פלסטינים בחברון שורפים את דגל ארה"ב, השבוע
צילום: אי-פי

ראשת ה-CIA ביקרה בחשאי ברמאללה יום אחרי הכרזת תוכנית טראמפ

פרסום ראשון: ג'ינה הספל נועדה עם ראש המודיעין מאג'ד פארג', אז הועבר לה המסר - הקשר בין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לאמריקנים לא ייפגע
גל ברגר
01 בפברואר 2020
20:05

פרסום ראשון: ראשת ה-CIA ג'ינה הספל ביקרה שלשום (חמישי) בחשאי ברמאללה, יום אחרי ההכרזה על תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. הספל נפגשה עם בכירים פלסטינים, אז גם נמסר לידיה האיום הפלסטיני לנתק את הקשרים הביטחוניים עם ישראל וארצות הברית.

ביקורה של הספל עסק בתגובה הפלסטינית לתוכנית טראמפ. ראשת ה-CIA לא נפגשה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אלא עם ראש המודיעין מאג'ד פארג'. המסר הפלסטיני שהועבר לה בפגישה: הקשר בין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ל-CIA יימשך ולא ייפגע. יצוין כי התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית עודנו נמשך.


על פי מקורות פלסטיניים, הספל נועדה בביקורה גם עם בכירים בישראל. ארצות הברית לא הפשירה עדיין סיוע בסך 180 מיליון דולר שהקונגרס האמריקני אישר להעביר למנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית.

הליגה הערבית דחתה היום את תוכנית טראמפ וקוראת שלא לשתף עמה פעולה. בתום כינוס שרי החוץ הערבים בקהיר פורסמה הודעה ובה נאמר כי היוזמה האמריקנית אינה מתאימה להשגת שלום־קבע צודק וכולל, ואינה עונה על מינימום השאיפות והזכויות של העם הפלסטיני. הליגה הערבית הדגישה כי הבסיס לשלום הוא הגעה לפתרון שתי המדינות במשא ומתן והקמת מדינה פלסטינית ריבונית בגבולות 67' שבירתה מזרח ירושלים. הליגה גם מזהירה את ישראל שלא לממש את סעיפי התוכנית בכוח.

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר בכינוס כי ישראל אינה מדינה יהודית. לטענתו, בישראל יש כשני מיליון רוסים נוצרים. עוד טען כי גם בקרב העולים מאתיופיה יש מעט מאוד יהודים.

ג'ייסון גרינבלט, לשעבר השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, מתח ביקורת על התבטאויותיו של אבו מאזן נגד תוכנית טראמפ, וציין כי היא נועדה ליצור עתיד טוב יותר לפלסטינים. גרינבלט הוסיף שאיש בכינוס של הליגה הערבית בקהיר לא דיבר על אחת הבעיות הגדולות של הפלסטינים - חמאס והגי'האד האסלאמי.