הפגזות בראס אל עין שבסוריה, היום
צילום: אי-פי

צבא אסד יתפרס לאורך הגבול עם טורקיה כדי לסייע לכורדים

כלי התקשורת הממלכתיים בדמשק הודיעו כי סוריה משנעת כוחות לעבר הגבול הצפוני, על מנת להיאבק בפלישה הטורקית. הממשל הכורדי מסר כי הגיע להסכם עם משטר אסד, לאחר שארצות הברית הודיעה על הסגת 1,000 חיילים אמריקנים מאזור הלחימה
אלון אמיצי וגדעון קוץ
13 באוקטובר 2019
22:10
עודכן ב 01:00

סוריה משנעת כוחות צבא לעבר גבולה הצפוני, על מנת להיאבק בפלישה הטורקית לשטחה - כך הודיעו אמש (ראשון) כלי התקשורת הממלכתיים בדמשק. הממשל הכורדי בצפון סוריה מסר כי הגיע להסכם עם משטר אסד, שלפיו הצבא הסורי יתפרס לאורך הגבול עם טורקיה כדי לסייע ללוחמים הכורדים. זאת לאחר שארצות הברית הודיעה על הסגת  כ-1,000 חיילים אמריקנים המוצבים בצפון סוריה, משהתברר לה כי אנקרה מתכוונת להרחיב את אזור המבצע מעבר למה שתוכנן מראש.

יועצו של נשיא טורקיה, יאסין אקטאי, אמר בתגובה ראשונה למהלך כי כוחות ארצו יתנגדו לצבא הסורי, אם ייכנס לצפון מזרח המדינה. בריאיון לרשת ספוטניק תהה אקטאי: "אם צבא המשטר הסורי מסוגל להחזיר את הביטחון לאזור, למה המתין עד עכשיו?".

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח אתמול כי בחמשת ימי המבצע הטורקי נהרגו כ-170 כורדים, כשליש מהם אזרחים. נהרגו גם שמונה חיילים טורקים, וכ-80 מאנשי המיליציות המסייעות לצבא טורקיה.

עוד דיווח מרכז המעקב כי הכוחות הטורקיים ופלגי המורדים הנאמנים לו השתלטו על עיירת הגבול החשובה תל אבייד מידי הכוחות הכורדיים. לפי הדיווח, הכוחות הטורקיים ופלגי המורדים הנאמנים לו השתלטו כבר על 40 אזורים וכפרים באותו מרחב, כולל בעיירת הגבול החשובה ראס אל-עין, שנשיא טורקיה הכריז על שליטה בה מוקדם יותר.

בתוך כך, הקבינט הביטחוני של ממשלת צרפת שהתכנס הלילה החליט לנקוט בשעות הקרובות אמצעים כדי להבטיח את ביטחונם של אנשי הסגל הצרפתים - חיילים ואזרחים - שנמצאים באזור הקרבות. זאת במסגרת השתתפותם בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש או בפעילות הומניטרית. מקורות בפריז אמרו כי הדבר עשוי להיות כרוך בהפעלת כוחות צבאיים נוספים.

במקביל, צרפת תגביר את מאמציה הדיפלומטיים בתיאום הדוק עם חברות קואליציה נגד דאעש, במסגרת האיחוד האירופי, נאט"ו ומועצת הביטחון של האו"ם, כדי להשיג הפסקה מיידית של המתקפה הטורקית. כמו כן תופעל תוכנית תגובה של סיוע חירום הומניטרי כדי לענות על צרכי האוכלוסיה בצפון- מזרח סוריה. זאת לצד הגברת אמצעי הביטחון מפני טרור בשטח צרפת עצמה.

אתמול אמר נשיא צרפת עמנואל מקרון כי המתקפה הטורקית בסוריה חייבת להיפסק. במסיבת עיתונאים שקיים בפריז עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, הוסיף מקרון כי הפעולה הטורקית עלולה לגרום למשבר הומניטרי שלא יהיה אפשר לשאת אותו.