מליאת הכנסת ריקה

ביקורת מימין על בג"ץ: "הדמוקרטיה גוססת לאט"

שמולי גיבה את הפסיקה בריאיון לכאן רשת ב: "בנסיבות העניין בג"ץ קיבל את ההחלטה הנכונה". הוועדה המסדרת תתכנס ב-11:30 לדיון על כינוס המליאה לבחירת יו"ר כנסת. ח"כים בכחול לבן: אשכנזי הביע תסכול מכך שאין ממשלת אחדות
יערה שפירא וזאב קם
26 במרץ 2020
08:22

במערכת הפוליטית הגיבו להחלטת בג"ץ הלילה (חמישי) שקבעה שחבר הכנסת עמיר פרץ יהיה יושב ראש כנסת זמני, ומליאת הכנסת תתכנס לבחור את יושב הראש הקבוע. שרת המשפטים לשעבר חברת הכנסת איילת שקד כתבה כי "בג"ץ פשוט המציאו סעד לא קיים והורידו פקודה למחוקק כיצד להתנהל. זה נעדר כל בסיס משפטי. הם עקפו את התקנון, עקפו את החוק ועקפו את חוק היסוד. כמו שלימדו אותנו בשמאל, הדמוקרטיה גוססת לאט".

חבר הכנסת אורי מקלב, החבר בוועדה המסדרת שתתכלס ב-11:30 כדי לקבוע את כינוס המליאה, הגיב לפסיקה ומסר: "בית המשפט מאבד את האמון של אזרחי ישראל, נוטפת מהשופטים יהירות בזויה, קלונם צף החוצה. אם חשבו שופטי בית המשפט לשבור את רוחו של יו"ר הכנסת אדלשטיין הם טועים. אדלשטיין למוד ניסיון משטרים דיקטטורים, אלו לא מרתיעים אותו. רק נחישות כזו שלו היא התשובה האמיתית לדיקטטורה השיפוטית. במקום אחר שופטים אלו היו נעמדים לדין, אדלשטיין הפך מאסיר ציון לאסיר בג"ץ".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הצטרף לביקורת על פסיקת בג"ץ וצייץ בטוויטר: "בג"ץ ממשיך לדהור אל הקיר ומעמיק בחוסר אחריות את המשבר החוקתי שאנחנו בעיצומו. טיבה של יהירות שהיא חוזרת כמו בומרנג. לאורך זמן הכנסת לא תישאר אדישה להתערבות הגסה של בג"ץ בענייניה והיא תשים לכך סוף. נדמה שאין איש אחד במחנה הימין שלא מבין היום, באדיבותו של בג"ץ, שזה חייב לקרות, ומהר".

מנגד בגוש המרכז-שמאל בירכו על ההחלטה. חבר הכנסת מיקי לוי הגיב וכתב: "בג״ץ עשה היום את הדבר המתבקש והבסיסי בדמוקרטיה – אכיפת פסיקה שיפוטית שראש מערכת שלטונית סירב בהפגנתיות לקיים. אדלשטיין פשוט לא הותיר בפני בג״ץ ברירה באופן המביש בו בחר לסיים את כהונתו וטוב ששופטי בג״ץ הסירו מעל הכנסת את החרפה הזו. על הכנסת להתכנס מחר בהקדם האפשרי ולבחור יושב ראש חדש".

חבר הכנסת איציק שמולי אמר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי "בנסיבות העניין בג"ץ קיבל את ההחלטה הנכונה. עם כל הערכה ליולי, הוא לא רק ביזה את בג"ץ אלא והוא חתר תחת יסודות הדמוקרטיה. אם הוא לא שומע לפסיקה אז מי כן יישמע? הכי חשוב שהכנסת תחזור לפעול".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ שמולי

בעקבות פסיקת בג"ץ כי ותיק חברי הכנסת עמיר פרץ יכהן כיו"ר זמני, ובסמכותו לפנות לוועדה המסדרת כדי לכנס עוד היום את מליאת הכנסת – על אף שזהו אינו יום עבודה רגיל במשכן, תתכנס הוועדה המסדרת ב-11:30 לצורך קידום התהליך. הוועדה תאשר את כינוס המליאה כדי לבחור יושב ראש קבוע. 

המגעים לאחדות מתחדשים

חברי כנסת מכחול לבן מספרים שהשבוע הביע  כעס ותסכול מכך שעדיין לא התקבלה ההחלטה להקים ממשלת אחדות, כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בשיחות מסדרון שקיימו אותם חברי כנסת עם אשכנזי, הם מעידים שהוא דחק בהם להפעיל לחץ על גנץ מתוך המפלגה כדי שיכריע לטובת כניסה לאחדות. לטענתם, אשכנזי כעס עליהם על כך שהם שותקים ולא עוזרים לגנץ להחליט, כהגדרתו. מלשכת אשכנזי הכחישו את הדברים.

כמו כן, על אף הסערה והמחלוקת בנושא בחירת יו"ר הכנסת, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ שוחחו אמש ודנו בהקמת ממשלת חירום, על רקע משבר נגיף קורונה. השניים הנחו את צוותי המשא ומתן לחזור לשולחן הדיונים בכדי לבחון האפשרות של הקמת ממשלת חירום.