נחל צפית
צילום: פלאש 90

אסון נחל צפית: כתבי אישום נגד ראש המכינה והמדריך

יובל כאהן ואביב ברדיצ'ב מואשמים בעבירות של המתה בקלות דעת וגרימת חבלה חמורה. לפי כתב האישום הם התעלמו מהתרעות חוזרות ונשנות ולא ביטלו את הטיול, שבו נהרגו עשרה בני נוער
אסף פוזיילוב ולירן כוג'הינוף
28 באוקטובר 2019
13:42

הפרקליטות הגישה היום (שני) כתב אישום נגד מנהל המכינה יובל כאהן והמדריך אביב ברדיצ'ב, על מעורבותם באסון השיטפון בנחל צפית, שבו נהרגו עשרה בני נוער. הם מואשמים בעבירות של המתה בקלות דעת וגרימת חבלה חמורה. כתב האישום הוגש לאחר שנדחו הטענות שהועלו בשימוע. הודעה על ההחלטה נמסרה גם לבאי כוחן של משפחות ההרוגים.

בכתב האישום נכתב שלמרות סכנת השיטפון הברורה והמיידית, שהייתה ידועה לנאשמים, והתרעות חוזרות ונשנות שהגיעו לידיעתם – הם לא ביטלו את הטיול שתוכנן באזור. "במעשיהם ובמחדליהם האסורים, גרמו הנאשמים למותם של עשרה מחברי הקבוצה ולחבלה חמורה של שני המועמדים לגיוס, בקלות דעת, וזאת כשהם נוטלים סיכון בלתי סביר לגרימת התוצאות הקשות האמורות, מתוך תקווה להצליח למנוע אותן", נאמר בכתב האישום.

מהפרטים שפורסמו בכתב האישום נכתב שהובא לידיעת השניים כי כל הטיולים של משרד החינוך באזור בוטלו מחשש לשיטפונות. בנוסף מפקד יחידת חילוץ ערבה המליץ לוותר על הטיול, אך הנאשמים התעלמו מעמדתו. אחת המדריכות במכינה, שהייתה אחראית על הכנת הטיול, הפצירה בהם לא לקיימו וכאהן כתב בקבוצת ווטסאפ של צוות הטיול כי "הדבר היחיד שיכול לקרות זה שלא ייצאו לטיול ולא יראו שיטפון".

כמו כן, הובא לידיעת הנאשמים מידע קונקרטי מחברת חיזוי מזג אוויר "מטאוטק", שנשכרה על ידי המכינה לשם מתן מידע אודות מזג האוויר, שלפיו ביום הטיול קיים חשש כבד לשיטפונות בנחלי האזור, אולם הנאשמים התעלמו גם ממידע זה. 

בנוסף לכך, עולה שכמה ימים לפני הטיול הוחלט לדחות את הגיבוש למועד מאוחר יותר. אך מנהל המכינה כאהן לא היה מרוצה מההחלטה וביקש שהחניכים יביאו ציוד לגשם. הוא שלח הודעות מרגיעות בקבוצה המתעלמות מהסכנה הצפויה, ובהן כתב בין היתר: "מקסימום יראו שיטפון בצאלים שזה אחלה".

בעקבות המחדלים שצוינו בכתב האישום, קבוצת המועמדים למכינה וחניכיה נכנסה לתוך ערוץ נחל צפית, הגיעה לקטע המצוקי הצר של הנחל – ובשלב זה נפגעה על ידי שיטפון חזק מאוד. כתוצאה מכך נהרגו עשרה מהמועמדים למכינה וחניכיה, ושני חניכים נוספים נחבלו חבלות חמורות ואושפזו בבית החולים.

תגובת ההורים השכולים לכתבי האישום: "כתבי האישום החמורים, בגין הריגה (המתה בקלות דעת) מדברים בעד עצמם. עם זאת, דבר לא ייתן מזור לנפשותיהם המיוסרות והמדממות של המשפחות השכולות ושל הפצועים בגוף ובנפש, כתוצאה ממחדליהם של כל הגורמים הרלוונטיים. עשרה ילדים נספו בטיול גיבוש למכינה קדם צבאית שיצא לפועל בחטא ונגמר באסון שהמדינה לא ידעה כדוגמתו.

"ההורים השכולים מצפים ומקווים שייעשה צדק בבית המשפט ומחזקים את אנשי הפרקליטות בעשייתם והם לא ישקטו עד שימוצה הדין עם ראש המכינה ומנהלה ועם כל הגורמים הנוספים שמתחמקים מאחריותם לאסון".