אוחנה, אלדד ומנדלבליט
צילום: פלאש 90, משרד המשפטים

מקורבי מנדלבליט: מינוי דן אלדד למ"מ פרקליט המדינה - פוליטי

בסביבת היועץ המשפטי לממשלה תקפו את החלטת שר המשפטים אוחנה למנות לממלא מקום פרקליט המדינה את דן אלדד ואמרו שמדובר במינוי פוליטי. מקורבי אוחנה הדפו את הביקורת ואמרו: המינוי כבר בתוקף
אמוץ שפירא
03 בפברואר 2020
08:17

גורמים בסביבת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתחו הבוקר (שני) ביקורת על החלטת שר המשפטים אמיר אוחנה למנות את דן אלדד לממלא מקום פרקליט המדינה. הגורמים הגדירו את המינוי שנעשה כחודש לפני הבחירות "מינוי פוליטי" וטענו שהיועץ סבור שיש מניעה משפטית במינוי.

מקורבים לשר אוחנה הדפו את ביקורת היועץ המשפטי, ומסרו כי המינוי נכנס לתוקף עם ההודעה לתקשורת אתמול בערב. בסביבת אוחנה הדגישו כי אלדד, ראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עובד בה 27 שנים והוא בעל ניסיון רב בתיקים כלכליים וביטחוניים.

מנגד, בסביבת מנדלבליט חזרו על הטענות שהשמיעו בחודש דצמבר, כשאוחנה בחר באורלי בן-ארי גינזברג לתפקיד, ואמרו שלממלא מקום פרקליט המדינה ראוי למנות את אחד המשנים לו או אחד מפרקליטי המחוזות.

עורך הדין נבות תל צור, מבכירי עורכי הדין בישראל שייצג בעבר את ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, אמר בריאיון לתמר אלמוג ורועי שרון בכאן רשת בי "אני חושב שמדובר במינוי ראוי ביותר של פרקליט בכיר, ולא יעלה על הדעת להכתים מינוי כזה בגלל מאבקים אחרים".

האזינו לריאיון עם נבות תל צור בכאן רשת ב

ביחס לקשר בין המינוי לבין תיקי נתניהו אמר תל צור כי "המחשבה שכל הפרקליטות וכל בעלי התפקידים מגויסים לטפל בתיק אחד חשוב ותקדימי, והכול יוכרע סביב הדבר הזה – הרעיון שזה התיק היחיד על המדוכה הוא רעיון הזוי וחסר שחר".

"אני לא מאושר מההתבטאויות של שר המשפטים", הדגיש תל צור. "אבל כשמדובר במינוי ראוי של אדם בעל שיעור קומה כאלדד, היה צריך לכבד ולהניח את המאבקים הפנימיים בצד. אפשר היה להפחית את גובה הלהבות ועדיף היה פתרון מוסכם אך זה לא קרה. האחריות על גובה הלהבות מכאן והלאה היא על שני הצדדים, ואני לא רואה את המבוגר האחראי".

מאז פרש מתפקידו הפרקליט הקודם שי ניצן בחודש דצמבר משמש סגנו שלמה (מומי) למברגר כממלא מקומו בפועל מתוקף תפקידו כמשנה. השר אוחנה בחר בפרקליטה אורלי בן ארי-גינזברג, המשנה לפרקליטת מחוז מרכז לתפקיד הבכיר, אך זו החליט לוותר על המינוי נוכח הסערה הציבורית שעורר.