בני גנץ
צילום: פלאש 90

מ"מ פרקליט המדינה: תיפתח חקירה פלילית בפרשת הממד החמישי

גנץ הגיב להחלטה: "יש לי אמון רב במערכת אכיפת החוק, כל בדיקה שתהיה - מבורכת. אין סיפור פלילי" • בכירים במערכת אכיפת החוק הביעו תחושות קשות על התזמון והמהירות של ההחלטה • החקירה הוטלה על היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 • היועמ"ש: אתערב בנושא רק אם יהיו חשדות חדשים
צח שפיצן, יואב קרקובסקי, רועי ינובסקי ותמר אלמוג
20 בפברואר 2020
20:15
עודכן ב 22:56

ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד הודיע הערב (חמישי) כי תיפתח חקירה פלילית בנוגע לפרשת הממד החמישי - החברה שעמד בראשה יו"ר כחול לבן בני גנץ. בהודעתו של אלדד נכתב כי "לאחר שבחן את המסמכים, חוות דעת קודמות, וקיים ישיבות עם בכירים בפרקליטות, החליט ממלא מקום פרקליט המדינה להעביר את הנושא לחקירה פלילית".

במקביל, במערכת אכיפת החוק הביעו תחושות קשות אחרי ההחלטה על חקירה בעניין הממד החמישי – במהירות ובנסיבות שבהן התקבלה. בכירים תוהים מה הייתה הדחיפות לקבל את ההחלטה הזאת כעת, יממות אחרי תחילת הטיפול בנושא. בשיחות פנימיות בשעות האחרונות היו שתהו אם לא מדובר בשיקולים פוליטיים, ואפילו אם ההחלטה על החקירה הייתה עניינית – המסר המועבר לציבור הוא שהמינוי עליו התעקש שר המשפטים מול היועץ מוכיח את עצמו.


גנץ התייחס להחלטה בכנס בגני התערוכה: "יש לי אמון רב במערכת אכיפת החוק, כל בדיקה שתהיה היא מבורכת. אין שום סיפור פלילי בממד החמישי". יו"ר כחול לבן הוסיף כי המהלך הזה נובע מלחץ של הליכוד, שמנסה להסב את תשומת הלב של הציבור ממשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

נתניהו הגיב להחלטה בכנס הליכוד בבאר שבע: "בחקירה פלילית הכל פתוח. 50 מיליון שקלים מכספי הציבור, ארבעה מיליון מתוכם לא חזרו לציבור וגנץ קיבל משכורת עתק - עד היום זה לא נחקר. לא חקרו את המשמעות הביטחונית של המידע שהממד החמישי הוציאה לחו״ל. הציבור חייב לדעת את האמת". 

החקירה הוטלה על היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433. בשל כך ניתן להסיק כי החומרים של הפרקליטות מתמקדים בעבירות של מנהלי הממד החמישי, וכנראה לא באנשי משטרה. אם חומרי החקירה אכן היו מתמקדים במשטרה - המשימה הייתה מוטלת על המחלקה לחקירות שוטרים. 

מוקדם יותר פנתה מפלגת הליכוד אל ממלא מקום פרקליט המדינה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית. בפניית המפלגה נכתב: "חייב כללים אחידים. כשדובר בנתניהו, זכות הציבור לדעת הייתה לפני הבחירות, וכשמדובר בגנץ - זכות הציבור לדעת היא רק אחרי הבחירות". 


היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השיב הערב לקריאת הליכוד והודיע כי הוא הנחה את אלדד לגבש את המתווה המתאים להמשך הטיפול בנושא. לדבריו, אם יהיו חשדות חדשים שיצדיקו את התערבותו של מנדלבליט - הם יובאו להכרעתו. המשמעות היא שאין חשדות באשר הם נגד נבחרי ציבור, ובכללם גנץ.

הבוקר התייחס גנץ לפרשה וטען כי לחץ פוליטי הוביל לפתיחתה. בריאיון לירון דקל בכאן רשת ב הוא הוסיף: "אני פתוח לכל בדיקה, משוכנע בניקיון כפיי. אני שקוף לסיפור הזה ורגוע לחלוטין. זה בסך הכול ספין והכול בסדר".

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר כחול לבן בכאן רשת ב