הפגנות בגבול רצועת עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בכיר בחמאס לכאן חדשות: אין הבנות על הסדרה עם ישראל

לדברי הבכיר, כל עוד אין הסכם חתום – ההבנות יהיו לא מחייבות. דיווחים בעזה: ישראל תאפשר להכניס לרצועה פריטים שהעברתם נאסרה, ביניהם צמיגים וסירות דיג
גל ברגר
29 בדצמבר 2019
22:33

בכיר בחמאס אמר היום (ראשון) לכאן חדשות כי מבחינתם אין התקדמות בהסדרה עם ישראל. לדבריו, אין הבנות או חילופי הצעות בין המצרים. הוא הוסיף שכל עוד אין הסכם כתוב, כל הסכמה תהיה שברירית ולא מחייבת. הדיון בנושא צפוי להימשך בשבוע הקרוב. 

בד בבד, התקשורת בעזה דיווחה כי ממחר תתיר ישראל להכניס לרצועה צמיגים חדשים, פריטים שהעברתם נאסרה לפני קרוב לשנתיים, עם תחילתן של ההפגנות ליד גדר המערכת. הסוחרים בעזה יוכלו לשוב ולקנות צמיגים באמצעות ישראל תמורת הזדכות על צמיגים ישנים.

בנוסף לכך דווח כי ישראל גם תאפשר להכניס לרצועה סירות דיג, אוטובוסים ודשן חקלאי, ותאפשר ייצוא של מאות טונות של תות שדה לתחומה. המהלך בא על רקע ההודעה שההפגנות ליד גדר המערכת יופסקו למשך שלושה חודשים לפחות. 

מוקדם יותר היום הודיע חמאס שתפס חוליה של משתפי פעולה עם ישראל שסייעה לחיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי, בהאא' אבו אל-עטא בחודש שעבר. לפי חמאס, בחוליה שנתפסה היה קצין במנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית בשם שעבאן עבדאללה אל-ר'רבאווי שעקב אחרי אבו אל-עטא והעביר מידע עליו לישראל. 

בעקבות הדיונים בנושא ההסדרה בקבינט המדיני-ביטחוני צור גולדין, אחיו של חלל צה"ל הדר גולדין, שגופתו נמצאת בידי חמאס בעזה, תקף בכאן רשת ב את את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון נפתלי בנט. לדבריו, ההסדר המסתמן הוא "מתן כופר ושוחד לראשי חמאס, כניעה לטרור, והפקרת חללי צה"ל ותושבי הדרום".