זיקוקים בערב יום העצמאות
צילום: דודי מודן

הממשלה אישרה את ההגבלות החדשות ביום הזיכרון, יום העצמאות וחודש הרמדאן

כחלק מההנחיות, תיאסר הגעה לבתי העלמין ביום הזיכרון, ויוטל סגר ביום העצמאות, לצד זאת אושרה הפעלת זיקוקין די-נור. כמו כן, ביישובים ערביים יוטל סגר בכל ערב בחודש הרמדאן מ-18:00 עד 03:00
גילי כהן ומיכאל שמש
22 באפריל 2020
15:41
עודכן ב 18:51

הממשלה אישרה היום (רביעי) את ההנחיות החדשות שיוטלו על הציבור ביום הזיכרון, יום העצמאות וחודש הרמדאן. כחלק מההנחיות, תיאסר הגעה לבתי העלמין ביום הזיכרון, ויוטל סגר ביום העצמאות. כמו כן, ביישובים ערביים יוטל סגר בכל ערב בחודש הרמדאן מ-18:00 עד 03:00. 

הממשלה תאפשר יציאה מהבית לצורך ביקורי התייחדות והנצחה בקברי חללי צה״ל, נפגעי פעולות איבה ואתרי הנצחה החל מהיום ועד ערב יום הזיכרון בשעה 16:00. החל מ-28 באפריל בשעה 17:00 ועד למחרת בערב, יוכל אדם לצאת מביתו רק לצורך הצטיידות בתרופות ובמוצרים חיוניים בלבד וקבלת שירותים חיוניים בלבד בתחום יישוב מגוריו. אם בתחום זה לא קיימים שירותים אלו, אז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו. התחבורה הציבורית תופסק.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

כמו כן, לא תתאפשר רכישה של מזון במהלך ערב יום העצמאות ויום העצמאות עצמו. תתאפשר יציאה מהבית להתאווררות ופעילות גופנית בקרבת הבית, בהתאם לתקנות. בד בבד, הממשלה אישרה תיקונים לתקנות החירום וכי ניתן לצאת מהבית לצורך ראיון עבודה.

לצד ההגבלות, שרי הממשלה אישרו את הצעתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לאפשר הפעלת זיקוקין די-נור ביום העצמאות במספר רחב של מוקדים. לפי נוסח ההצעה שחולק לשרים, "הממשלה רואה חשיבות בהפעלת זיקוקין די-נור וקרני לייזר על ידי או מטעם רשות מקומית בערב יום העצמאות".

נתניהו הורה לדון גם בהרחבת פעילות שב"כ במאבק בקורונה

בישיבת השרים הטלפונית, ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה גם לקיים דיון ב"איכונים הדיגיטליים" - הרחבת השימוש בשב"כ במאבק נגד נגיף קורונה וביכולות האיכון שלו כלפי אזרחים - בהתאם להמלצת הוועדה בראשות השר יובל שטייניץ. מוקדם יותר השבוע פורסם בכאן חדשות כי נתניהו מעוניין לקדם הרחבה של פעילות שב"כ במאבק בהתפשטות הנגיף - חרף הסתייגות של גורמים משפטיים בכירים.

נתניהו פתח את הישיבה בביקורת על השרים ואמר: "כל אחד קובע כאן אקסיומות וקשה לנהל את השיחות האלו. אתמול דיברתי עם מנהיגים בעולם שהבהירו שהם כופים משמעת ברזל". במהלך הישיבה תקף כחלון וקרא לחזור להפעיל עסקים נוספים: "הציבור מתפוצץ". 


מוקדם יותר היום, שר הביטחון נפתלי בנט אמר כי עלתה אפשרות לדחות את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, אולם לדעתו יש משמעות לאומית לקיים את יום הזיכרון במועדו. לדבריו, "מיליון איש וחצי מגיעים מדי שנה ביום הזיכרון לבתי העלמין הצבאיים, חלקם מבוגרים. אם היינו מאפשרים זאת גם השנה זאת הייתה פצצת קורונה".

שר הביטחון ביקש מהמשפחות השכולות, על אף ההגבלות שהוטלו, לבוא לבתי העלמין בימים שנותרו לפני יום הזיכרון כדי להביא לפרישה בכמות האנשים. בנט הוסיף כי תהיה "אכיפה רכה" ו"אף אף אחד לא יפעיל כוח על משפחה שכולה, זה ברור". הטקסים המרכזיים, בכותל המערבי ובהר הרצל, יתקיימו בלי קהל, אך יועברו בשידור חי בכל ערוצי התקשורת.

מארגון יד לבנים נמסר בתגובה להחלטת הממשלה בנוגע ליום הזיכרון, כי יו"ר הארגון אלי בן שם מחזק את החלטת ראש הממשלה: "הממשלה למעשה קיבלה את הצעת ארגון יד לבנים, לפיה משפחה שכולה (גרעינית בלבד) תוכל לפקוד את בתי העלמין ממחר עד יום ראשון הקרוב, כולל.

"בתנאים שנוצרו היה נכון לגלות קשב ואחריות כלפי המשפחות השכולות. מאידך נכון היה לשמור על בריאותן של המשפחות השכולות. מרבית ההורים השכולים חצו את גיל 70 והם נמצאים בקבוצות הסיכון. בכל בית העלמין יתקיים טקס בנוכחות חמישה חיילים, קצינים, רב צבאי וחזן. כולי תקווה כי בשנה הבאה נוכל לשוב כולנו - משפחות וחברים - לנשוק לבתי העלמין ביום הזיכרון ולהתייחד עם זכר הנופלים״.