רצועת עזה
צילום: פלאש 90

נתניהו: "ג'יהאד יכול להפסיק את הירי – או לספוג"

רה"מ דיבר בפתח ישיבת הממשלה. השר בנט: "מי שמאיים עלינו – לא בטוח שיעבור את הלילה"
כרמלה מנשה
13 בנובמבר 2019
10:00
עודכן ב 10:36

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (רביעי) שלח ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר מאיים לג'יהאד האסלאמי. לדברי ראש הממשלה: "אנחנו ממשיכים להכות בג'יהאד לאחר שחיסלנו את המפקד הבכיר של הארגון ברצועה. הוא היה אחראי לרוב הפיגועים שיצאו מהרצועה. אמרתי אתמול שפנינו לא להסלמה אבל אנחנו נגיב על כל תקיפה. מוטב שהג'יהאד יבין זאת עכשיו לפני שיהיה מאוחר בשבילו. אני מבין שהם מתחילים להבין זאת. אנחנו נחושים להילחם ולהגן על עצמנו". 

נתניהו הוסיף: "אם הם חושבים שהירי הזה יפגע בנחישות שלנו - הם טועים. הם יכולים להפסיק את התקיפות או להמשיך לספוג. אנחנו רואים שמי שמקשיבים לפיקוד העורף לא נפגעים - מבקש להמשיך להקשיב. נמשיך לעשות הכל כדי להגן על ביטחון ישראל".

על פי משרד הבריאות הפלסטיני, מתחילת סבב הלחימה נהרגו 18 פלסטינים, רובם חמושים המשתייכים לזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. 

מוקדם יותר, שר הביטחון החדש נפתלי בנט התייחס לראשונה לסבב הלחימה בין ישראל לבין הג'יהאד האסלאמי. לדברי בנט, "הבוקר אנחנו שולחים מסר ברור לכל אויבינו, בכל הגזרות: מי שמתכנן לפגוע בנו ביום, לעולם לא יהיה בטוח שיעבור את הלילה. הייתם ותישארו על הכוונת. מפקדי צה"ל, ובראשם הרמטכ"ל, לצד ראשי זרועות הביטחון, עושים הכל כדי שכולנו נוכל להמשיך לישון בשקט".

בנוגע לחיסולו של בהא אבו על עטה אמר שר הביטחון: "אתמול לפנות בוקר ביצעו צה״ל וכוחות הביטחון פעולה חיונית לביטחון ישראל. בהאא אבו אל-עטא היה אדריכל טרור של הג׳יהאד האיסלאמי שפעל נגד אזרחי ישראל. הוא חוסל. עשינו את זה אתמול, ולא נהסס לפעול גם בעתיד".

בתוך כך, בצה"ל מעריכים הבוקר כי הג'יהאד האסלאמי ימשיך בירי לעבר יישובי ישראל. דובר צה"ל הדי זילברמן העריך כי הירי "יהיה יותר סדור עם תוכניות אש פחות ספורדיות".

"הג'יהאד מתנהל בצורה מדודה ומנהל את משק הרקטות שלו למספר ימי קרב", אמר זילברמן. "אנחנו מעריכים שתהיה התאוששות קלה מהפגיעה בהנהגת הארגון". בנוסף אמר זילברמן כי בג'יהאד ממשיכים לנסות לבצע ירי נ"ט וצליפה, ולא רק לשגר רקטות. זילברמן אמר כי מתחילת הסבב נורו כ-220 רקטות לעבר ישראל, והוסיף כי בצה"ל עיבו את מערך ההגנה באזור גוש דן.