מחאה נגד האלימות בחברה הערבית מול משרד רה"מ בירושל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המשטרה תציע למנהיגים ערבים: מבצע מסירת נשק בלי הפללה

במשטרה ובמשרד לביטחון הפנים מקדמים יוזמות להחמרת הענישה על מחזיקי אמצעי לחימה, גם בחקיקה. הערב: שלושה פצועים מירי בשתי תקריות בגליל
רועי ינובסקי
16 באוקטובר 2019
22:45

האלימות בחברה הערבית: בכירי המשטרה צפויים להיפגש ביום ראשון עם ראשי רשויות ערבים, וידונו עימם, בין השאר, במבצע לאיסוף אמצעי לחימה - בלא הפללה - המתוכנן לחודש הבא. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.


במשטרה ובמשרד לביטחון הפנים מקדמים יוזמות להחמרת הענישה על מחזיקי אמצעי לחימה, גם בחקיקה. יחידת להב 433 תגויס לאכיפה במגזר הערבי בכמה תחומים, בעיקר בנושא אכיפה כלכלית, מכירת אמצעי לחימה וזליגת האלימות והעבריינות לרשויות המקומיות.

גם הערב נרשמו מקרי אלימות ביישובים ערביים. בנצרת נורו שני גברים כבני 50, מצבם בינוני וקל. מחקירה ראשונה של המשטרה עולה כי הירי היה לעבר בית בשכונת שנלר בעיר, נסיבות המקרה לא ברורות. באבו סנאן שבגליל נורה ונפצע קשה צעיר בן 29 בעת שרכב על קטנוע. הוא הועבר לקבלת טיפול בבית החולים בנהריה.

מפקד מחוז צפון במשטרה, ניצב שמעון לביא, התייחס היום לאלימות הגואה בחברה הערבית בישראל ואמר כי עם כניסתו לתפקיד שם את הבעיה במרכז. "כשמנסים לגעת בזה, מבינים שהשוק מוצף", אמר. "בחודשיים האחרונים אנו נוגעים בראש הנחש. בסוחרים. גילינו שממדי התופעה גדולים ממה שחשבנו".

"97% מהציבור במגזר הוא נורמטיבי ושומר חוק", הבהיר לביא, והוסיף כי במשטרה גילו שיש יותר צירי הברחת נשק מכפי שחשבו. ״לא מעט אזרחים נורמטיביים ללא עבר פלילי רוכשים נשק, כנראה כדי לפתור בעצמם סכסוכים וחוסר אמון במשטרה", אמר. ״על סכסוך של תיקון טלפון ב-200 שקל יש ירי. שוק ההלוואות, השוק האפור, מוביל לאירועי ירי". 

בהכנת הידיעה השתתף חן ביאר