נתב"ג, היום
צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

בעקבות התפשטות קורונה: ישראל סוגרת גבולות

בהמלצת משרד הבריאות: נאסרה כניסת זרים מתאילנד, סינגפור מקאו והונג קונג • חשש במשרד החוץ: מדינות באסיה "יתנקמו" בישראל דיפלומטית על אזהרות משרד הבריאות - אזהרות מהסוג שאף מדינה לא הוציאה | עדכונים שוטפים
כתבי כאן חדשות
17 בפברואר 2020
20:19
עודכן ב 21:32

נגיף קורונה: שר הפנים, אריה דרעי, הודיע היום (שני) כי בהמלצת משרד הבריאות ישראל תסגור את גבולותיה ולא תאפשר כניסת זרים מתאילנד, הונג קונג, מקאו וסינגפור. הסיבה להחלטה - הקושי בבידודם של אזרחים זרים שמגיעים לארץ ממדינות שבהן יש את הווירוס. ההנחיות לא חלות על זרים שעברו באותן מדינות בטיסות קונקשן.

שני ישראלים שהיו בנופש במזרח באו במגע קרוב עם חולי קורונה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב כי השניים חזרו לישראל ונכנסו לבידוד, אך לפני כן שהו באזורים ציבוריים בארץ. משרד הבריאות עוקב אחריהם בדריכות וביצע בדיקות בכל יומיים. בבדיקה שנערכה להם אתמול, התגלה כי הם בריאים וביומיים הקרובים ייערכו להם בדיקות נוספות על מנת לוודא שלא לקו בקורונה. במקביל, העריך המשרד האמריקני לבקרת מחלות כי הנגיף לא צפוי לעבור בשנה הקרובה. 


בתוך כך, בחדשות הערב דווח כי לבקשת משרד הבריאות, הגיש משרד החוץ חוות דעת ולפיה המגבלות הנוכחיות על מדינות מאסיה בשל הקורונה יגרמו לנזק דיפלומטי. במשרד הבריאות התעלמו מההמלצה. החשש של משרד החוץ: מדינות באסיה "יתנקמו" בישראל דיפלומטית על אזהרות משרד הבריאות - אזהרות מהסוג שאף מדינה לא הוציאה. 


נוסף על כך, משרד הבריאות לא נועץ עם משרדי ממשלה נוספים שאמונים על אינטרסים כלכליים עם מדינות אסיה - דוגמת משרד הכלכלה והמסחר, וגם משרד החקלאות. 50 עובדים מתאילנד, שהיו אמורים להגיע לישראל ולעבוד בחקלאות, לא עלו היום על טיסה, ובימים הקרובים צפויים ביטולים נוספים של קבוצות עובדים כאלה - מה שיסב נזק.

כדי למזער את הנזק, במשרד החקלאות מנסים למנוע עזיבת עובדים חקלאיים מתאילנד שמסיימים את החוזה בארץ. במשרד הבריאות אומרים כי מטרתם בהנחייה הנוגעת לתאילנד הייתה לדלל את מספר הנוסעים הישראלים כדי לא להביא להתפרצות המחלה. קיים חשש שחברת קתאי פסיפיק תבטל את טיסותיה לישראל.

גורמים בעולם התיירות מעריכים כי 1,500 עד 2,000 בני אדם מגיעים מהמזרח מדי יום ונכנסים להסגר מחשש להתפשטות נגיף קורונה בארץ. בעקבות צמצום וביטול הטיסות למזרח, אל על תיאלץ לפטר עובדים. חברת התעופה ספגה עד כה הפסדים של יותר מ-100 מיליון שקלים.


וגם - הנזק הכלכלי מהתפשטות הקורונה: על פי ההערכות, נמצאים בתאילנד אלפי מטיילים ישראלים שיידרשו לשהות בבידוד עם חזרתם לארץ. במשרדי הממשלה לא עוסקים עדיין בשאלת פיצוי העובדים והמעסיקים על אובדן ימי העבודה.

הערב התקיים במשרד הבריאות דיון על ההיערכות לאפשרות של הגעת קורונה לישראל בהשתתפות נציגי משטרה והמשרד לביטחון הפנים. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן יקיים ביום חמישי דיון חירום בהיערכות להגעת הנגיף לישראל בהשתתפות נציגי ארגוני החירום.

הדיון הזה התקיים במקביל לדיון במשרד הבריאות בהשתתפות נציגי המשרד לביטחון הפנים והמשטרה. במוקד שני נושאים: אחד - היערכות מבצעית בנמל התעופה בן גוריון ובמעברי הגבול.  נושא שני - אפשרות של התערבות משטרתית באכיפת צווי משרד הבריאות.

כרגע קיום צו הבידוד בנוי על הצהרה אישית וכל הפיקוח באחריות משרד הבריאות. אם יהיה שינוי, בהחלטת המשרד, ייתכן ותתבצע אכיפה משטרתית לקיום הצו וזו הסיבה שהחלו כבר היום לחלק מסכות לשוטרי סיור. נוסף על כך, יש כמה צעדים מידיים שיינקטו אם יהיה מקרה ראשון של קורונה - חלוקת ציוד מיגון נוסף לשוטרים, הקצאת כוחות משטרה לטיפול בנקודות חיכוך - אכיפת צווי משרד הבריאות,  עיבוי ותגבור מוקדי המשטרה 100 ו-110. רוב הצעדים עדיין תיאורטיים.

בהכנת הידיעה השתתפו: עמיחי שטיין, קטי דור, שרון עידן, ליאל קייזר ורועי ינובסקי