומנפתלי בנט להתחייב כי ימליצו רק עליו לראשות הממשלה. בהתאם, הרב פרץ דורש מבנט ושקד, בפגישה המתקיימת הערב (ראשון) בין הצדדים, שהתחייבו על נושא ההמלצה על נתניהו בכתב.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות


נתניהו שוחח על הנושא עם פרץ כמה פעמים במהלך היום, ואף התקשר ליו"ר איחוד מפלגות הימין דקות לפני הפגישה הערב. בימין החדש ממאנים להיענות לדרישה, ומוכנים להסכים לסעיף בנוסח הבא: "נמליץ על מועמד הימין שיתחייב לא להקים ממשלת אחדות עם השמאל".

לטענת בנט ושקד, נתניהו "מתאבד" כדי למנוע את החיבור הגדול בימין, ובוחש בנושא ללא הפסקה. מלשכת נתניהו מסרו בתגובה שהם כלל אינם עוסקים בזה, אלא רק בשאלה איך מגדילים את הליכוד בבחירות.

עוד בטרם הפגישה בין הצדדים על פרטי הריצה המשותפת, הודיע הרב פרץ כי הגיע עם שקד להסכמה שהיא תעמוד בראש האיחוד, "מתוך אחריות לאומית ודאגה לממשלת הימין והציונות הדתית. אחדות היא מטרה משותפת של כולנו". בכניסה לפגישה אמר פרץ: "נתעקש עם חברינו שנתניהו יעמוד בראש הממשלה הבאה".


נפתלי בנט אמר בכניסה לפגישה עם פרץ: "ניפגש כדי לייצר גוש גדול עם כל מפלגות הימין. כדי לשמור על שלטון הימין צריך גוש גדול. ניתן ייצוג לכולם, ואני מקווה שתהיה לנו בשורה משמעותית".

הבוקר פורסם ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי בכל הנוגע למקום הראשון באיחוד, היה ברור כי פרץ יוותר לשקד. המחלוקת שנותרה בין המפלגות, מעבר לנושא ההמלצה על מועמד לראשות הממשלה, היא סביב השאלה - מי יקבל את המקום התשיעי ברשימה המאוחדת.

מועמד הימין החדש לכנסת מתן כהנא אמר בתוכנית כי "במצב הנוכחי שהרב רפי מדבר איתנו על שלושה מקומות בתשיעייה הראשונה זה כמו להגיד לנו 'חבר'ה אנחנו לא באמת רוצים איחוד', וכמו שנאמר שם הדברים עומדים. זאת הסיטואציה. תבין מזה בעצמך כמה אנחנו קרובים לסגירה".

האזינו לריאיון עם מתן כהנא בכאן רשת ב

יו"ר כחול לבן בני גנץ מיהר לצאת נגד האיחוד המסתמן: "היום נעשה המהלך הראשון במהלך הכולל של נתניהו להקמת ממשלת חסינות. השלב הבא בברית הקיצונים שמוקמת בחסות נתניהו הוא צירוף הכהניסטים המבקשים ליצור עבורו מלוכה. היום הבחירה ברורה - זה או ממשלת אחדות והסכמה לאומית רחבה ודמוקרטית בראשות כחול לבן, או ממשלת קיצונים וחסינות".

במקביל, מפלגת עוצמה יהודית ומפלגת נעם הגיעו להבנות על בלוק טכני, וירוצו ברשימה משותפת בבחירות הקרובות. לדברי אנשי עוצמה יהודית, ההסכם בין הצדדים ייחתם תוך 36 שעות, וכרגע מדובר רק בהבנות ראשוניות.