עומר שאקיר
צילום: אי-פי

העליון החליט: פעיל Human Rights Watch עומר שאקר יגורש מישראל בתוך 20 יום

בית המשפט העליון: פעל אקטיבית ושיטתית לקידום חרמות על ישראל. השר דרעי על ההחלטה: "אני שמח שבית המשפט קיבל את עמדתי, יידע כל מי שפועל נגד המדינה שלא נאפשר לו לחיות או לעבוד כאן"
אמוץ שפירא
05 בנובמבר 2019
11:51

פעיל Human Rights Watch בישראל עומר שאקר נדרש לעזוב את ישראל בתוך 20 יום: כך קבע היום (שלישי) בית המשפט העליון. בין היתר כתבו השופטים בהחלטתם כי שאקר "פעל אקטיבית ושיטתית לקידום חרמות על ישראל". בכך דחה העליון את הערעור שהגיש הארגון ושאקר על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים.

שר הפנים אריה דרעי, שהחליט על ביטול אשרת השהייה של שאקיר במאי 2018, הגיב להחלטה: "אני שמח שבית המשפט קיבל הבוקר את עמדתי שלא להאריך את אשרת שהייתו של עומר שאקיר, מראשי תנועת ה-BDS, בשל תמיכתו בפעילות החרם נגד ישראל. יידע כל מי שפועל נגד המדינה שלא נאפשר לו לחיות או לעבוד כאן". 

בהחלטת השופטים נכתב כי שאקר פעל במסגרות שונות לקידום ה-BDS: "אותו הציג כדרך זמינה, אפקטיבית ומוסרית לשינוי מאזן הכוחות בין ישראל לפלסטינים, ולקידום פתרון צודק לסכסוך". השופט ניל הנדל דחה את הטענה של ארגון Human Rights Watch, לגבי השיקולים הזרים שביסוד החלטת דרעי, ואמר כי לא מדובר בניסיון מוסווה לפגוע בארגון.


באפריל 2019 דחה בית המשפט המחוזי בירושלים את ערעורו של שאקר על החלטת שר הפנים וקבע כי הוא יגורש מישראל בתוך חודש. זאת לאחר שנקבע כי הוא ממשיך לקרוא באופן פומבי לחרם על ישראל, ובה בעת הוא מבקש שתפתח לו את שעריה.

שאקר הביע תמיכה בעודו שוהה במדינה, בהחלטת אתר התיירות Airbnb להסיר פרסום של נכסים ביהודה ושומרון. בית המשפט קיבל את עמדת המדינה שזו קריאה לחרם על ישראל. שאקר הודיע כי יערער על ההחלטה לבית המשפט העליון, וציין: "זהו מסר מזעזע של בית המשפט. מי שבסכנה היא נשמתה של ישראל".

בסוף חודש ספטמבר דן בית המשפט העליון בערעור. בא כוחו של שאקר ושל הארגון Human Rights Watch, עורך הדין מיכאל ספרד, טען בדיון כי הארגון לא קורא לחרם. לדבריו, חלק מהתבטאויותיו של שאקר נוגעות לקריאה לחברות להימנע מפעילות עסקית שתורמת להפרת זכויות, כמו קריאתו ל-Airbnb, אך לא מדובר בקריאה לחרם.