אהרן רמתי החשוד בניהול הכת בירושלים

הותר לפרסום: אהרן רמתי הוא החשוד בניהול הכת בירושלים

השופטת דחתה את ערעורו של רמתי, מנהל סמינר באר מרים, וקבעה כי יש אינטרס ציבורי בפרסום שמות החשודים. קרובת משפחה של שתי אחיות שחיו בכת סיפרה לכאן רשת ב על חוסר האונים: פנינו למשטרה עם הוכחות – זה לא הספיק להם, הם רצו שאחת הנשים תבוא להעיד בעצמה
סולימאן מסוודה
14 בינואר 2020
12:51
עודכן ב 15:44

פרשת הכת בירושלים: בית המשפט המחוזי בירושלים התיר היום (שלישי) לפרסום כי מנהל סמינר באר מרים בבירה, אהרן רמתי, הוא הרב החשוד שניהל כת והחזיק עשרות נשים וילדים בתנאי עבדות, עושק וניצול מיני. השופטת מרים ליפשיץ אמרה כי יש אינטרס ציבורי בפרסום שמו. מעצרו של רמתי הוארך אתמול בשבעה ימים. הוא מכחיש את המעשים המיוחסים לו ואומר כי אינו יודע מדוע נעצר. 

פרקליטו של רמתי, עו"ד גבי טרנשווילי, אמר בתגובה להחלטת בית המשפט: "זה מה שנקבע מטבע הדברים כשמדובר בחקירה רחבת היקף עם פוטנציאל להגיע לנפגעים נוספים. אני סבור אחרת, ושהיה מקום להשאיר את איסור הפרסום בגלל שהוא בעבר נחשד באותן עבירות ולא יצא מזה שום דבר, ולא הוטחו בו כל החשדות. אני מחכה לרגע שיטיחו בפניו את החשדות כדי שהוא יוכל לתת תשובות והסברים".

קרובת משפחה של שתי נשים שחיו בתנאי עבדות וניצול בכת הירושלמית סיפרה היום כי למרות שפנו למשטרה כמה פעמים עם עדויות והוכחות על פעילות בלתי חוקית שמתנהלת בסמינר הנשים בבירה – לא נפתחה חקירה בנושא.

בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמרה האישה: "הבאנו ראיות שהנשים בכת חותכות את עצמן עם סכין יפנית, שהן חוזרות עם סימנים כחולים, שיש הוכחות ברורות שהרב שכר בלניות לא חוקיות מטעמו שפותחות להן את המקוואות, שהן מנוצלות. מה אתם מחכים? המשטרה השיבה שזה לא מספיק. שהם צריכים שמישהי מתוך הכת תעיד".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

קרובת המשפחה סיפרה כי הנשים, שתי אחיות, נמצאות בכת כבר תשע שנים: "לפני תשע שנים אחת הבנות עברה משבר. בעקבות המשבר היא חיפשה אוזן קשבת. חברה המליצה לה על מקום שהיא תוכל לישון שם. היא רצתה להתנתק מהעולם ולחזור למציאות אחרי שקט מהסביבה. מה שקרה זה שאחרי שהיא הגיעה לשם, התחילו להפעיל עליה לחצים להישאר. היא הייתה קטינה".

היא הוסיפה כי הלחצים היו קשורים במניפולציות שהפעיל עליהן רמתי: "מדובר בלחץ חברתי. מנהיג הכת אמר להן שכל מי שמצליחה להביא נשים לסמינר מצילה נפשות מהעולם ותתקרב אליו. ככה היא תוכל לקבל איתו יותר זמן איכות, יותר יחס ממנו. כמובן שהן נלחמות להשיג את זה".

על האחות הצעירה שהגיעה בעקבות הבכורה היא הוסיפה: "היא הגיעה בעקבות הגדולה. הבכורה יצרה איתה קשר וגרמה לה להגיע כאילו לביקור, ואז השאירה אותה שם. היא גם הייתה קטינה".

בידוד מהמשפחה, עונשים גופניים

קרובת המשפחה סיפרה כי תנאי החיים בכת היו גרועים: "זוועה. אנחנו יודעים בוודאות, זוועה. יש הרבה בידוד מהמשפחה, מהחברה. כל ניסיון ליצור איתן קשר מלווה בתקיפה מילולית מאוד אגרסיבית מצדן.  ראש הכת חיתן אותן בלי ידיעת המשפחה, בלי שיתוף הפעולה של המשפחה. גם כשניסינו לברר דאגו לטשטש את הפרטים, היום יש לשתיהן ילדים".

עוד הוסיפה: "הן חיו בתת חיים חד משמעית. בפעמים שכן נפגשנו הצלחנו להוציא חומרים על המקום – כולל תמונות של המדרשה. הן ישנו על הרצפה, מלא בנות בלי מיטות. גם מים חמים לא היה להן".

"הן לא ניסו לברוח, הוצאנו אותן בצווים של בית משפט. יותר מזה, הן חזרו בריצה למרות האיסור. הוא ידע בעורמה איך לעקוף את החוק"

בהמשך העידה קרובת המשפחה כי רמתי דרש מהבנות לדווח על מיקומן באמצעות מסרונים בכל פעם שהן לא היו בסמינר: "היו להן סימנים כחולים על הידיים, היו סנקציות. הבאנו למשטרה הוכחות, זה לא הספיק להם". קרובת המשפחה הוסיפה כי הן היו נוהגות לפקוד את המקווה – גם הנשים הרווקות – עם בלניות מתחזות שהשיגו את מפתחות המקום במרמה: "היו שם בלניות מטעמו שהשיגו את המפתחות של המקווה במרמה. הוא שולח אותן לטבול במקוואות כדי שהן יהיו טהורות בשבילו. הן נשארו שם לא מתוך בחירה. בן אדם שנמצא בכת אין לו בחירה חופשית. הנפש שלו שבויה בידיים של המנהיג".

לפני המעצר של רמתי, המשפחה הצליחה להוציא את האחיות באמצעות צו של בית משפט – אך על אף צו ההרחקה, הן חזרו לסמינר: "הוצאנו אותן בצווים של בית משפט. יותר מזה, הן חזרו בריצה למרות האיסור. ראש הכת ידע בעורמה איך לעקוף את החוק. למשל, לעצור בן אדם ברחוב ולבקש שיחת טלפון. את בחיים לא תחשבי שלבן אדם יש צו של בית משפט שהוא מתקשר למספר שאסור לו. מי שלא עושה כרצונו מורחקת".

על הפחד בעדותה היא מספרת: "אני חוששת. הבן אדם הזה הוא מניפולטור. הוא פוגע בכל מי שמדבר ומתנגד לו. בסבב הקודם של העדויות – כל מי שהעיד נגדו נפגע".