צוותים לטיפול בישראלים בבית החולים שיבא
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

משרד החוץ הוציא אזהרות מסע ליפן, קוריאה הדרומית ותאילנד

משרד החינוך הודיע על השהיית יציאת משלחות של תלמידים לפולין • מי שחזר מאיטליה, אוסטרליה וטייוואן ומפתח תסמיני מחלה - צריך להיבדק מחשש לקורונה
כתבי כאן חדשות
23 בפברואר 2020
11:24
עודכן ב 18:40

נגיף קורונה: משרד החוץ הוציא היום (ראשון) אזהרות מסע ליפן, קוריאה הדרומית ותאילנד בעקבות התפשטות נגיף קורונה במדינות המזרח-אסיאתיות. משרד הבריאות עדכן היום את ההנחיות שלו עקב הנגיף. החוזרים מסין, הונג קונג, תאילנד, יפן, סינגפור, דרום קוריאה, טייוואן, איטליה, אוסטרליה או מקאו ומפתחים תסמיני מחלה - חייבים ללכת להידבק. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יעקב ליצמן ושר החינוך רפי פרץ נועדו עם מנכ"לי בתי החולים בדיון חירום בעקבות ההתפתחויות ביממה האחרונה.

מועצת גוש עציון הודיעה כי בוטלה הגעת התיירים הדרום-קוריאנים אל המדרשה ביישוב. זאת לאחר שנודע כי צה"ל נערך להכשיר מתקן של חיל החינוך והנוער ביישוב שליד ירושלים, כדי לאכלס בו תיירים החשודים כנשאי קורונה. התושבים עתרו לבג"ץ נגד שר הבריאות, שר הביטחון וצה"ל כדי להביא לביטול ההחלטה.

משרד החינוך הודיע כי ישהה את כל מסעות התלמידים לפולין החל מהיום ועד ה-4 במארס. השר פרץ אמר: "אני מבקש להדגיש, בכל המשבר הנוכחי, משרד החינוך פועל אך ורק לפי הנחיות משרד הבריאות. זה נכון לגבי בתי הספר שבאו במגע עם הקוריאנים וזה תקף גם לגבי המסעות לפולין".

השר ליצמן ביקש לבטל את מרתון תל אביב מחשש שיגיעו משתתפים הנגועים בקורונה לארץ. נתניהו ביקש לבחון זאת. בד בבד, תלמידים מבית הספר "טוביהו" בבאר שבע, שבו לומדים עשרות תלמידים שנמצאים בבידוד אחרי שבאו במגע עם הקבוצה מקוריאה הדרומית, ניסו לעלות לאוטובוס מבית הספר - הנהג הבחין במסיכות על פניהם ולא עצר: "זה כבר לא פחד, זה פשוט מגעיל".


מנכ"ל משרד הבריאות משה בר-סימנטוב אמר היום: "אנחנו נערכים להתפשטות המונית של הנגיף בקהילה. אני חרד ממה שקורה באיראן. זה עלול להשפיע עלינו, אולי דרך ארץ שלישית. חלון ההזדמנויות להתמודד עם זה גלובלית הולך ונסגר. ייתכן שעוד יש סיכוי להכיל את הנגיף, אבל אני רואה את המאמצים שאנחנו והעולם עושים - ואני לא אופטימי".

לאחר ש-30 תלמידים בלבד הגיעו היום לבית הספר, עמית אחד התלמידים שנמצא בבידוד סיפר לכאן חדשות כי "אני מעדיף ללכת ללימודים מאשר לגלות שיש לי חשד להידבקות בווירוס". הוא הוסיף: "בימים האחרונים אני עם קצת צינון ושיעול אבל זה לא משהו קריטי, אני לא חושב שזה קשור".

עמית סיפר על המפגש עם קבוצת הצליינים מקוריאה הדרומית: "היינו במקום פתוח, והיו ילדים שישבו לידם, אבל רק חמש דקות. בכלל לא בדקו אותי עדיין, קיבלתי את ההודעה אתמול. אמרו לנו להיות בבידוד ושאסור לצאת ממנו". בד בבד, אחד התלמידים מקריית חיים, הגיע לבית החולים רמב"ם בחיפה ושוחרר חזרה לביתו.

מוקדם יותר היום, ממשלת קוריאה הדרומית הגישה תלונה לישראל בעקבות ההחלטה לאסור על אזרחיה להיכנס לארץ. לאחר שנחסמה כניסת 130 הקוריאנים אמש, שכבר הגיעו לנמל התעופה בן גוריון. ממשרד החוץ בסיאול נמסר: "הבענו בפני ישראל צער על ההחלטה ודרשנו שזה לא יקרה שנית". שר החוץ ישראל כץ אמר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי לא הייתה ברירה אחרת.

בתוך כך, 12 לוחמי מג"ב שהיו במערת המכפלה בזמן שהיית הקבוצה הקוריאנית הוכנסו לבידוד בביתם בהוראת מפקדם. ההחלטה התקבלה לאחר תשאולם ובדיקת מצלמות האבטחה שהוכיחו כי שהו בקרבה אליהם".

מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, פרופסור שלמה מור-יוסף, התייחס הבוקר להתפשטות נגיף קורונה בעולם ואמר כי אין כרגע הנחיה לסגור את הגבולות לתיירים נוספים אך "המצב דינמי". בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר: "בהמלצת משרד הבריאות כרגע מה שעומד על הפרק אלו המדינות יפן וקוריאה הדרומית.