חיים כץ
צילום: פלאש 90

פרסום ראשון: השר לשעבר חיים כץ צפוי לבקש חסינות מהעמדה לדין

כץ צפוי לטעון בבקשתו מיו"ר הכנסת כי המעשים המיוחסים לו נעשו בזמן שהיה חבר כנסת. שלושים הימים שבהם יכול כץ לבקש חסינות עומד לפוג בימים הקרובים
תמר אלמוג
11 בספטמבר 2019
09:57

פרסום ראשון: השר לשעבר חיים כץ מהליכוד צפוי לבקש בקרוב חסינות מהעמדה לדין. כך פורסם הבוקר (רביעי) בכאן חדשות. לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה החליט על הגשת כתב אישום נגדו, רגע לפני תום שלושים הימים שבהם יכול חבר הכנסת לבקש חסינות, צפוי השר כץ לפנות ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ולטעון כי הוא זכאי לחסינות.

את הבקשה יעגן כץ על כמה טעמים. הראשי מביניהם יהיה העבודה כי המעשים שבהם הוא נאשם נעשו במסגרת עבודתו הפרלמנטרית. טיעונים אחרים יהיו פרוצדורליים וקשורים בין השאר לעבודת הכנסת. כפי שפרסמנו בכאן חדשות בעבר, המשמעות של בקשת החסינות כאשר אין ועדת כנסת כרגע היא שכאשר  תוגש הבקשה הדיון בה לא צפוי להתקיים בשבועות הקרובים. זאת מכיוון שבימים אלה אין עדיין ועדת כנסת ועד שתושבע הכנסת ותיכנס ועדה כזו לפעילות, עשוחיים לחלוף שבועות רבים,  דבר שעשוי לדחות את העיסוק בהליך לסוף 2019.

בניגוד למקרים מוכרים מהעבר, חסינות כיום אינה נתנת בצורה אוטומטית לחבר הכנסת ועליו לבקש אותה. לפני כחודש הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לכץ שכיהן כשר העבודה והרווחה, כי כי יוגש נגדו כתב אישום באשמת מרמה והפרת אמונים בפרשת המניות. כץ נחשד כי מקורבו, איש העסקים מוטי בן ארי, ייעץ לו בניהול תיק ההשקעות שלו, כשבד בבד קידם השר הצעת חוק המטיבה עימו. עוד החליט מנדלבליט שכץ ייאלץ להתפטר מתפקידו והוא אכן הודיע על התפטרותו.