ירי הרקטות בבגדאד

עיראק: רקטות נורו לעבר בסיס צבאי ליד שדה התעופה של בגדאד

מנגנוני הביטחון במדינה מדווחים על פצועים במקום. הרקטות נורו לעבר בסיס שבו נמצאים כוחות אמריקניים ועיראקיים. מוקדם יותר דווח שסולימאני התווה את התוכנית לתקיפת השגרירות בבגדאד
רועי קייס וגיא מעיין
02 בינואר 2020
22:31
עודכן ב 01:11

שלוש רקטות נפלו הלילה (שישי) בקרבת בסיס משותף של כוחות אמריקניים ועיראקיים ללוחמה בטרור, שנמצא דרומית לנמל התעופה הבינלאומי של בגדאד. מנגנוני הביטחון בבירת עיראק מדווחים כי מספר אזרחים נפצעו כתוצאה מנפילת הרקטות בקרבת מסוף המטענים בנמל התעופה הבינלאומי ושני כלי רכב עלו באש. 

במקביל לתקיפה צייץ שר ההגנה האמריקני מייק אספר והזהיר את איראן וזרועותיה בעיראק כי ארצו לא תסבול התקפות נוספות כנגד כוחותיה, ותגיב על כל פרובוקציה. דברים דומים אמר מוקדם יותר אספר בראיון לרשת פוקס.

מוקדם יותר דיווח הערוץ האמריקני בשפה הערבית, אל-חורה, כי מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, הוא זה שהתווה את התוכנית לתקוף את השגרירות האמריקנית בבגדאד השבוע.

מקורבים לבכיר ביטחוני בעיראק ולמפקד במיליציות הפרו-איראניות אמרו לערוץ כי התוכנית גובשה בשיתוף פעולה עם בכיר בממשל בבגדאד, שיש לו סמכויות בתוך האזור המאובטח בבירה העיראקית, שבו שוכנת השגרירות. לפי הדיווח, בישיבה של בכירי המיליציות הפרו-איראניות, שבה תוכננה ההתקפה על השגרירות, השתתפו קצין בכוח קודס, סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות, ומזכיר המיליציה הפרו-איראנית, גדודי חיזבאללה.

שר ההגנה של ארצות הברית, מארק אספר, אמר היום כי אם ארצו תקבל התרעה על תכנון תקיפה נגדה, היא תנקוט אמצעי הגנה. "נפעל למנוע כל ניסיון של איראן או שלוחותיה לפגוע באנשינו", אמר בריאיון ל"פוקס ניוז".

לדבריו, "אנו בטוחים בהגנה הקיימת בשגרירות, אך כוח עזר נוסף לאבטחת נציגנו בהתבסס על מקרי עבר". אספר הוסיף כי אם מישהו ינסה לתקוף את מתחם השגרירות "זה יהיה יום רע מאוד עבורו". אספר מתח בריאיון ביקורת על ממשלת עיראק וטען כי לא נראה שנקטה בדי אמצעים נגד המילציות.

אתמול נחתו כוחות אמריקניים ראשונים בבגדאד. קודם לכן אמר שר ההגנה האמריקני כי "וושינגטון תשלח לאזור כ-750 חיילים באופן מיידי".